Дві родини військовослужбовців із райцентру Дубно Рівненської області можуть опинитися на вулиці. Вони мешкають у колишній крамниці, яку переобладнали під квартири. Власник магазину хоче їх виселити.
— У мене від переживань серце болить, двоє синів захворіли на грип, — нервує 30-річна Оксана Федун. — Нас хочуть виселити вже вп"яте чи вшосте. Однак цього разу серйозно. Дали тиждень часу.
— А я не вступлюся, нехай міліція під руки виводить, — додає 39-річна Оксана Гайкова. — Хіба можна серед зими виганяти на вулицю сім"ю з дітьми? Альтернативи нам не пропонують.
Василь Федун та Ігор Гайков — військові. Служать у частині А-1519. Федуни виховують трьох синів: 14-річного Володимира, на рік молодшого Михайла й Миколу, 11 років. Гайкові — 18-річного Юрія та 9-річну Анастасію.
До 1999-го обидві родини жили у винайманих квартирах. Стояли в черзі на житло. Командування запропонувало їм нежиле приміщення на вул. Свободи, 15 — перший поверх 5-поверхівки у центрі міста. Його площа становить близько 200 кв. м.
— Там колись був магазин спортивних товарів зі складом, — розповідає майор Василь Федун, 35 років. — Усе розбите, без вікон, дверей. Частина магазину знаходиться у п"ятиповерхівці, інша виходить на вулицю і має власний дах.
Приміщення належало товариству "Спортек". Керівництво частини домовилося викупити його. Федунам і Гайковим запропонували вселятися і ремонтувати власним коштом. Родини погодилися. Колишній магазин переобладнали на дво- та трикімнатну квартири. Кожна сім"я вклала в ремонт майже по 100 тис. грн.
— Підвели газ, воду, каналізацію, зробили індивідуальне опалення, — 39-річний майор Ігор Гайков показує квартиру. — Поставили двері й сантехніку, засклили вікна, зробили підлогу. Полагодили дах, бо старий протікав. Витратили всі заощадження, частину грошей позичили у знайомих.
Кожна сім"я вклала майже по 100 тисяч гривень
— Ось там, де був склад запчастин, — уже наша вітальня, — додає дружина Оксана.
По закінченні ремонту квартири мали оформити як житлове приміщення. Лише після цього Міністерство оборони змогло б його викупити. Однак процес оформлення затягнувся. У цей час товариство "Спортек" об"єдналося з товариством "Кометус". Новий власник назвав попередній договір про переобладнання недійсним. Продати помешкання за старим договором відмовився.
— Командування домовилися по ціні 4 тисячі гривень за "квадрат", — розповідає Василь Федун. — Однак підприємець передумав. Сказав, що хоче більше. Приніс довідку з агентства нерухомості, що "квадрат" у Дубно коштує щонайменше 5 тисяч. На цьому ситуація заглохла.
Підприємці з "Кометусу" подали на військових до суду. Вимагали їх виселити. Федуни й Гайкові наймали адвокатів, однак справу програли.
— Ми ніде не зареєстровані. Маємо тільки штамп у паспорті, що приписані до військової частини, — пояснює Ігор Гайков. — От якби була реєстрація в цій квартирі, нас із малими дітьми ніхто не виселив би.
За чотири роки офіцери 27 разів їздили до Києва, ходили по міністерствах, написали листа Катерині Ющенко. Щоразу поверталися ні з чим.
— Жодних гарантій нам не дали. Лише нові обіцянки, мовляв, усе налагодиться, — каже Василь Федун. — А куди йти в разі виселення — не сказали. Ніхто нас не захищає. Припускаю, що після цієї історії нас обох звільнять. Нам співчувають лише сусіди. Власник пивбару, що неподалік, запропонував безкоштовно у нього харчуватися.
Федун і Гайков збираються подати позов до суду. Вимагати у "Кометусу" відшкодування грошей, які витратили на ремонт. Тим часом облаштували намет біля будинку.
— Позичили його у знайомих, — показують намет посеред газону. Із даху стирчить труба пічки-буржуйки, всередині накидана суха солома і стоїть ліжко. — Це не акція протесту. Ми хочемо поскладати сюди речі, якщо нас таки виженуть із квартири.
Командир частини Ярослав Бругер обіцяє військовослужбовцям вирішити проблему з житлом. Просить почекати.
Коментарі