— Приехал в свою квартиру, а там уже сменили замки и поставили сигнализацию. Оказалось, ее за копейки купил мужик, который уже не одну квартиру так приобрел, — каже одесит 55-річний Ігор Осіпов.
У липні 2018-го року дізнався, що банк продав борг по його іпотечному кредиту на 3-кімнатну квартиру №32 на вул. Академіка Філатова, 16а. Таке рішення було незаконне. З 2014 року діє заборона стягувати житло за іпотеку у валюті. Ігор Павлович відстоює своє право власності в суді.
Ігор Осіпов — підприємець, торгує автозапчастинами. Займався волонтерством для військових АТО. Має дружину 55-річну Олену Аркадіївну та сина. Він живе з родиною окремо. Квартиру на 58 "квадратів" Осіпови придбали 2006-го за $50 тис. Кредит у валюті брали на 10 років. До кризи 2008-го сплачували вчасно. Потім почалися проблеми.
— Платити стало важко. Банк перерахував борг і з'ясувалося, що сума кредиту майже не зменшилася. Залишилося майже 49 тисяч доларів, — розповідає Ігор Павлович. — У квартирі ні я, ні мої рідні прописані не були. Там жили квартиранти. Молода пара, років по 20, із малою дитиною з Миколаївської області. Запропонував банкові, що продам житло, аби повернути борг. Проте це зробили без мене.
Новим власником кредитного боргу та квартири став 66-річний Володимир Іванович Федяєв.
Мешкає в селищі Нова Каховка на Херсонщині. Працює в місцевому профтехучилищі. Окрім квартири на вул. Філатова, на нього зареєстровані ще сім у різних районах Одеси, за словами Ігоря Павловича. Отримувати нову нерухомість йому допомагає син-адвокат Сергій Федяєв, вважає Осіпов.
— Я виставив квартиру на продаж. Не завжди сам міг показувати покупцям. Думаю, Федяєв-молодший із подільником з агентства нерухомості дивилися квартиру. І провернули купівлю-продаж за підробними документами. Для цього задіяли недобросовісного реєстратора із села на Одещині. Як виявилося, в нього навіть нема документів, за якими переоформив квартиру. Потім Федяєв подзвонив мені. Мовляв, купив право вимоги на квартиру за 519 тисяч гривень. Я вимагав показати документи — чи все законно. Він погодився, але невдовзі пропав, — продовжує Осіпов. — Потім я поїхав на чотири місяці у відрядження в АТО. В мою квартиру прийшли якісь люди, нібито з охоронної фірми. Виставили переляканих квартирантів за двері. Зайняли моє житло. Того ж дня я повернувся й викликав поліцію. Сказали писати заяву, якій не дали ходу. Пояснили, що загубилася. Знову звернувся в поліцію. Тодішній замначальника по слідству заявив: "Три тисячі доларів — і я накладу арешт".
Осіпов пішов до суду. За його ухвалою від 29 жовтня 2018 року — квартира під арештом. Власнику Володимиру Федяєву заборонили її продавати, здавати в оренду та будь-кого поселяти. Однак там зараз мешкає Федяєв-молодший.
— Йому закон неписаний, — говорить Осіпов.
Володимир Федяєв ситуацію із купівлею квартири коментувати відмовився. Його син Сергій підтверджує, що час від часу там зупиняється.
— Прежний владелец квартиры задолжал за нее банку 3 миллиона 700 тысяч гривень. Мой отец этот долг выкупил, — каже Сергій Володимирович, 39 років. — Було накладене стягнення за борг — квартира. Попереднього власника це не влаштовує. Судиться, бо не хоче віддавати гроші. Те, що в мого батька багато квартир — інформація викривлена. Вони були в його власності, але одну продавав — іншу купляв. Зараз на ньому зареєстрована тільки ця трикімнатка на Філатова та ще частина квартири на Чорноморці, вона в іпотеці.
— Мораторій на відчудження житла, придбаного за валютний кредит, діє. Тому продати квартиру банк не міг, — каже адвокат Сергій Старенький, 46 років. — А от перепродати борг — так. Законом не заборонено. Згода боржника на це не потрібна. Проте його мали належним чином повідомити.
Якщо якісь проблеми виникли, можна відстежити себе в реєстрі боржників. Він відкритий для доступу. Раптом там є ваше прізвище, варто звернутися до банку із заявою. Нагадати про дію мораторію і просити повідомити, якщо борг буде комусь проданий. Також можна домовлятися з банком про реструктуризацію боргу.
Коментарі