— Коли вперше подзвонили колектори, запевняла їх, що вони помилилися. Я кредит давно виплатила. Дзвінки продовжувалися. Тоді зрозуміла, що в мене серйозні проблеми, — говорить 56-річна Ольга Комаринська з Вараша на Рівненщині.
Вона та ще понад 200 людей у місті стали жертвами афери в одній із філій "А-Банку". Брали там кредити. Після погашення отримали довідки, що виявилися липовими. Про це дізналися згодом, коли на їхніх рахунках накопичилися борги.
— Терміново був потрібен холодильник, а грошей не вистачало. У травні торік оформила позику на 15 тисяч гривень. За три місяці її повернула, — розповідає Ольга Комаринська. — Представниця банку Юлія Скібчик при мені порізала мою кредитну картку і видала довідку про погашення боргу. А в січні почали дзвонити колектори. Я одразу пішла до Юлі. Вона запевнила, що в мене все гаразд. Мовляв, телефонують шахраї. Порадила не зважати. Але дзвінки не припинялися. Я звернулася на гарячу лінію банку. З'ясувалося, що кредит у мене незакритий. І мені щодня нараховують пеню за прострочку платежів.
Ольга Комаринська працює начальником юридичного відділу у міському загсі. Написала заяви до служби безпеки банку та в поліцію.
— Виявилося, що картка, яку порізали в моїй присутності, досі активна, — продовжує. — По ній проводила банківські операції Скібчик. Після звернення у службу безпеки банку подзвонила Юля. Запевнила, що мій борг закриє за 48 годин. Але цього не сталося.
Ошукані клієнти банку звернулися в поліцію, до генерального прокурора, Кабінету міністрів, президента.
— У мене мама попалася на цей гачок. Узяла кредит на морозильну камеру й електроплиту — 12,4 тисячі гривень. Швидко його виплатила, — говорить 38-річна Олеся Кияшко. — Гроші давала на руки Юлі, натомість отримувала роздруковані на принтері чеки без підпису та печатки. Коли в березні піднявся кіпіш навколо цього банку, виявилося, що й на мамі "висить" майже 33 тисячі боргу.
45-річна Тетяна Карнаукова в банку взяла 15 тис. грн. Юлія Скібчик запевнила: позика безвідсоткова, якщо гроші поверне за п'ять місяців.
— Згодом з'ясувала, що безвідсоткових кредитів банк не дає. Мою позику оформили під 160 відсотків річних, — каже Тетяна Карнаукова. — Частково її погасила, але 3 тисячі гривень пішли на якісь ліві картки. Довідка про сплачений кредит, що дала Юля, оказалась недійсною. За півроку набіг борг — більш як 15 тисяч.
24-річна Юлія Скібчик родом із села Чудля Володимирецького району. Представником банку працювала майже п'ять років. Гроші не крала, каже.
До махінацій із кредитами причетні й інші працівники банку, переконані потерпілі.
— Я особисто знаю Юлю. Вона не того складу розуму, аби провернути таку аферу самостійно. Казала, що всі гроші проводила по квитанціях і передавала в представництво банку, — розповідає Олеся Кияшко. — З'ясували, що подібні афери провертали й в інших філіях "А-Банку" — в Острозі, Рівному та Луцьку Волинської області.
— Юля була на гарному рахунку в банку, її підвищили до регіонального менеджера, — додає Ольга Комаринська. — Каже, робила так, як їй казали "зверху". І тепер на неї хочуть повісити все. Мовляв, якби вкрала скільки грошей, то вже давно втекла б. Шкодує, що раніше не звільнилася. Збирає докази своєї невинуватості.
Служба безпеки банку обіцяє розібратися з усіма скаргами людей і вирішити питання з накопиченими боргами.
— Факт шахрайства з боку колишнього працівника банку встановили, — говорять у прес-службі банку. — Визначаємо суми збитків, завданих клієнтам. Вирішуємо питання щодо їх відшкодування.
До поліції із заявами звернулися понад 50 клієнтів філії банку.
— Кожен випадок розглядають окремо, бо різні обставини й розміри завданих збитків, — каже слідчий у справі Сергій Дворак. — Підозри поки що нікому не оголошували. Триває процедура розкриття банківської таємниці та вилучення документації.
Причетних до афери можуть ув'язнити на п'ять років.
Коментарі