— Автомобіль вибухнув серед дороги. Гримнуло так, що було чутно на сусідніх вулицях. Шматки машини розліталися в радіусі 50 метрів. Валили клуби чорного диму. Люди зчинили галас. До машини було страшно підійти. Боялися, щоб ще раз не рвонуло. Кинулися допомагати дівчині, вона сиділа на тротуарі неподалік. З ніг текла кров, — розповідає киянин Олександр.
27 червня о 8:10 загинув командир Головного управління розвідки Міноборони України 38-річний Максим Шаповал. На перетині вул. Солом'янської та Механізаторів вибухнув його службовий "Мерседес". У салоні був сам. Зазвичай їздив із водієм.
Справу кваліфікували як теракт. Її розслідує військова прокуратура.
— Спрацював вибуховий пристрій потужністю мінімум 500 г в тротиловому еквіваленті. Швидше за все, це спланований теракт, — каже Артем Шевченко із Міністерства внутрішніх справ.
Шаповал мав звання полковника. Керував підрозділом глибинної розвідки. Надавав докази збройної агресії Росії проти України.
"Почерк, що і при вбивстві журналіста Павла Шеремета в Києві, і заступника начальника управління контррозвідки СБУ Донецької області Олександра Хараберюша у Маріуполі (авто виконавчого директора порталу "Українська правда" Павла Шеремета підірвали 20 липня торік. Машину полковника СБУ 39-річного Олександра Хараберюша — 31 березня. — ГПУ). Російські спецслужби розгорнули широкомасштабну терористичну війну проти державних діячів і співробітників українських спецслужб, які беруть найактивнішу участь у боротьбі з окупантами", — написав у "Фейсбуку" журналіст Юрій Бутусов, 40 років.
— Шаповал був командиром 1-ї групи спецназу, який звільняв Донецький аеропорт. Він і є першим українським кіборгом. Після нього почали заходити підрозділи полків спецпризначення. Зачистка летовища 2014 року проходила під керівництвом Максима Шаповала. Це бойовий офіцер з унікальними знаннями й унікальною любов'ю до Батьківщини, — говорить головний військовий прокурор 48-річний Анатолій Матіос.
Під час роботи в управлінні розвідки Максим Шаповал опікувався охороною екс-депутата Держдуми Росії 45-річного Дениса Вороненкова. 23 березня біля готелю "Прем'єр Палац" у Києві його вбили. Слідчі встановлюють, чи пов'язана з цим загибель полковника.
Припускають, вибухівку заклали під сидіння водія. Від вибуху кузов автомобіля вигнувся назовні.
Постраждали двоє перехожих. Осколкові поранення ніг отримала 27-річна жінка. 71-річному чоловіку зачепило підборіддя. Обом госпіталізація не знадобилася.
Максим Шаповал був одружений. У нього залишилися двоє дітей.
Контррозвідника вбили радіокерованою міною
Загинув полковник Служби безпеки України Юрій Возний близько 19:00 27 червня. Його автомобіль "Опель Вектра" підірвали радіокерованою міною. Стояв на стоянці поблизу озера в селі Іллінівка Костянтинівського району на Донеччині. Справу розслідують як теракт. Слідство веде військова прокуратура.
– Полковник Возный в составе департамента контрразведки выполнял важные задачи по борьбе с российской агентурой на Донбассе. Работал в центральном аппарате украинской контрразведки. При взрыве также были ранены еще двое сотрудников СБУ и местный житель, – каже журналіст Юрій Бутусов. – Він був непублічною людиною. Не місцевий. Безсумнівно, на нього організували полювання російські спецслужби.
Юрій Возний родом із Житомира. Поховали його на Смолянському військовому кладовищі 30 червня.
Коментарі