— Он для меня был и сыном, и мужем, и отцом, — біля Гірницького райсуду міста Макіївка Донецької області ридає 65-річна Назакет Махмудова. До грудей притискає портрет загиблого сина Ігбала. 14 лютого суд розглядає справу його вбивства.
— Пусть скажут, кто дал им миллион за брата, и я не буду иметь к ним претензий! Как мужчина клянусь! Пусть только скажут! — жестикулює 39-річний Ільгар Махмудов, брат загиблого.
35-річний Ігбал Махмудов родом з Азербайджану. В Україні жив із 17 років. Був президентом Конгресу азербайджанців Донецької області, радником посла Азербайджану в Україні, володів ковбасним заводом, кількома ресторанами й магазинами, навчався в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Шевченка, товаришував з чиновниками й правоохоронцями. Торік 9 травня влаштовував благодійний обід для самотніх пенсіонерів у кафе "Каспій" в Макіївці. На під'їзді до закладу його розстріляли з пістолета. Щойно вийшов із свого "лексуса", як кілери випустили йому п'ять куль у спину й утекли на мотоциклі.
Суд охороняють 24 міліціонери. Оточують приміщення, стають на вході й у коридорі. Це перше засідання по справі. П'ять попередніх переносили. Конвоїри заводять чотирьох обвинувачених, садять у клітку.
Найстарший — організатор 53-річний Захід Ахмадов, повний сивий чоловік у чорній шкірянці й круглому картузі. Поряд — 25-річний Джавід Агаларов, який стріляв, за ним — 27-річний Денис Грицай, який підвозив кілера на мотоциклі, й 28-річний Денис Денисов, який стежив за жертвою й координував дії вбивць по мобільному телефону. Він вийшов із в'язниці за місяць до вбивства Махмудова.
Адвокати підсудних знову просять перенести суд, бо захворів перекладач.
— Суд позаботился о другом переводчике, — відказує суддя. Представляє перекладача з бюро — дівчину зростом 140 см і вагою близько 40 кг, віком до 20 років.
— Какой твой интерес?! — азербайджанською мовою кричить на неї Захід Ахмадов. — Зачем ты здесь?! Она меня неправильно переводит!
— Тогда сами говорите на русском, — пропонує суддя.
З місця схоплюється Денис Денисов. Вимагає заборонити журналістам фотографувати себе. Суддя погоджується.
— А кто разрешал меня записывать? — обурюється, коли бачить диктофон.
Ахмадов з Грицаєм голосно регочуть. Між собою спілкуються російською.
— Мотив злочину — громадська діяльність Махмудова, — прокурор 28-річна Юлія Куриленко зачитує обвинувачення. — У ході конфліктів Махмудов дав зрозуміти, що зможе добитись, аби Ахмадова притягли до відповідальності або депортували з країни. Ахмадов вирішив організувати убивство. Співучасниками взяв Алагарова, з яким колись познайомились у Баку, і Грицая. Грицай втягнув Денисова.
У момент убивства Захід Ахмадов був у кафе серед гостей. На постріли вибіг, ридав над пораненим і супроводжував того в лікарню.
Усіх чотирьох співучасників затримали за місяць. Начальник обласної міліції запевняв, що вбивство скоєне на замовлення. Однак у висновку прокуратури про замовлення вже не йдеться. Мовляв, Агаларов, Грицай і Денисов допомагали Ахмадову безкоштовно.
— Мне рекомендовали не браться за это дело, — каже Олексій Коваленко, адвокат родини загиблого. — Есть влиятельные люди, которые не хотят, чтобы заказчики были установлены. Но я уверен: за обвиняемыми стоят конкретные люди.
— Главный заказчик на воле, — впевнений 38-річний Азер Махмудов, інший брат загиблого. — За какие деньги было куплено оружие, мотоцикл? Захид — он же никто! Не мог семью прокормить, раньше на рынке торговал, потом стал безработный. А сейчас у него в изоляторе четыре мобильных телефона и полный холодильник, каждый день звонит в Азербайджан.
— Заказчик пообещал исполнителям легкое наказание, если будут молчать, — додає 30-річна Таїсія Махмудова.
Кримінальна справа має 26 томів. Підсудним загрожує довічне.
У Ігбала Махмудова в Донецьку залишились мати, сестра й двоє братів. Ще троє живуть в Азербайджані.
Коментарі
1