четвер, 04 травня 2006 18:38

Харківські підривники вимагали по 50 тисяч доларів

Злочинців, які в березні-квітні цього року організували вибухи у трьох супермаркетах Харкова, знайшли через кілька днів після інциденту 22 травня. Тоді в двох магазинах мережі "Сільпо" та "Юсі" постраждали 16 харків"ян.

Підривниками виявилися двоє 30-річних місцевих жителів — один із них донедавна працював на швейній фабриці, другий перебивався випадковими заробітками. Обидва мали тільки середню освіту. Жили поряд у приватному секторі Харкова, здавна приятелювали, а потім навіть поріднилися — одружилися на сестрах. Вони сподівалися підзаробити, шантажуючи підприємців, яким належать супермаркети. Склали список із семи магазинів і надсилали їхнім власникам електронною поштою листи, погрожуючи вибухами і вимагаючи по 50 тисяч доларів з кожного. Гроші підприємці мали перевести на банківські рахунки вимагачів та на їхні банківські картки.

— Задум такого злочину виник у них десь за 3,5 місяця до того, як пролунав перший вибух 19 березня в магазині "Сільпо" Салтівського житлового масиву Харкова. Увесь цей період вони готувалися, продумували, експериментували з вибухівкою. Обидва заздалегідь пішли з роботи, готуючись до злочинів, — розповів 43-річний майор міліції Станіслав Садиков із Харківського міського управління МВС України. — Потім почали писати листи підприємцям, але гроші не надходили. Тоді приятелі вирішили довести серйозність своїх намірів і підклали вибухівку в супермаркеті "Сільпо" на Салтівці.

Про "вибухівку" повідомив коханець однієї жінки. Йому дуже хотілося, щоб її раніше відпустили з роботи

Підривники попередили про вибух міліцію. Покупців і персонал вчасно евакуювали. "Терористи" після того продовжували писати бізнесменам, але на них і далі не реагували. 22 квітня вони вирішили знову заявити про себе вибухами. Один зі зловмисників надсилав погрози електронною поштою, другий  тим часом підкладав вибухівку. Потім вони зателефонували директорові супермаркету, але його не було на робочому місці. Після цього один із підозрюваних зателефонував в міліцію та попередив про те, що в магазинах закладено вибухівку. Він, мабуть, не знав, що потужні вибухи сталися за півгодини до його дзвінка...

Харківські підривники, нагадує Станіслав Садиков, досвіду роботи з вибухівкою зовсім не мали, та й хімію знали на рівні середньої школи. Спосіб виготовлення вибухівки знайшли в Інтернеті. Без проблем придбали всі потрібні речовини — в аптеках, будівельних супермаркетах, продуктових магазинах. Два останніх вибухи пролунали раніше, ніж розраховували зловмисники. Вони додали у вибухівку клей ПВА, помилково сподіваючись, що це відтягне реакцію у часі.

Обох "терористів" затримали в їхніх будинках. У них вилучили вибухові речовини, пристрої, список семи супермаркетів, власникам яких надходили листи.

— Першого впіймали в ніч на 26 квітня. Другого — кількома годинами пізніше. Той переховувався в хліві. Ми побоювалися, що хтось з цієї пари використає вибухівку проти наших співробітників. На щастя, обійшлося, — розповів Станіслав Садиков. — Обидва вже визнали свою провину. Того з двох, котрий підкладав вибухівку в "ЮСІ" і "Сільпо", зафіксувала камера спостереження. Це фото потім надрукували всі ЗМІ, нам багато телефонували, вказуючи на схожих людей. Але всі помилилися.

Камера спостереження значно спотворила зображення. Злочинця дивом згадав співробітник міліції.

— Кілька років тому цю людину приводили до відділку. Нам повідомили, що він переробив зареєстрований в той час на нього газовий пістолет, щоб стріляти з нього звичайними бойовими патронами. Ці дані, до речі, не підтвердилися, й тоді чоловіка відразу ж відпустили. Міліціонер згадав цей випадок, і ми зрозуміли, що знайшли саме тих.

27 квітня всіх працівників міліції, які розслідували справу харківських підривників, нагородив мер Харкова. Два десятки правоохоронців, серед яких були рядові й полковники, отримали конверти з грішми та листи-подяки, кількаденну відпустку у травні та право обрати час для літньої відпустки. Працівникам міліції, за словами Станіслава Садикова, така можливість випадає вкрай рідко.

Тепер міліціонери готуються до хвилі фальшивих повідомлень про вибухівку. Виявляється, за час після 22 квітня було "заміновано" міськвиконком, кілька магазинів, школу.

— У нас немає сумнівів, що затримані діяли вдвох. Більше ніхто в їхніх злочинах участі не брав, у нас є докази цього. Що ж стосується викликів минулих діб, вони всі були хибними. Державі дуже дорого коштують такі жартівливі дзвінки. Телефонують школярі, яким нудно сидіти в школі, жінки, які запізнюються на роботу, — щоб уникнути гніву керівництва, як їм здається. Якось про "вибухівку" повідомив коханець однієї жінки. Йому дуже хотілося, щоб її раніше відпустили з роботи...

Для боротьби з підривниками харківська міська влада та міліція планують встановити на вулицях поблизу всіх великих установ камери спостереження.

Зараз ви читаєте новину «Харківські підривники вимагали по 50 тисяч доларів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути