З початком року Росія різко обмежила транспортування газу українськими трубами. Вранці 1 січня майже вп"ятеро (до 450 кубометрів палива за годину) менше, ніж торік, газу пішло газопроводами "Єлець–Курськ–Диканька" та "Єлець–Курськ–Київ" у Сумській області.
Повністю припинено подачу блакитного палива газогоном "Острогорськ–Шебелинка" у Харківській області. Через добу кран знову відкрили, але водночас українців звинуватили у крадіжках транзитного газу, що транспортувався до країн Європи.
Так, зі слів прес-секретаря голови правління ВАТ "Газпром" Сергія Купріянова, вранці 3 січня компанія буцімто не дорахувалася понад 200 млн кубометрів газу, через що суттєво знизився тиск у газогонах Австрії, Німеччини, Франції, Польщі, Угорщини, Словаччини, країн колишньої Югославії.
Представники української сторони, у свою чергу, вважають слова речника "Газпрому" брехнею. Ніхто російського газу не крав, оскільки на територію України він просто не потрапляв. Президент Віктор Ющенко у вівторок у телефонній розмові зі своїм польським колегою Лехом Качинським заявив, що Україна наразі використовує лише свої резерви — газ власного видобутку та закуплений у Туркменістані. До того ж не лише для власних потреб, а й для підтримання тиску в транзитних газопроводах. Зі своїх запасів Україна також пообіцяла допомогти газом і Молдові.
Заява про власні газові резерви виглядає цілком реальною, зважаючи на достатньо потужну вітчизняну систему газосховищ. 13 підземних газосховищ утворюють чотири комплекси — Західноукраїнський (Передкарпатський), Київський, Донецький і Південноукраїнський — і призначені для забезпечення безперебійного постачання газу під час пікових та сезонних коливань в об"ємах споживання. Вони здатні вмістити понад 32 млрд кубометрів газу — це другий — після Росії — показник у Європі. При цілковитому наповненні українських газосховищ звідти щодоби можна брати 240 млн кубометрів газу.
Коментарі