24 липня діти із Закарпатської, Львівської та Донецької областей поїхали на відпочинок до Хорватії на узбережжя Адріатичного моря. Українських школярів запросив уряд країни і оплатив їх гостювання. До списку на безкоштовну подорож замість пільговиків потрапили діти заможних батьків та чиновників із Краматорська, кажуть громадські активісти.
Обурились після допису в "Фейсбуці" народного депутата, співорганізатора дитячого відпочинку 40-річної Марії Іонової.
"На відпочинок прибули діти із зони воєнного конфлікту на сході України з категорії дітей-сиріт (внаслідок російської агресії), позбавлених батьківського піклування, а також тих, чиї батьки виконують військовий обов'язок на передовій", — написала Марія Іонова. Пізніше додала у перелік дітей з родин тимчасово переміщених осіб, багатодітних сімей і тих, хто "заслуговують на заохочення своїми успіхами у навчанні, спорті, інших видах позашкільної діяльності".
— Із Краматорська мали їхати 50 дітей пільгових категорій. Поїхали лише четверо діток учасників АТО та 15 — талановитих школярів від управління освіти. Пізніше з'ясувалося: всі інші — це загадкові особи. Конкретного списку з прізвищами не розголошують, — розповідає 38-річний Андрій Романенко, координатор центру "Дій Краматорськ".
— Більшу частину групи склали діти впливових і заможних батьків. На фото вдалося впізнати дітей та онуків трьох заступників міського голови, депутата міськради Краматорська, керівниці підприємства, що належить депутатці Лілії Кислициній, і дитину директорки відомого місцевого бутика, — додає журналіст Дмитро Гнап, 40 років.
Організатори подорожі закликали не розділяти дітей із Донбасу на бідних і багатих. Кажуть, усі вони пережили окупацію та обстріли.
— Серед 118 школярів, які відпочивають у Хорватії, є діти загиблих пілотів Іл‑76, бійців 128-ї бригади, Героїв Небесної сотні і військовослужбовців інших бригад і батальйонів. В останню хвилину кілька родин відмовилися від подорожі, бо не встигли вчасно зробити паспорти чи виникли інші плани, — пояснює перший заступник голови Верховної Ради 47-річна Ірина Геращенко. — Мажором називають хлопця з родини ВПО (внутрішньо-переміщених осіб. — ГПУ), чий батько дійсно працює в мерії. Але як нам ще заохочувати людей працювати для України на Донбасі, якщо ми дозволяємо собі принижувати їх та їхніх дітей? Також — доньку волонтерки, яка в 10 років має дорослий розряд із плавання, і прийомного сина місцевого депутата, який зіграв головну роль у виставі про Василя Стуса і має розряд із баскетболу. Маленькі українці, до яких би соціальних категорій не належали — рівні. І якщо вони мають успіхи — у навчанні, спорті, громадському житті — то точно мають право на заохочення.
Замість дітей пільговиків на безкоштовний відпочинок відправляють школярів із більш заможних родин не вперше, стверджує журналіст Олександр Ретивов.
— Подібне траплялося у Житомирській та Донецькій областях. По допомогу звертаються люди, які попри статус родини воїна і одночасно багатодітної, роками не отримують путівки до оздоровчих таборів. Також — діти загиблих атовців, які навіть за наявності всіх документів якимось чином "вилітають" зі списків на закордонну подорож. Зараз проводимо розслідування. Боюся, таких випадків немало, — каже Ретивов.
Коментарі