Правозахисник з Ужгорода 28-річний Богдан Хаустов організував всеукраїнську акцію "Стоп шахрай". Допомагає ошуканим вкладникам фінансових пірамід повертати гроші. Каже, часто рятував їх від самогубства.
Що таке фінансова піраміда?
— Це механізм, учасники якого заробляють за рахунок нових вкладників. Першу фінансову піраміду — компанію Південних морів — ще на початку ХVIII століття заснував британський лорд. Мережевий маркетинг, покупки в групах, тренінги — це все піраміди, що прийшли з-за кордону.
На чому акцентують увагу?
— Усі фінансові піраміди живуть завдяки брехливій рекламі, що нав'язує думку про легкі заробітки. У кожному місті є свій Тигран Арушанян, який знає особливості земляків і вміє видурити останню заначку.
Чому в Україні процвітають аферисти?
— Бо держава не хоче того контролювати. Давно тривають розмови про кримінальну відповідальність за організацію пірамід, однак закону досі нема. Торік Національний комітет фінансових послуг затвердив ліцензію на "покупки в групах". Зараз її можна отримати і законно дурити людей. У країні близько сотні фірм, які цим займаються. Ліцензію отримали поки що сім, решта працюють без неї. Учасник "покупок у групах" отримує не власне товар, а лише право участі в його розіграші. Людина постійно платить за надію отримати товар.
Чому міліціонери цього не зупиняють?
— Бо зацікавлені в роботі цих фірм. Якщо на рахунок такої фірми щодня падає 50 тисяч гривень, які можна поділити, то хто кого чіпатиме? На фірми реєструють десятки заяв, а вони досі працюють. Раніше у Кримінальному кодексі була стаття №202 "Зайняття фінансовою діяльністю без ліцензії". Тепер її декриміналізували, такі дії карають штрафом. Депутати підлаштували закони під злочинні наміри.
Як діяти обдуреним?
— Об'єднуватися. Коли жертви збираються у групи по сотні людей, тоді засновникам піраміди буде і кримінальна відповідальність, і вирок. Люди можуть не виконувати умов підписаних договорів, якщо ті суперечать законам.
Коментарі
4