За два тижні в Україні сталися три вбивства батьками своїх дітей. У двох підозрюють матерів.
5 жовтня в Києві 36-річний Олександр Ковтун зарізав, а потім підпалив сина 6-річного Данила. На суді чоловік визнав провину. У селі Велика Волосянка Старосамбірського району на Львівщині 36-річна Юліана Лепех 29 вересня застрелила доньок — 9-річну Вероніку та Моніку, 5 років. Потім укоротила віку й собі. Мотиви злочину встановлюють. У Херсонській області 36-річна Раїса із селища Каланчак втопила сина 4-річного Богдана у Північно-Кримському зрошувальному каналі. Його тіло знайшли 4 жовтня. Хлопчик мав аутизм. Поліції жінка сказала, що більше не могла з ним справлятися. Хотіла й сама втопитися, але випливла.
Даних про збільшення в Україні кількості злочинів, пов'язаних із насиллям батьків над дітьми, немає. Але проблема існує. До насильства спонукають насамперед депресивні розлади, говорить психіатр Олександр Іванов, 53 роки:
— Перша причина — восени вони загострюються. По-друге, нова хвиля карантину не за горами. По-третє, інформаційний простір наповнений негативними новинами. При депресії людина не може відчувати позитивних емоцій. За кілька місяців — рік такого стану починаються збої в поведінці й сприйнятті.
Що може підштовхнути до агресії?
— В силу різних обставин емоції в людей можуть зашкалювати. Ставлення батьків до дітей — не виняток. Якщо вони сповна розуму, вчасно зупиняються. А коли в людини є супутні подразники або вона вживає психотропні речовини, страждає на безсоння, може не контролювати своїх дій.
Хто в групі ризику?
— Усі — незалежно від соціального статусу чи достатку. На депресію не хворіють лише люди з легкою розумовою відсталістю. Не усвідомлюють глибини проблем.
Спосіб убивства — рушниця, ніж, утоплення — це про щось свідчить?
— Ні. Що було під рукою, те й використовували.
З останніх випадків — жінка не зуміла вбити себе з дитиною. Раніше в Києві мати втопила дітей, сама не змогла. Чому?
— Жінки рідше закінчують життя самогубством, ніж представники сильної статі. На одну жіночу спробу накласти на себе руки припадають п'ять чоловічих.
Як зменшити ризики?
— Рідним треба більше спілкуватися. Не просто: "Як справи?" — "Нормально". А говорити про переживання, прагнення, мрії. Коли щось іде не так, це має насторожувати, обговорюватися.
Коментарі