Із середини січня садівник 56-річний Дмитро Соколов із Миколаєва пророщує коріння виноградної лози. Для цього ще з осені заготовляє пагони не менше ніж із трьома бруньками.
— Виростити кореневу систему треба ще до того, як проростуть листки, — говорить. — Інакше саджанець буде дуже слабкий або й взагалі загине. Для саджанців обрізаю лише верхівку дозрілої та здорової лози, яка не має механічних чи інших пошкоджень. Важливо перед посадкою у відкритий ґрунт провести загартовування. Для цього пагони перекладаю вологим піском у дерев'яному ящику і відношу до холодного погреба. Там живець має перебути найсильніші морози. Два-три рази за зиму навідуюся, щоб подивитися, чи не появилася цвіль на пагонах. Якщо є, то протираю їх розчином марганцівки.
За місяць перед висадкою господар оновлює нижній зріз саджанців.
— Обрізаю менше ніж на сантиметр — це стимулює кращий ріст лози. На кінці пагона ще наношу гострим ножем глибокі подряпини — борозни. Звідси ростиме коріння. А верхню частину лози занурюю у гарячий парафін або у віск. Так не втрачатиме соків. Кілька пагонів кладу в скляну банку. На дно на 3-4 сантиметри наливаю розчин талої води та стимулятор росту — гетероауксин або гумат-натрій. Їх купляю в садових магазинах, але можна і у такій же пропорції 40 грамів на 10 літрів води розводити і натуральний бджолиний мед. Він іще кращий, бо містить майже всю таблицю хімічних елементів.
Банки із саджанцями на кілька тижнів залишає на підвіконні. У перших числах березня, коли у пагонів з'являються білі корінці, висаджує у вазони. Для цього купує субстрат або змішує городній ґрунт із перегноєм. Висаджує в саду в квітні чи травні, коли вже не може бути заморозків. Обирає найсонячніше місце.
Коментарі