У селищі Плодове на Херсонщині продають саджанці хурми, придатні для українського клімату. У місцевому розсаднику вирощують понад 50 видів дерева. Садовод із Одеси 61-річна Ольга Малініна шість років тому купила кілька саджанців.
— Хурма прижилася в Україні ще з 1950-х років, — розповідає. — Привезли саджанці з США, саджали на півдні, на Одещині. Але сорти виявилися слабкі, не витримували морозів. Паралельно в США виводили морозостійку хурму. Їхній персимон віргінський — так по-науковому називають це дерево — витримує до 35 градусів морозу і росте в центральних штатах. Там зима така сама, як і в нас.
1996 року в Новій Каховці створили експериментальний сад. Саджанці прижилися. Деякі сорти витримали зиму 2005-2006 років. Ними зацікавилися садоводи.
— Це сорти Росіянка, Гора Говерла, Джон Рік, Сосновська. У Новій Каховці в людей бачила новий сорт Гора Роман-Кош. Плоди красиві, великі, завбільшки як великі яблука. І багряні.
Зараз саджанці можна придбати і в приватних фірм. Коштують від 100 грн.
— Мене попередили, аби садила на освітленій ділянці. Так і зробила. Пожертвувала хорошою грядкою полуниці, щоб висадити всі деревця.
Радить добре поливати хурму — вона любить вологу. Також не давати переростати у дерево. Найкраще обрізати кущем на кілька метрів. На зиму господиня вкриває кореневища землею. Перші кілька років гілки примерзають, але весною швидко відновлюються. Що довше росте хурма, то легше переносить великі морози.
— Плоди не такі, як у супермаркетах. Наші завбільшки як невеликі яблука. Але солодкі, не такі терпкі. Мають присмак рому.
Достигає хурма в жовтні — на початку листопада. У погребі може зберігатися два місяці.
— З неї можна робити компоти, муси та джеми. Коли знайомих і родичів пригощаю варенням із хурми — дуже дивуються. Думають, варю його з купованих фруктів.
Коментарі