В Україні створили мобільний додаток для взаємодії бджолярів із фермерами. Останні застосовують на полях пестициди, препарати від хвороб і шкідників. Від цього гинуть цілі колонії бджіл.
— Розробка і впровадження мобільного додатка для фермерів і бджолярів — корисна річ, — розказує Антон Міхеєв, 43 роки, голова Асоціації бджолярів "Медова артіль" Луганської області. — Завдяки винаходу, перед плановим розпиленням пестицидів фермерські підприємства надсилатимуть повідомлення всім власникам пасік у зазначеному радіусі. Від створення додатка виграють не тільки пасічники, а й фермери. За його допомогою вони можуть шукати бджолярів для запилення культур.
Подібний додаток працює в Канаді. У ньому бджолярі навіть виділяють поточні та заплановані розташування вуликів. В Україні хочуть створити єдиний реєстр бджолярів та онлайн-мапу пасік. Вона допоможе орієнтуватися, де в тій чи іншій місцевості є поля з медоносами, бачити щільність розміщення пасік поблизу. Це також допоможе активніше залучати інвестиції для розбудови бджільництва. Кожна пасіка й вулик мають отримати власний номер.
— Добре, що створили цей додаток, бо пасічники страждають. На практиці майже всі фермери порушують закон про бджільництво. Обробляють поля токсичними речовинами. Має працювати грамотний агроном і радитися з ветеринаром, щоб не використовувати препаратів, які вбивають бджіл. Найбільше порушень із тим, що поля обробляють удень, а не вночі. Обприскують у період цвітіння, не дотримуються відстані від хат. Від обприскування інколи хворіє навіть домашня птиця, бо препарат розносить вітер, — розповідає Тетяна Васильківська, 58 років, голова громадської організації "Всеукраїнське братство бджолярів". — Найскладніше довести, що бджоли загинули через обробку пестицидом конкретного поля. Часто фермери також дозволяють собі зверхність і залякують бджоляра. Ніби закон та інструкції є, але їх ніхто не дотримується.
Після отруєння збирається комісія з агронома, голови сільської ради, ветеринарного лікаря та потерпілого бджоляра.
Роблять відбір загиблих комах, ґрунту, води та самої рослини. На основі цього акта ветеринар вказує діючу речовину застосованого препарату. Сплачує за аналіз бджоляр. Він може вимагати відшкодування грошей за бджіл і вулики. Після зараження їх потрібно знищити.
— Фермери вносять гербіциди ще на чорну землю. Вона парує та отруює бджолу, яка поруч пролітає. Така ситуація стала критичною в останні два роки, коли аграрії почали використовувати дешеві пестициди. Пасічники втрачають льотних бджіл, це сотні тисяч гривень збитків. Проблема не тільки матеріальна, а й екологічна. Фермери отримують менші врожаї, а пасічники — нечистий мед.
Коментарі