У селі Велика Добронь Ужгородського району Закарпаття майже в кожному дворі є теплиця. Селяни вирощують на продаж помідори, огірки та перець. Роботи в теплицях розпочалися наприкінці січня.
52-річний Василь Тібій із дружиною Агнетою, 50 років, живуть із городництва 30 літ. Тепер родина доглядає за висіяною розсадою.
— Якраз учора вичистили теплицю, готуємося завозити перегній, — ведуть на город. За хатою у дворі на чотирьох сотках землі розташована велика теплиця. Поряд — дві менші. — Установлювати теплицю найкраще наприкінці осені, — радить Василь Тібій. — Свою виготовили з арматури й клейонки. Матеріали замовляли за кордоном, а складали її вручну. Обійшлася у 25 тисяч гривень. Що три-чотири роки плівку потрібно міняти, бо через вітер, дощ і сніг вона слабшає.
Каже, найкращі розміри теплиці — 10 м завширшки, 40 м завдовжки 4,5 м заввишки.
— При таких розмірах перепад температури всередині невеликий. Тому рослини не отримують стресу.
Земля має бути пухка, не надто глиняста й волога.
— Щоби зробити її такою, потрібно посипати перегноєм. Для помідорів оптимально 10 кілограмів перезрілого гною на квадратний метр землі, для огірків чи перцю — 15 кіло. Вносити добриво бажано щороку в кінці лютого чи на початку березня.
Тібії сіють розсаду в горщики. До лютого тримають її у теплому підвалі.
— Теплиця не опалюється. Тому, щоб розсада не померзла, роблю для неї гнойовий підстил. Для цього за 10 днів до пікірування заношу всередину свіжий гній. Трамбую, щоб у висоту було не менше 70 сантиметрів, поливаю теплою водою. Зверху гній накриваю плівкою. Через сім-вісім днів, коли температура гною досягає 35 градусів, зверху насипаю землю й висаджую в неї розсаду огірків, помідорів та перцю. Уночі температура повітря досить низька, тому зверху розсаду накриваю клейонкою. Пікірувати рослини можна й у торф, але він дуже дорогий, його не купуємо.
На початку квітня кожне стебло городини переносять у ґрунт. Помідори, перець та огірки дозрівають в окремих теплицях. Воду й спеціальні добрива рослини отримують через крапельне зрошення.
— Найшвидше дозрівають огірки — в середині травня. Десь 25 травня можна збирати перший врожай перцю. А помідори дозрівають пізніше, біля 15 червня, — каже Василь.
Коментарі