Ківі необхідно зробити українським продуктом, щоб кожна сім'я могла виростити його біля дому, вважає ужгородський біолог-селекціонер Генріх Стратон, 42 роки. Із батьком вивів морозостійкий сорт ківі. Назвали його Ківі карпат стратона валентайн.
Коли виникла ідея вивести ківі в наших умовах?
— 20 років тому. За цей час вивели сорт, з якого збирають плоди з 1997 року. Він витримував морози до мінус 28 градусів, а нижчої температури в нас і не було. Уже 15 років продаю саджанці й багато закарпатців отримують власні врожаї. Останні два роки маю багато замовлень з усіх регіонів України, Москви, Білорусі, Угорщини, Польщі.
Як доглядати за саджанцями?
— Рослина придатна для вирощування на присадибних ділянках, на промислових площах. До кожного саджанця я додаю інструкцію по догляду. В Україні немає шкідників ківі, тому їх не треба обробляти отрутохімікатами. Мінеральних добрив також не потрібно. Навесні кущі проріджують обрізанням, як виноград. Під час посухи поливають. Ківі — кущ-ліана, тому потребує опори — паркану, навісу. А ще молоді пагони слід захищати від котів, які полюбляють їх об'їдати. Догляд за ківі потребує менше витрат, ніж за іншими фруктами та ягодами. Плоди дозрівають у жовтні. Вони довгастої циліндричної форми, важать у середньому 75-80 грамів, найбільші 110. Смачні та екологічно чисті.
Наскільки вигідно займатися вирощуванням ківі?
— Господар, купуючи саджанець, виграє у співвідношенні ціна-якість більше, ніж споживач із магазину. З одного куща можна отримати близько 20 кілограмів плодів. За нинішніми цінами це від 300 до 400 гривень на рік. Один саджанець можна придбати за 120 гривень. А він плодоносить десятиріччями. Окрім того, квіти ківі медоносні, пилок сніжно-білого кольору, мед смачний і корисний. Недавно 30 кущів ківі в мене придбав президент Віктор Ющенко, який займається бджолярством. Екзотичні квіти також стануть прикрасою саду.
Коментарі
2