Як зійде сніг, у березні–квітні, господарі починають білити дерева. В основному гашеним вапном. Це найдешевший спосіб. Рідше білою фарбою. Її недолік у тому, що до стовбура не проходить повітря.
— Тільки земля починає прогріватися, прокидаються комахи-шкідники. Побілка відлякує їх, знищує паразитів, які зимували у тріщинах кори, — говорить черкаський учитель історії Василь Щур, 65 років. Він займається садівництвом 40 років. — На ринку є багато нових розчинів для побілки. Ефективний із крейдою, мідним купоросом і клеєм ПВА. Можна й самому приготувати. На 10-літрове відро додати два-три кілограми вапна або крейди, 50–100 грам столового клею і півлітри купоросу. Його перед тим розчинити в гарячій воді. Розчин розбавляють водою до густини сметани.
Перед побілкою стовбур очищають від сучків. Відмерлу кору, мохи і лишайники акуратно зішкрібають за допомогою скребла та металевої щітки.
Стовбур прищепи зрізаю десь на 15–20 сантиметрів від землі
— Білити дерево найкраще в сухий день. І обов"язково двома шарами. Другий намазують, коли засихає перший. Молоді дерева з гладенькою корою білити не потрібно. Вапно чи інший розчин закупорює пори, і до деревини погано надходить кисень.
Вінничанин 52-річний Володимир Бойко в березні також білить дерева. Крім того, у другій половині місяця — щепить.
— У мене в саду з кісток слив виросло багато самосійок. Ті, що мають трохи кращі стовбури, позрізав і прищепив до старої сливи, що родить не перший рік. Гілки для прищеплення вибирав приблизно такої ж товщини, як самосійки.
На живцях Бойко залишає по три-чотири бруньки.
— Стовбур прищепи зрізаю десь на 15–20 сантиметрів від землі. Тоді черенок із нижнього кінця роблю клином, сантиметра 2 довжиною. Далі розколюю стовбур підщепи навпіл, черенок засовую в розкіл. Стараюся додавити так, щоб хоч з одного боку кора черенка совпадала з корою підщепи. Потрібно одразу обмотати місце щеплення ізолєнтою. Так, щоб вона перекрила і підщепу, і черенок. Якби дерево росло на сонці, довелося б його накривати паперовим ковпаком. Але в моєму саду дерева ростуть густо.
Нові гілки на живці з"являться через місяць.
Коментарі