пʼятниця, 14 квітня 2023 02:50

Догляд за грядками навесні: що робити й коли починати

Догляд за грядками навесні: що робити й коли починати
Навесні грядки потрібно добре підготувати до сівби чи висадки розсади. Фото: ukr.media

Із приходом весни у саду та на городі починається маса роботи. Про майбутні грядки варто починати дбати вже у березні.

Кілька порад щодо боротьби з бур'янами, розпушування, мульчування ґрунту та його підживлення зібрала Gazeta.ua.

Прополювання

Від вправного знищення бур'янів залежить майбутня врожайність. Бур'яни стійкі до кліматичних змін, швидко ростуть й відбирають у корисних рослин живлення, вологу та все необхідне для урожаю. Окрім того, у заростях краще розмножуються шкідники, поширюються хвороби. Вони не завдають шкоди бур'янам, сильніше страждають лише городні рослини.

Навіть відсутність бур'янів на ділянці не гарантує, що довгі кореневища не "приповзуть" від сусідів або насіння не прилетять з усієї округи.

Прополювання необхідне для того, щоб майбутні плоди були більш насичені корисними речовинами, а урожай швидше наливався.

Розпочинати прополювання варто із початком весни. Тоді ослаблені зимою багаторічні бур'яни не такі агресивні. Їм складніше відновитися із пошкодженої ділянки кореневища. А бур'яни, які зійшли з насіння, найлегше виполювати до досягнення ними висоти в 5 см.

Прополювати грядку потрібно кожні 10-14 днів: чим частіше це робити, тим менше бур'янів з часом буде з'являтися на грядках.

Є певні поради щодо правильного прополювання. Так, не можна допускати цвітіння бур'янів. Їх насіння швидко дозріває і розлітається. Бур'яни потрібно видаляти разом з корінням. Не залишайте ні шматка кореневища у багаторічних різновидів. Пам'ятайте, що найлегше полоти у зволоженому ґрунті.

Якщо грядка вже сильно заросла, потрібно видаляти бур'яни ввечері. Так культурні рослини за ніч пристосуються до нових умов: вологості й освітлення. Видаляти бур'яни слід протягом усього сезону, щоб вони не послаблювали культурні рослини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли і як сіяти огірки на розсаду ‒ перевірені поради

Розпушування

Разом з прополюванням грядок роблять їх розпушування. Вперше ґрунт можна розпушувати після перекопування або замість нього. Це дозволяє поліпшити структуру ґрунту, зробити її більш легкою. До того ж, пухка земля більш насичена киснем, коріння рослин не загниває і не страждає від недостатнього газообміну. Підвищується також активність ґрунтових мікроорганізмів, що призводить до поліпшення самого ґрунту.

Якщо на грядці тільки зійшли сіянці, то розпушувати землю потрібно обережно і неглибоко ‒ досить глибини в 3-5 см. Для старших рослин глибину обробки можна збільшити до 10 см. Для розпушування ґрунту використовують сапу, плоскоріз або мотику.

Мульчування

Якщо ґрунт замульчувати, потім рідше доведеться прополювати бур'яни й розпушувати. Однак, мульчу потрібно буде оновлювати кілька разів на сезон. Шар органічних матеріалів при цьому має становити 7-10 см.

Замульчований з ранньої весни ґрунт також довше зберігає вологу. Раніше почнуться процеси гумусоутворювання, а розсада та сіянці будуть рости активніше.

Мульчування захищає ґрунт від вивітрювання, береже поверхневу кореневу систему від осушення. А також заглушає бур'яни, не дозволяє землі перегріватися і промерзати. Мульчування зменшує випаровування, тому грядки доведеться менше поливати. Окрім того, це перешкоджає появі на поверхні ґрунтової кірки. А поступово розкладаючись, мульча насичує ґрунт поживними речовинами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли сіяти перець на розсаду ‒ поради городникам

При подальшому мульчуванню сходів і розсади на грядках найкраще використовувати органічні матеріали. Це може бути вирваний бур'ян, але без насіння та суцвіть, сіно, солома, скошена газонна трава. Можна використати перепрілу тирсу, опале листя, перегній, компост, торф і навіть газети та картон.

Підживлення

Щоб культури добре росли та дали гарний урожай, ґрунт потрібно підживлювати. Вносити добрива варто ранньою весною, ще до посадки чи сівби.

Одночасно з перекопуванням ґрунту вносять компост, залежаний опил, прілий гній або мінеральні комплексні склади. Для підживлення добре підійде деревна зола, подрібнена яєчна шкаралупа, перегній, цибулиння, торф, залишки чайної заварки і кавова гуща.

Різні види підживлення варто комбінувати, щоб не було дисбалансу речовин в ґрунті. Наприклад, при великій кількості азоту, що становить основу органічного підживлення, рослини бурхливо ростуть. Це важливо навесні. А от до кінця весни слід приділити увагу калійним і фосфорним складам, важливим для рясного цвітіння й зав'язування плодів.

Важливо також пам'ятати, що доглядати за грядками навесні потрібно постійно. Інакше вони заростуть бур'янами, припиниться ріс культур через брак живлення і кисню.

Весняні роботи на городі можна розпочинати, як тільки розмерзнеться земля і не буде загрози сильних морозів.

Щойно просохне верхній шар ґрунту, насамперед слід навести лад на ділянці ‒згребти залишки листя, бур'янів тощо. Gazeta.ua також нагадує про інші першочергові роботи на городі на початку весни.

Зараз ви читаєте новину «Догляд за грядками навесні: що робити й коли починати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути