Жителька міста Умань Черкаської області Катерина Бойц, 37 років, здає свою малосімейку на вул. Перовської. Кімната має площу 12 кв. м. Квартиранти платять не менш як $240 за добу.
— Ми з чоловіком поставили три двоярусні ліжка, — розповідає уманчанка. — Беремо шість квартирантів. З кожного по 40 доларів за сутки.
Катеринина п"ятиповерхівка — за 150 м від могили юдейського пророка Цадика Нахмана. Тому від клієнтів відбою нема, запевняє жінка.
— Якщо по хасидові видно, що він із Європи чи Америки, правимо з нього і 70 доларів, — продовжує вона. — Нічого, вони грошовиті. Торік ми прийняли компанію з шести молодих американців. Вони нам платили по 65 доларів. А з ізраїльських хасидів чи російських вимагати більше — марна справа. Все одно не дадуть.
Георгій Пшеничний, 42 роки, має трикімнатну квартиру в дев"ятиповерхівці на вул. Пушкіна. Торік прийняв групу хасидів на один тиждень. На двоярусних ліжках умістилося 18 осіб. Разом заплатили йому $6,5 тис. За ці гроші Пшеничний купив легковик "ланос". Цьогорічні заробітки покладе в банк.
— Це для доньки, вона за два роки вступатиме в інститут, — пояснює чоловік.
Він заприятелював із хасидом Рафаелем з Великої Британії. Із двома братами і трьома синами той приїздить до Георгія шостий рік:
— Дає мені гроші, а я йому ключі від квартири. Я знаю, що все буде порядочно.
Поклонитися могилі пророка щороку приїздять до 20 тис. паломників-хасидів. Вони селяться не далі як за кілометр од могили. Тому район вулиць Белінського, Пушкіна, Перовської, що за 1,5 км на схід від центру Умані, — найдорожчий. Приміром, однокімнатку в протилежному кінці міста можна винайняти за $120–160 на місяць.
Поблизу могили кілька багатоповерхівок. Здебільшого — старі хати. Багато господарів звели замість них триповерхові готелі. Такий збудував 33-річний Олександр. У номері на дві кімнати є ванна й туалет. Доба коштує $500.
Я закуповую кошерні харчі. Беру за це 50 доларів на день
— У мене зупиняється керівництво паломників, — запевняє Олександр. — Зазвичай селяться по одному. Ми їм забезпечуємо будьякий сервіс. Дуже набожні приїздять по кілька разів на рік.
— Загалом хасидам неважно, де жити. Їм аби дах над головою. Самі бідні ставлять у дворах намети і там ночують, — веде далі.
Квартирантів-хасидів "з вулиці" уманці не беруть.
— Люди роблять у помешканнях ремонт, — розказує Галина Лебідь, 26 років, — а деякі паломники, буває, так напаскудять, що після них треба новий ремонт починати. Нещодавно мої батьки посварилися з одними хасидами. Вони всі вихідні какали в нашій кухні просто на підлогу. Більше їх не прийматимемо. Хоча вони до нас приїздять уже шість років.
Жителям Умані хасиди заздалегідь повідомляють про приїзд по телефону.
— Ми казали сусідам, що хочемо взяти інших хасидів, — продовжує Галина. — І вони дали нам контакти австрійців. Ці порядні й охайні. Ще й пообіцяли привезти друзів до нас на квартиру.
Паломники-хасиди також забезпечують роботою кілька тисяч уманців. Приміром, Катерина Бойц на час паломництва влаштовується в хасидську їдальню. Миє посуд і чистить картоплю. Отримує $400 на тиждень.
— Усе одно цілий рік сиджу без роботи, — каже жінка.
Катеринин чоловік Олексій Бойц, 36 років, влаштовується прислугою. Під час свята хасидам заборонено працювати.
— Їм не можна торкатися вимикача чи крана газової плити, натискати кнопку ліфта. Я це роблю за них, — говорить Олексій. — Також закуповую кошерні харчі на базарі. Беру за це 50 доларів на день.
Житло в хасидському районі купують паломники
— Квадратний метр квартири в хасидському районі продають на 300–400 доларів дорожче за іншу нерухомість Умані, — розповідає В"ячеслав Олійник, 47 років. Він працює в агентстві нерухомості, що на вул. Рафаїла Чорного. — Наприклад, однокімнатні продають по 30-40 тисяч доларів. У хасидському районі — не менше, як 50 тисяч. Але нерухомість тамтешню на продаж виставляють рідко.
Квартири в Умані купують і юдейські паломники. Хасид Бен придбав готельку на вул. Перовської п"ять років тому. Каже, так зручніше.
— Приехаль и никакой тебе давки. У меня свой жильо. Могу друзья пригласить в гости, — говорить ламаною російською.
На батьківщині, в Ізраїлі, має дружину й сімох дітей. В Україні йому подобається, тому приїздить кілька разів на рік.
Коментарі