Іван Притула, 46 років, живе в селі Трубайці Хорольського району. 1999 року він зайнявся вирощуванням елітних сортів картоплі. Каже, що це дуже вигідна справа, але в роботу потрібно вкладати душу.
— Картоплю спочатку виписували за адресами в журналах про городництво, — розповідає Іван Вікторович. — Садили й розрізану, й пагонами, щоб більше вийшло. Так потроху й розвели. Починали із 40 соток, а зараз садимо гектар, півтора, коли й два.
У Притули хата на п"ять кімнат. Є хлів із двома свинями, коровою, птицею та город на 40 соток. Обробляє ще 13 га паїв та 2 га орендованих у сільради. У полі на продаж вирощує ячмінь, пшеницю, соняшник, буряк, цибулю. Там садить і картоплю. Допомагають 41-річна дружина Світлана, син Вітя, донька Каріна та мама Євдокія Андріївна.
— Садити картоплю потрібно після 15 квітня, коли земля прогріється. Раніше казали, коли береза листя викине, — продовжує Притула. — Пророщувати посадкову картоплю бажано в дерев"яних ящиках. Я бульби саджу вручну, трактором тільки рів накопую, а загортаємо лопатою. Садити потрібно по одній картоплині на ямку, а не по дві-три. Відстань між рядками — 60–65 сантиметрів, між ямками — 25 сантиметрів. Якщо розрізаєте картоплину, треба, щоб було хоча б одне вічко, а вага дольки становила не менше 25 грамів.
Найкращі врожаї на Полтавщині дають сорти "Беллароса" (Німеччина), "Шанте" (Голландія), українські "Надійна", "Світанок Київський", "Повінь", "Молодіжна", "Слов"янка". Другий за важливістю показник картоплі — смакові якості сорту. Їх оцінюють за п"ятибальною шкалою. Найсмачніший сорт — "Світанок Київський" — має 4,9 бала. А поширена "Слов"янка" — 3,7.
Зараз картоплю для посадки Іван Притула купує в Київському інституті картоплярства Академії сільськогосподарських наук, що в селищі Нємішаєве, на Поліській дослідній станції в селі Федорівка Малинського району на Житомирщині. Говорить, що непогані станції в Сумах та Чернігові. Але туди він ще не доїхав.
Ідемо в гараж. Там замість транспорту стоять навкруги дерев"яні ящики з посадковою картоплею. На них написані назви сортів. Бульбу чоловік витяг із погреба для прогрівання.
Щоб картопля вродила, Іван Притула радить садити її на одному й тому ж місці раз на чотири роки. Найкраща сівозміна — морква, цибуля, а за рік до висадки картоплі — трава на сіно.
— Сію просо, овес, на наступний рік картоплю саджу. Після неї найкраще сіяти буряки. Добре родять, бо земля гарно підживлена.
На гектар картоплі Іван Вікторович вивозить 60 т гною. Для боротьби з жуками використовує отруту "Аткара".
— Бризкати треба двічі — тільки зійшла картопля, а потім перед цвітінням, коли кущі зімкнуться. У посушливий рік обгортаю раз, а як дощі йдуть вчасно — то тричі, — говорить. — Копати картоплю треба, як бадилля трохи присохне. Не треба чекати, поки весь кущ засохне. За 10 днів до копання скошую бадилля.
З гектара Притула має 30 т добірної картоплі. Середній показник по регіонах в інших господарствах — близько 13 т.
Продає насіннєву бульбу в середньому по 4,5–5 грн/кг, залежно від сорту. Каже, що в інститутах елітна німецька картопля коштує 8,5 грн/кг, а в місцевому магазині — 11 грн. Чоловік має постійних клієнтів. Цього року в Івана Притули найбільше купують "Белароссу" та "Слов"янку". За гроші, вторговані за картоплю, торік придбав трактор.
Іван Притула принципово не займається продажем модифікованої картоплі.
— В інститутах її не пропонують і не рекомендують. І наука проти, — пояснює. — Це все для комерції вигідно, але я не раджу купувати таку продукцію для домашнього вжитку.
Упродовж року українець з"їдає в середньому 115,2 кг картоплі, тобто по 315 г щодня. При цьому селяни споживають на 45% більше картоплі, ніж жителі міст. Це — дані Держкомстату. Картоплю вирощують на всій території України, але найвища її врожайність на Поліссі та в лісостеповій зоні.
Картопля — один з найважливіших продуктів нашого раціону. Вона містить білки, вуглеводи, калій, вітаміни А, В1, С та баластні речовини — харчові волокна, які підтримують роботу шлунково-кишкового тракту. У 100 г картоплі — 70 калорій.
Сорти радять періодично змінювати
Медсестра Пирятинської районної поліклініки 54-річна Надія Рімша третій рік саджатиме картоплю сортів "Слов"янка", "Повінь" і "Обрій". Обміняла її на звичайну в знайомих. Сім"я Рімші обробляє 12 соток біля села Тарасівка Гребінківського району Полтавщини.
— Хотіли розводити "Розалію", — розповідає жінка. — Вона родить велика й рясно. Але не дуже смачна, якась тверда. "Повінь" також не ідеальна. У перший рік, коли посадили, було дощове літо — викопали багато гнилої. Минулого року вона була середнього розміру. Років три-чотири треба вирощувати, а потім саджати нові сорти, бо картопля переводиться.
Говорить, що сорти картоплі зберігають і саджають окремо. При посадці межки розділяють рядками квасолі. Прогрівати картоплю Рімші почнуть наступного тижня в дерев"яних ящиках.
Олександр ЛУЦЕНКО
Коментарі