За останній рік у селах Полтавщини не відкрили жодної нової аптеки. Ліками забезпечує мережа комунальних аптек "Полтавафарм". Жителі сіл нарікають, вибір медикаментів там мінімальний.
— Погано бєз аптєки, — говорить 53-річна Лідія Паращенко з села Тишки Лубенського району. — Нашу років шість тому закрили, сказали, шо невигодна. То тепер купуємо ліки або у Жданах в амбулаторії, за 10 кілометрів, або в комерчеських аптєках у Лубнах, за 25 кілометрів. Їздимо самі або просимо, щоб купив хто, як їде.
Підприємство "Полтавафарм" має мережу районних аптек, ті надають медикаменти для продажу в селах. Де немає аптек, ліки продають через фельдшерсько-акушерські пункти.
— У сільських ФАПах є необхідний перелік препаратів, — запевняє 47-річний Ігор Куделич з обласного управління охорони здоров'я. — Це ліки від хвороб серця, шлунку, антивірусні, жарознижувальні, антибіотики. Якщо хто хоче кращі та якісніші медикаменти, замовляють їх працівнику ФАПу.
Лубенка Світлана, 42 роки, возить ліки батькам у село. Каже, на ФАП надії немає.
— У мене батько живе в селі Тарасенкове Оржицького району, — розказує. — Хворіє давно, не ходить. Йому потрібні знеболювальні, вітаміни, памперси для дорослих. В аптеці при ФАПі тільки активоване вугілля знайшла. До Оржиці, де більш-менш нормальна аптека, — 15 кілометрів.
Медики кажуть, забезпечення ліками віддалених сіл залежить від професійності фельдшера.
— Ця людина за все відповідає, — каже Надія Шкиль, 68 років, головний лікар амбулаторії сімейної медицини в Покровській Багачці на Хорольщині. — Якщо фельдшер постійно поповнює запаси, то необхідний перелік медикаментів буде.
Оксана Федина, 35 років, із Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів у Полтавській області говорить, Полтавщина зберегла мережу аптечних закладів на селі завдяки "Полтавафарм". Подібна структура є тільки на Луганщині.
— В інших областях у багатьох селах узагалі неможливо купити ліки, бо комунальних аптек немає, приватних — тим більше, — каже. — Тепер майже всі наші сільські аптеки працюють у збиток. У селах мало людей, ліки купують дешеві.
Даватимуть знижку до 20 відсотків
На Полтавщині обласна влада спільно з мережею "Ваша аптека" створюють соціальні аптеки, в яких даватимуть знижку до 20% інвалідам, пенсіонерам і ветеранам. Такі вже діють у великих містах і райцентрах області. Обласне керівництво планує відкрити пільгові кутки для ветеранів.
— Щоб відкрити нормальну аптеку, потрібно до 100 тисяч доларів, — говорить Юрій Худяк, 45 років, засновник мережі аптек "Ваша аптека". — Це за умови, що є своє приміщення. А де ви бачили селищного голову, який би безкоштовно подарував приміщення на 40 "квадратів"?
Коментарі