17 релігійних громад на Полтавщині зареєструвалися цього року. В області діє 1061 громада. Більшість із них — Української православної церкви Московського та Київського патріархатів, автокефальної церкви.
— Насправді громад може бути більше. Вони не зобов'язані повідомляти владу про своє існування. А реєструються ті, хто хоче легалізувати свою роботу, — пояснює 27-річний Володимир Состін з управління інформації та внутрішньої політики Полтавської обласної держадміністрації.
— Якщо люди хочуть зареєструвати статут своєї громади, не менш як 10 осіб подають документи до обласної держадміністрації. Реєстрацію проводить протягом місяця. Якщо потрібні додаткові висновки експертів — протягом трьох. Процедура безкоштовна. Потім звертаються до державного реєстратора. Це щоб мати печатку, відкрити рахунок у банку.
Є села, де взагалі немає церков і релігійних громад?
— Звісно. Священик не приїде в депресивне село, де живуть кілька людей. Йому потрібне житло і паства. У малі села приїжджає священик хіба похрестити, поховати чи одружити когось. Ще на великі свята. Де більше населення — там більше різних віросповідань. У великих містах, як Полтава, Кременчук, Лубни, Миргород, окрім православних, живуть ще католики. Баптисти і п'ятидесятники є майже у всіх районах області. На Зінькові у трьох селах ще й мусульмани. Там поселилися турки-месхетинці. Мусульманська мечеть є також у Полтаві, одна на всю область громада буддистів.
Чим влада може допомогти релігійним об'єднанням?
— По закону церква відокремлена від держави. Фінансової допомоги не надаємо. Але співпрацюємо в соціальних напрямках. Це що стосується турботи про малозабезпечених, роботи з молоддю, питань суспільної моралі.
Найболючіша проблема для полтавських громад — виділення землі. Часто думають, як не дають ділянку, то влада винна. Це не завжди так. Є закон, правила виділення, оформлення звернень. Незнання норм — суттєва перепона. Часто приходять і кажуть: хочемо, щоб церква була тут. Раніше на цьому місці стояла. Але там уже є парк, ділянку ніяк не можна дати. У таких випадках потрібно шукати альтернативу.
Які пільги мають громади?
— Релігійні організації неприбуткові, тому їхню діяльність не оподатковують. Вони можуть отримати земельну ділянку в постійне і безкоштовне користування. Комунальні послуги платять, як і населення.
Коментарі
1