53-річний президент Віктор Ющенко зустрівся з лідерами партій, які пройшли до Верховної Ради на дострокових виборах. Минулого понеділка він запросив їх до себе в секретаріат.
Прийшли всі, крім Володимира Литвина. Від Партії регіонів — прем"єр-міністр Віктор Янукович та Раїса Богатирьова. Від БЮТу — Юлія Тимошенко й Олександр Турчинов. Юрій Луценко та В"ячеслав Кириленко представляли "Нашу Україну — Народну самооборону". Олег Зарубінський та Ігор Шаров — Блок Литвина. Лідера Компартії Петра Симоненка на Банкову спочатку не запросили. Зробили це за півгодини до зібрання.
У залі на четвертому поверсі Ющенко тисне руку присутнім. Сідає між главою секретаріату Віктором Балогою та секретарем Ради нацбезпеки й оборони Іваном Плющем.
На початку виступу президент вимагає від політичних сил, що пройшли в парламент, визначитися з форматом коаліції та висунути кандидатуру прем"єр-міністра протягом п"яти днів. Потім закликає політиків ухвалити нову редакцію Конституції вже наступного року.
— Як президент, хотів би вам дати гарантії — у жодні темні оборудки в цьому питанні я не гратиму, — наголошує Ющенко.
Упродовж промови він постійно крутить у руках окуляри. Присутні щось занотовують. Журналісти спостерігають за виступом президента з прес-центру.
— Я наполягаю на скасуванні "Закону про Кабінет Міністрів", бо він приймався не у відповідності до закону, — каже Віктор Ющенко.
І додає, що всі силові відомства мають бути підпорядковані главі держави. Після його виступу перемовини продовжуються без участі преси. Вони тривають близько двох годин. Першим виходить похмурий Симоненко.
— Навіщо було запрошувати, якщо самі не визначилися ні з чим? — бурчить він. — Ця зустріч у президента звелася до чергового "Давайте жити дружно!".
За ним із бокового входу президентської канцелярії виходять 57-річний Віктор Янукович та Раїса Богатирьова.
— Ця зустріч відбулася за ініціативи президента. Але це лише початок, — загадково говорить лідер "Регіонів". Додає, що він проти скасування "Закону про Кабінет Міністрів": — Закони скасовувати не можна. Їх можна лише змінювати.
Прем"єр також не виключає, що Партія регіонів працюватиме в опозиції. І додає, що "регіонали" до цього готові.
Тимошенко прикривається рукою й хихоче
— Наперед нічого не говоритиму. Я ніколи не був гадалкою. Але ми не лякаємося, якщо будемо в опозиції. Якщо ж — в коаліції, то прем"єрське крісло буде в Партії регіонів, — запевняє Янукович.
Насамкінець каже, що встиг коротко поспілкуватися з Тимошенко. Після цього обіймає за талію Богатирьову та йде до урядового авто. Богатирьова сідає з одного боку. Янукович обходить машину ззаду, щоб сісти з другого. До нього підходять кілька людей, просять допомогти.
— Виктор Федорович, помогите! — звертається до нього бабуся.
— Чем, женщина? — запитує він.
— С жилищным вопросом, — жалібним голосом відповідає вона.
Прем"єр каже до свого прес-секретаря:
— Денисе, занотуй. І цю дівчину запиши, — дивиться на жінку, яка стоїть біля нього й теж про щось просить. На вигляд їй років п"ятдесят.
Прем"єр сідає в "мерседес" і їде. Тим часом із секретаріату виходять Тимошенко, Луценко та Кириленко. Утрьох підходять до преси.
— Наші дві політсили готові після оприлюднення результатів Центрвиборчкомом оголосити про створення демократичної коаліції, — повідомляє лідерка БЮТу. — Альтернативи для такого рішення не існує.
Тимошенко каже, що майбутня опозиція матиме можливість контролювати владу. Вона перераховує посади, що її уряд готовий віддати парламентській опозиції:
— Ми надамо посаду віце-прем"єр-міністра з контролю за діями Кабміну, Рахункову палату теж призначатиме опозиція. Вона очолить контрольні парламентські комітети, посади в міністерствах та відомствах.
Тимошенко запитують, чи погодився Янукович на такі умови, але Луценко обережно бере її за руку й говорить:
— Я скажу. У нас Янукович сидів і конспектував права майбутньої опозиції, — каже Луценко.
Тимошенко прикривається рукою й сміється. А Луценко пояснює, чому Янукович мав щасливий вигляд після зустрічі у президента:
— Із нього спаде така важка ноша, як керівництво урядом.
Тимошенко схвально киває й додає:
— Йому просто дуже сподобалася пропозиція для парламентської опозиції.
Потім вони втрьох повертаються назад до секретаріату. А представники Блоку Литвина залишають канцелярію президента через чорний вихід.
Коментарі