"Якщо влада відкидає легітимні методи повернення до Конституції 2004 року, то це від лукавого, - каже у кулуарах Верховної Ради у четвер вранці "ударівець" Валерій Карпунцов. - Коли треба заговорити будь-яку тему, потрібно створити робочу групу, дати їй матеріал, який там і "засне"".
Карпунцов стоїть неподалік дошки, на якій прикріплений порядок денний роботи на день. В ньому останнім із трьох питань — проект постанови про утворення Тимчасової спеціальної комісії, яка б розробляла законопроект по поверненню о парламентсько-президентської форми правління. Автор — "регіонал" Валерій Писаренко.
"Ударівець" заходить до сесійної зали. Тут спікер Володимир Рибак із десятихвилинним запізненням відкриває ранкове засідання. Реєструються 400 нардепів. Вони за 5 хвилин без обговорення затверджують календарний план проведення четвертої сесії. На табло — 235. Опозиціонери не голосують. Стільки ж часу витрачають на прийняття порядку денного сесії.
"Сьогодні дуже багато людей ждуть, що Верховна Рада України розгляне питання по конституційній реформі, - говорить Рибак. - На дану хвилину такого закону у Верховній Раді немає. А люди ждуть. Людей обманювати ми не маємо права".
"Опозиція не зареєструвала жодного законопроекту щодо конституційної реформи, бо немає гарантій від більшості, що вона проголосує за цей чи інший законопроект, - пояснює з місця лідер "Свободи" Олег Тягнибок. - Оскільки наш регламент не передбачає того, щоб кілька разів протягом однієї сесії ставити питання на голосування, тому і немає сенсу вносити будь-яке питання сюди в зал для того, щоб отримати негативне голосування. Тут мусить бути консенсус. Мусять бути гарантії від більшості, що вона дасть відповідну кількість голосів. Можливо 226 – по одних законопроектах, а можливо і 300 – по інших".
Спікер оголошує перерву на півгодини. Запрошує лідерів фракцій до себе в кабінет. Решта парламентарів розходяться по кулуарах. Більшість йдуть до їдальні. Нардеп від "Батьківщини" Сергій Сас замовляє млинець із творогом та чорний чай. Платить 23 гривні.
"А що — підняли ціни?" - запитує журналістка у працівниці їдальні.
"Ми самі в шоці. Це вже місяць таке, - відказує та. - Самі ж тут теж харчуємося за такими ж розцінками. А їм (депутатам — Gazeta.ua) все одно".
За півтори години нардепи повертаються до сесійної зали. Рибак розказує, що керівники фракцій вирішили не створювати комісію, тому перемовини по змінах до Конституції продовжаться. Просить депутатів працювати у фракціях та комітетах, бо у будь-який момент може бути скликане позачергове засідання.
До журналістів виходить керівник фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк. В руках тримає таблицю із пропозиціями до Основного закону.
"Ми не просто підготували новий текст Конституції, а вже переслали всім опозиційним фракціям та нашим політичним опонентам, - говорить. - Ми заклали тут такі базові принципи: в першу чергу, це скасування диктаторських повноважень, які отримав Віктор Янукович у 2010 році. Друге — парламент отримує право формувати склад Кабінет міністрів. Третє, парламент як призначає, так і звільняє генпрокурора України, а також голову СБУ. Президент перестає бути гарантом Конституції, а є гарантом територіальної цілісності, та суверенітету України. Фактично ми переходимо на ту модель, яка існує в Польщі. Тут є всього на всього 15 сторінок. Якщо їм важко їх прочитати, ми готові за них це зробити. Ми запропонували у вівторок голосувати за текст Конституції для направлення його до Конституційного суду, але їх рішення щодо цього немає".
Коментарі