Ексклюзиви
Середа, 16 червня 2021 08:30

Сім років проєкту "Стіна": експерт оцінив оборонну міць на кордоні з РФ

Сім років проєкту "Стіна": експерт оцінив оборонну міць на кордоні з РФ
Проєкт "Стіна" презентував у вересні 2014-го тодішній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Фото: Кабінет міністрів

Сім років тому, 16 червня 2014-го, Рада національної безпеки та оборони доручила уряду в односторонньому порядку відгородитися парканом від Росії. Проєкт "Стіна" презентував у вересні тодішній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

У червні 2014-го, напередодні засідання РНБО, тоді голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський запропонував звести паркан вздовж кордону з РФ за близько 150 млн євро. Говорив про можливість встановити металеву споруду з високоміцної сталі з колючим дротом на відстань 1920 км за 5-6 місяців. Ініціативу не підтримали.

25 червня 2014-го Кабінет міністрів ухвалив рішення будувати стіну. 12 вересня уряд виділив перші 100 млн грн. Завершення робіт планували у 2018 році, але згодом неодноразово переносили.

Повна вартість проєкту "Стіна" початково оцінювалася у 8 млрд грн. Згодом ціну знизили – до 4 млрд. Станом на 2020-й витратили 1,7 млрд грн.

У 2020 році Держприкордонслужба розробила проєкт розпорядження щодо змін, які передбачають завершення будівництва у 2025 році. Також у ДПСУ просять збільшити обсяг фінансування на 4,5 мільярдів. Якщо проєкт розпорядження затвердять, будівництво "Стіни" розтягнеться на 10 років, а вартість становитиме 6,2 млрд грн.

У травні 2021-го Державна прикордонна служба України повідомила, що виконала роботи з реалізації проєкту "Стіна" на 51,4%.

Чому будівництво "Стіни" досі не завершилося та як українська влада реагує на російське "брязкання зброєю" на кордоні розповів в інтерв'ю Gazeta.ua військовий експерт Григорій Перепелиця.

Проєкт "Стіна" затягнувся у часі. Досі триває будівництво. Причина в неефективності дій влади чи інша?

Проблема в несприйнятті української влади загроз національній безпеці країни. Україна знаходиться у найвищому ступені воєнної загрози. Ми не те, що не збудували оборону, навіть паркан за 7 років не звели. Це сюрреалізм. Країна під час війни навіть не спромоглася побудувати огорожу кордону.

За 7 років не побудували жодного патронного заводу для боєприпасів. Витягуємо радянські залишки. І воювати зараз Зеленський заборонив. Уже Велика сімка визнала, що Росія є воюючою стороною. А ми – не визнаємо. Звідси все йде. Наше керівництво у летаргічному сні. Країна абсолютно не готова до захисту від широкомасштабного наступу. Практично це і показує недобудова паркану на кордоні.

У нас було 2,5 тисячі бойових літаків. Залишився 71

По чому ще можемо це побачити?

У нас було було 4 тисячі танків, після скорочення за Договором про звичайні збройні сили (він встановлював на території Європи та колишніх республік СРСР кількісні обмеження на низку категорій звичайних (неядерних і неракетних) озброєнь, які країни-учасниці мали право розташовувати на своїй території чи її регіонах. Був ратифікований Верховною Радою 1 липня 1992 року. – Gazeta.ua). Зараз залишилося 800. У нас було 2,5 тисячі бойових літаків. Залишився 71. Навіть Польща, яка мала набагато менше за цим договором, – 800 танків, зараз має понад тисячу. Має 270 бойових літаків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленського підштовхують їздити на фронт – нардеп

Де Україна зараз найбільш вразлива для атаки Росії? На що треба звернути увагу?

У нас небо абсолютно не прикрите. Протиповітряна оборона знищена. Коли Путін наростив військо на кордонах цього року і підготувався до наступу (у березні з різних регіонів РФ під виглядом контрольних занять російські збройні сили нарощували війська поблизу державного кордону України – на півночі, сході та півдні. Росія стягнула до окупованого Криму ешелони з військовою технікою. Водночас у РФ виправдовувалися, що їхня армія пересувається на території країни тими маршрутами, якими вважає за потрібне. – Gazeta.ua), як це сприйняло керівництво країни? "Путін лякає, не буде наступати, а ми не боїмося". А це було стратегічне розгортання військ. Які адекватні дії зробили у відповідь? Ніяких. Йде повна деморалізація.

Ми готові чинити опір шляхом стримування. Але не давати відсіч. Чинити опір – це коли буде наступ чи вже під час окупації? Про поняття перемоги навіть мови не йде. Снайперські групи окупантів полюють на українських військових, як на сафарі. Як така деморалізована армія має захищати країну?

Снайперські групи окупантів полюють на українських військових, як на сафарі

Наскільки висока ймовірність, що Росія піде у наступ?

Путін наступатиме. Це не просто тренування були. Все підготували – воєнна інфраструктура поблизу нашого кордону для початку широкомасштабного наступу, шпиталі. Нікуди президент Росії ці війська не відвів. Такими нарощуваннями у Москві хотіли подивитися, чи готова Україна реагувати. Побачили, що особливої реакції немає.

До цього часу вже всі країни Європи побудували територіальну оборону. Щоб чинити опір, раптом хтось займе частину території. У нас навіть закону такого не ухвалили.

Якою б мала бути адекватна реакція на війська РФ біля наших кордонів?

Влада змогла лише сказати, що треба призвати резервістів. Ми воюємо без введення воєнного стану вже 7 років. А без цього не можливе повноцінне застосування Збройних сил.

Генерал Михайло Ковель, перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони, головний військовий радник Зеленського, також інші генерали сказали – це підсудне діло, якщо застосуємо повномасштабно ЗСУ. Конституція забороняє застосувати військових у мирний час. Цю війну позначили як антитерористичну операцію. І до цього часу фактично ми керуємося законодавством цивільного часу. При цьому не маємо наміру вводити воєнний стан, коли готується наступ Росії.

Недобудова паркану на кордонах – це яскраве свідчення нездатності керівництва навіть провести елементарні заходи оборони країни. Хомчак провів ротні навчання з охорони об'єктів – залучили 100 людей. А у росіян стратегічні навчання – 150 тисяч. Це не адекватна реакція.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Почалися бої за Луганський аеропорт

Але загроза просування російських військ триває восьмий рік. Наскільки гостро стоїть питання безпеки на кордонах?

Якщо сусід намагається спалити хату, то ви поставите паркан. Краще – завести ще й собаку. У нас – ні першого, ні другого. Росіяни вже побудували підходи і під'їзди у Воронезькій, Смоленській областях. Пройдуть через наш кордон непоміченими. Бо він немаркований.

У Канаді нам пропонували повну технологічну лінію патронного заводу. Але наші чиновники при Порошенкові запросили "А де буде наша доля? Фінансування нам в руки не потрапляє" (11 червня стало відомо, що Укроборонпром, державна компанія "Артем", Waterbury Farrel із Канади та GL Munitions INC разом запустять виробництво патронів. –Gazeta.ua). А як воювати без боєприпасів? Зараз наша артилерія великого калібру не може воювати, бо немає припасів. Ходимо, збираємо їх у країнах колишнього радянського табору. Тому російські спецслужби їх і підривають, як у Чехії (Чехія звинуватила Росію в організації вибуху 16 жовтня 2014 року на складах зброї, вибух призвів до руйнувань і загибелі двох місцевих жителів. Через це країна вислала 18 російських дипломатів, які працювали на спецслужби. – Gazeta.ua). Щоб ми навіть не могли купити ту обмаль, яка залежалася на складах.

Зараз диверсійно-розвідувальні групи заходять аж до Чорнобиля. І ніхто їх не бачить. У нас немає фактично кордону з Росією. І ми 30 років його не будували

Якою має бути стіна для стримування Росії?

Китайську стіну ми збудувати не можемо. Але мати інженерне обладнання на кордоні більш, ніж достатньо. Тому що спочатку заходять диверсійно-розвідувальні групи. Вони розчищають проходи для важкої техніки, як танки. Щоб зупинити перший етап, хоча б добудуйте паркан.

Зараз диверсійно-розвідувальні групи заходять аж до Чорнобиля. І ніхто їх не бачить. У нас немає фактично кордону з Росією. І ми 30 років його не будували. Польовими дорогами пересувалася контрабанда. Хто хотів, той ішов. Не звертали уваги, що це територія України. Навіть Путін у 2014-му виправдовувася, що російські солдати заблукали на кордоні з Україною (СБУ повідомила, що у Донецькій області українські військові затримали десятьох російських десантників. Затримані військовослужбовці входили до 331 полку 98 Свірської дивізії Повітряно-десантних військ Збройних сил Росії. У затриманих була зброя. Російське міноборони заявило, що солдати "випадково перейшли кордон на необладнаній немаркованій ділянці". – Gazeta.ua).

Державні оборонні підприємства поскаржилися на відсутність фінансування таємних військових проєктів. Замовлення мало зробити Міністерство оборони торік. Державне оборонне замовлення 2020-го і 2021 років затверджували із запізненням на чотири-п'ять місяців. Тому підприємства не отримали достатньо коштів.

Зараз ви читаєте новину «Сім років проєкту "Стіна": експерт оцінив оборонну міць на кордоні з РФ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 7851
Голосування Чому не можна розпускати Верховну Раду?
  • Це суперечить Конституції
  • Хай знімуть недоторканість, ухвалять закони про імпічмент, про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і новий Виборчий кодекс і можуть йти
  • За нинішніх умов на дострокових виборах у ВР не пройдуть нові партії
  • Мені байдуже до їхньої роботи. Їхні обіцянки на хліб не намастиш
  • Я не проти розпуску. Владу в країні треба перезавантажити повністю
  • Я проти будь-яких ініціатив президента
Переглянути