Перше місце у антипремії "Будяк року-2010" зайняв міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов. Він отримав "золотий будяк" за свідому політику зневаги прав людини.
Про це на прес-конференції заявив виконавчий директор Української гельсінської спілки Володимир Яворський, передає Gazeta.ua. Антипремія вручається тим, хто протягом року найбільш грубо порушував права людини.
"Цього року вдвічі збільшилася кількість насильницьких смертей у міліції. Справа студента Індила стала лише однією із 40-ка нами нарахованих. Відсутні незалежні розслідування незаконних дій міліції. Окрім того міліція незаконно припиняла мирні зібрання, затримували організаторів і учасників мирних акцій. Забороняли зібрання однієї партії, надаючи простір для мітингів іншої сили", - нагадав Яворський.
Втручанням у права людини є також намагання МВС запровадити друк імен, прізвищ і паспортних даних осіб у залізничних квитках. Міліція примусово проводить дактилоскопію осіб у відділках.
"Ми спостерігаємо повернення до політики закритості міністерства. Посилене втручання у права іноземців незалежно від того, чи здійснюють вони незаконну діяльність. Є втручання у діяльність правозахисних груп. Наприклад, у діяльність Дмитра Гройсмана з Вінниці. Працівники міліції незаконно провели обшук Вінницької правозахисної групи і вилучили усі електронні обладнання, файли щодо 300 біженців. Робота групи частково є паралізована. Існує надумане звинувачення про поширення Дмитром Гройсманом порнографії", - сказав глава спілки.
Володарем "срібного будяка" за використання спецслужби для системного обмеження громадянських свобод" став голова СБУ Валерій Хорошковський.
"За часи його керівництва збільшилася кількість випадків щодо необґрунтованого втручання у суспільне життя. Зазнавали постійного утиску активісти, журналісти, ректори вузів. Створена можливість втручатися у діяльність суддів через Вищу раду юстиції, здійснено істотне обмеження доступу до архівів СБУ про радянське минуле, скасовано рішення про передачі електронних архівів до бібліотек. У історика Руслана Забілого було вилучено персональний ноутбук, проведено обшук у Національному музеї меморіальної пам'яті жертв окупаційних режимів під час якого було вилучено матеріали і особисті комп'ютери", - сказала голова фонду "Демократичні ініціативи ім Ілька Кучеріва" Ірина Бекешкіна. На її думку, це дуже небезпечні тенденції. Відсутній будь-який громадський контроль за діяльністю цієї силової структури.
"У демократичних країнах спецслужби кожного року оприлюднюють звіт про свою діяльність. У ньому зазначено, скільки разів вони отримували санкції на прослуховування громадян, на обшук, на арешт, скільки було негласних проникнень у житло громадян спецслужбами, скільки порушено оперативних справ і скільки з них скасовано прокуратурою як незаконні, скільки було кримінальних справ і скільки з них доведено до суду. Чим займається СБУ? Ми не знаємо. Ми не кажемо про викривання агентурної роботи. Але мені цікаво, чому викидається велика сума на антитерористичний центр, коли я не знаю жодного натяку на терористичний акт в Україні", - підкреслив Яворський.
"Бронзовий будяк" отримав Генадій Кернес, який на час представлення був виконуючим обов'язки харківського міського голови і суддя Дзержинського району Харкова Сергій Лазюк.
"Міськвиконком Харкова вирішив зрубати 117-річні дуби для побудови дороги. На кожному з дерев було персональне ім'я гімназиста, викладача, який його посадив. Дуби пережили війну. Коли не було чим топити квартири, їх не рубали. Тому люди встали на захист дерев. Тоді люди в чорному, які мають відношення до приватної структури самого Кернеса, намагалися фізично знищити мітингувальників. Зрештою дерева зрубали, захисників привезли в міліцію. І суддя Лазюк виніс їм по 15 діб арешту. Це рішення не було узгоджено із законом", - зазначила Бекешкіна.
Як повідомив редактор сайту Gazeta.ua Назар Вакула, відвідувачі сайту проголосували за нагородження "Будяком року" міністра освіти і науки Дмитра Табачника (46,22%), прем'єр-міністра Миколу Азарова(24,39) та мера Харкова Геннадія Кернеса (9,47).
Коментарі
14