Влада плутає поняття всенародного і місцевого референдуму. Про це розповів директор Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
"Це дві великі різниці. А влада агітує за закон про всеукраїнський референдум, приводячи приклади місцевих у Швейцарії та Канаді, - пояснює експерт. - На місцевий виносять питання, які люди розуміють і можуть свідомо прийняти рішення. Наприклад, громада обирає спосіб вивезення сміття."
У демократичних країнах загальнонаціональні референдуми проводяться рідко, розповідає Коліушко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Закон про референдум написали в кулуарах. Це проект Адміністрації Януковича - експерт
"На них виносяться значимі питання. Наприклад, європейські країни вирішують геополітичні питання. Чи вступати в ЄС чи НАТО, чи приймати євро як національну валюту, - пояснює експерт. - "Регіонали" збираються змінити Конституцію на референдумі. Чи можна очікувати, що громадяни свідомо будуть її приймати, якщо до референдуму вона публічно не опрацьовуватиметься?"
Встановлюють Конституцію через референдум тоді, коли її не вдавалося прийняти легітимним шляхом, вважає Коліушко.
"Також референдуми проводять для того, щоби продовжити перебування когось при владі. Це прерогатива диктатур, - запевняє експерт. - Так робили в нацистській Німеччині, Італії за Беніто Муссоліні чи Білорусі для підтримки режиму Лукашенка."
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через референдум влада хоче змінити Конституцію - експерт
На думку Ігоря Коліушко, сьогодні в Україні не можливо провести місцевий референдум, бо нема правових підстав.
"У листопаді прийняли закон тільки про всеукраїнський референдум. Ним скасовано попередній закон "Про всеукраїнський і місцевий референдуми" від 1991-го. Зараз закон про місцевий тільки готують до прийняття. Можливо, його приймуть наступного року," - додає Коліушко.
Коментарі
14