Українські експерти переконані, що виборче законодавство у найближчі 3 місяці не зміниться. Проте, припускають вони, це не завадить Україні підписати Угоду про асоціацію.
Директор Інституту виборчого права Юрій Ключковський зазначив, що процес реформування виборчого законодавства не повинен штучно пришвидшуватись. І хоча представник Венеціанської комісії Пітер Пакзолай ще у серпні наголосив на нагальності ухвалення змін, експерт переконаний, що саме обговорення щодо змін може тривати кілька місяців. На думку Ключковського, це не стане на заваді підписанню Угоди про асоціацію, а вимоги Європи не слід розуміти буквально. "Ці речі не вирішуються протягом 2-3 місяців. В ЄС не сподіваються, що ми до листопада усі проблеми виборчого законодавства розв'яжемо. Але вони дуже хочуть побачити з боку України бажання рухатися цим шляхом, тобто початок роботи у цьому відношенні і тенденцію. І в принципі, поки що, вони можуть цим задовольнитися", – пояснює експерт.
Водночас, народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко, член комітету з питань верховенства права та правосуддя, наполягає на тому, що Україна взагалі не повинна змінювати своє законодавство. Політик вважає вимоги Європейського союзу невиправданими та пояснює це тим, що принципи виборчого права в Україні уже є та змін не потребують. "У нас немає обов'язку до Вільнюського саміту змінювати виборче законодавство. Тим більше Виборчий кодекс, який ми звісно приймати не будемо. Найголовніший критерій для нас – чесність, прозорість і свобода волевиявлення, можливість об'єктивного підрахунку голосів", – підкреслює Колесніченко.
Сергій Соболєв, народний депутат від "Батьківщини", член комітету з питань правової політики побоюється, що реформування виборчого законодавства взагалі може не відбутися. "Вони розуміють, що їм набагато краще існувати в цих умовах координат, де є можливість фальсифікацій та підтасовок на виборах. І це неприпустимо. Але для реформування потрібна політична воля. У Партії регіонів та комуністів такої політичної волі немає", – вважає опозиціонер.
10 грудня 2012 р. Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, згідно яких реформування виборчого законодавства є однією з трьох ключових умов. Крім того, необхідність внесення змін до чинного закону була визнана спільною заявою України та ЄС у рамках шістнадцятого саміту, що відбувся у Брюсселі 25 лютого 2013 року.
Коментарі