Колишній народний депутат 49-річний Тарас Стецьків призначає зустріч у столичному готелі "Україна". Це на майдані Незалежності. Знімає чорну спортивну шапку та червоно-сіру лижну куртку. Замовляє на барі зелений чай.
— Можливості для виходу з кризи у влади щодня зменшуються, — каже Тарас Стецьків. — А от Майдан має ширше поле для маневру. Може наступати, розширювати свою присутність у регіонах. Де можливо, брати під контроль адміністрації. Де неможливо — пікетувати. Поширювати ідеї Майдану далі.
Яким має бути перший крок до виходу з кризи?
— Повернення до Конституції 2004 року. Якщо цього не станеться, ситуація загострюватиметься. Закінчиться надзвичайним станом і громадянською війною. Якщо Януковичу зірве дах і він введе надзвичайний стан, — частина силовиків не виконають наказу. Це буде початок падіння режиму. Поки що маємо двовладдя і нестійку рівновагу: частину влади тримає у руках Янукович, частину — люди на Майдані.
Як опозиції скористатися цим?
— Мають дати гарантії захисту і непереслідування депутатам і силовикам, які перейдуть на бік Майдану.
Хто саме з влади вже готовий відколотися?
— Це депутати з групи Сергія Тігіпка і частина людей Ріната Ахметова. Майдан має підтиснути цю ситуацію. Також — Захід. Не треба щура заганяти в кут — дайте можливість утекти. Взамін на заяву про відставку і оголошення дострокових виборів.
Для України Захід має зробити те, про що ще у грудні сказали провідні інтелектуали світу: пообіцяти "план Маршалла". У 1940-х Європі, яка лежала в руїнах, надали фінансову й технологічну допомогу. Це дасть можливість уникнути дефолту, виплатити борги, почати модернізацію країни. Свого часу Польща отримала таку підтримку Заходу.
Як вплинути на наших олігархів?
— Зокрема і санкціями. Захід має сказати: якщо хочете ходити в дорогих костюмах, приїжджати в Європу і сідати за стіл із порядним товариством, повинні відмовити Януковичу в підтримці. Тоді не буде перевірок на предмет походження грошей, арештів нерухомості. Це стане платою за те, щоб більша частина статків лишилася при них. Розповідають, Ахметов сказав Януковичу: якщо введеш надзвичайний стан, я не з тобою.
Про що свідчить поведінка президента?
— Він, як загнаний звір. Затиснутий між повсталим Майданом, Росією і фінансовим колапсом. Поводиться, як будь-який чоловік із кримінальним минулим — гарячково шукає виходу із ситуації і затягує час. Думає, десь намалюється вихід, у який прошмигне. Всі переговори й компроміси Янукович розглядає як тактичний хід. Шукає, як обманути чи купити опозицію — посадами, грошима. Загнав себе у пастку. Настане момент, коли не зможе рухатись. У таких умовах схильний діяти непрогнозовано.
Що може зробити?
— Віддати наказ на силову зачистку Майдану. Тоді все закінчиться кривавою розв'язкою з великою кількістю жертв. Тому шукаємо реальні компроміси на умовах повсталого Майдану. Вони прості: звільнення усіх заручників, повернення Конституції 2004 року, формування уряду народної довіри і дострокові парламентські та президентські вибори.
Мушу дорікнути опозиції за те, що досі не було предметних переговорів з олігархами. Вони не переходять на бік народу тільки тому, що не знають правил гри в майбутній державі.
Із ними мають говорити усі троє лідерів?
— Краще було б, якби за стіл переговорів сів один лідер спротиву. Людина, яка заступить Януковича. Якщо для цього потрібні європейські посередники, їх мають запросити. Якщо хочемо перемоги, мусимо домовитися з частиною правлячої еліти. Або треба йти на збройне захоплення влади.
Друга причина — амбіції. Лідери опозиції не можуть визначитися, хто буде президентом. Не довіряють одне одному.
Янукович хоче посварити трійку?
— Через різних агентів впливу використовує цей метод. Пробує купити лідерів оптом і вроздріб. Януковичу вигідно, щоб опозиція існувала у тому стані, як зараз.
Зараз маємо ситуацію напіввійськових дій. Вона вимагає головного командира, реального виконкому, куди б увійшли всі притомні частини Майдану.
Опозиція може організувати це управління?
— Може. Та один із трьох лідерів має вийти на сцену і сказати: я готовий узяти на себе відповідальність за Майдан і країну. Попросити підтримки. Тоді лідер має двох інших призначити своїми заступниками і оголосити склад виконавчого революційного комітету.
Головний висновок за два місяці: Майдан завжди йшов попереду, а лідери опозиції пленталися позаду. Коли штурмували Український дім, люди самі пішли, утворили живий коридор для силовиків. Не били їх. Тобто Майдан чітко знає межу, яку не можна переходити. Якби Майдан мав належне керівництво, ми б уже знали дату президентських виборів.
Але багато людей підтримують силовиків. На побитих активістів кажуть — так їм і треба.
— Мені сигналять активісти з Кіровограда, Запоріжжя і Дніпропетровська, що катастрофічно не вистачає інформації: за що стоїть Майдан, у чому суть протистояння на Грушевського. "Беркутівці" не мають уявлення, кого захищають. А треба було поставити великий екран, проектор і показувати фільми про "Межигір'я".
Про дніпропетровців кажуть: більша частина не підтримують владу і нейтрально ставляться до Майдану. Треба сформувати кілька десятків виїзних бригад. Навантажити багажники літературою, листівками і направити на схід України. Ставати прямо на базарах і роздавати.
Чому не говорите про Донецьк, Луганськ, Крим?
— Я їх не відкидаю. Та в першу чергу треба укріпити ті бастіони, які вже утворились.
У Донецьку зараз збираються 300–400 чоловік біля пам'ятника Шевченку. Ще рік тому таке було неможливо уявити.
Чому досі не переконали силовиків перейти на бік народу?
— Ситуація в армії — дуже непроста. Є багато прихованих прихильників опозиції. Поки що зв'язані наказом. До тих пір, поки не буде лідера спротиву.
Лідер може сам визначитися? Кличко починає самостійну активну діяльність.
— Може. Для цього Віталій повинен прийняти рішення. Покійний В'ячеслав Чорновіл у подібній ситуації виходив і казав, що бере все на себе. І він став лідером. Якщо Кличко — лідер, повинен зробити так само.
Якщо в тих, хто хоче ставати лідерами, переважає страх, повинні піти і звільнити місце для інших. Майдан дуже швидко поставить грубе питання: або нами керуйте, або забирайтесь.
Майдан може стати радикальнішим, якщо не буде кращої організації?
— Така небезпека є. Може дійти і до збройного протистояння.
Опозицію веде Майдан. А у влади є якісь козирі?
— Перший — можливість розділити опозицію. Другий — влада сподівається, що Майдан змерзне і розійдеться. Янукович хоче спертися й на Путіна. Але той почне активно втручатися в українські справи тільки після Олімпіади в Сочі (триватиме з 7 до 23 лютого 2014 року. — "ГПУ").
Який зараз вплив Кремля?
— На Майдані працюють бригади російської ФСБ. Припускаю, що викрадення й катування людей — їхніх рук справа. Так діяли на Кавказі. Росія може втрутитись певними терористичними актами. Або далі роздмухувати протистояння між сходом країни і заходом. Їй вигідне криваве загострення, бо тоді матиме змогу поставити на міжнародному рівні питання про введення миротворчого контингенту.
Що потрібно буде зробити після перемоги Майдану?
— Зараз інтелектуали, які підтримують Майдан, дописують план модернізації країни в усіх сферах. Має бути готовий до початку березня і вручений новосформованому уряду. Друге: повернення Конституції 2004 року можливе тільки як проміжний варіант. Як тільки вирішиться ситуація з владою, повинні одразу почати писати нову Конституцію — інтелектуали, моральні авторитети, юристи, а не політики.
Яким буде новий проект "Україна"?
— Ми стоїмо на розломі цивілізацій. Якщо Україна усвідомить свою місію, буде виступати координатором, модератором глобальних процесів Європи і світу.
Чотири рази обирався народним депутатом
Тарас Стецьків народився у Львові. Батьки — ювеліри. За освітою — історик. Закінчив місцевий університет Івана Франка. Працював учителем у школі-інтернаті. Згодом — викладачем медучилища.
Чотири рази обирався народним депутатом. 1993-го був радником прем'єр-міністра Леоніда Кучми. Через вісім років був серед організаторів акції "Україна без Кучми". 2004 року — один із "польових командирів" під час помаранчевої революції. Був радником президента Віктора Ющенка.
Дружина Галина має свій косметичний салон у Києві. Син Арсен працює експертом політико-правових програм у центрі Разумкова, донька Наталія — психолог.
Любить кататися на лижах і грати у футбол.
Коментарі