Прем'єр-міністр 41-річний Арсеній Яценюк привітав учителів з їхнім професійним святом. У неділю зробив це у своєму 10-хвилинному відеоспілкуванні.
— Мав приємність зустрітися з 22 директорами київських шкіл, яких обрали на відкритих конкурсах. Це неймовірно талановиті люди, — говорить глава уряду. — У них є інше бачення побудови середньої освіти. Хочуть, щоб вона стала основою для інтелектуально сильної української нації.
— Коли пройшов по школі, перше, що впало в очі — вікна там 50-річної давнини, — продовжує Яценюк. — Так і не поміняні. Спортивний зал, м'яко кажучи, бажає кращого. Інвентар і облаштування школи — далекі від стандартів.
І от новий директор знає, хоче та може змінити школу і як дати дітям найкраще навчання. Так само і вчителі. Але їм треба допомогти. На місцевих бюджетах накопичені у кого десятки мільйонів гривень, у кого — сотні. В День учителя звертаюся до органів місцевої влади: візьміть ті гроші, що ви отримали як додаткові від децентралізації, і потратьте на наших дітей. Панове мери, глави обласних державних адміністрацій, пройдіться по школах і підготуйте їх до зими. Почніть з малого — де треба поміняти вікна і де є на це ресурс — зробіть це. Де можна відремонтувати кілька класів за гроші місцевого бюджету — теж зробіть. Ви вкладаєте в найдорожче і найцінніше. Після зустрічі з цими директорами та дітьми, хотів би сказати про план реформ.
Перше — треба прийняти закон про освіту. Надсилайте свої пропозиції персонально міністрові та голові парламентського комітету.
Друге — потрібно розширювати програму інформатизації шкіл.
Третє — переходити на обрання директорів шкіл на відкритих конкурсах по всій Україні. Це вже зроблено в Києві. Цей експеримент проходить у Чернівцях. Розповсюджуємо на всю Україну.
Четверте — треба запроваджувати систему стимулів для вчителів. Чим краще навчаєш дітей, чим кращі результати, тим вища в тебе заробітна плата. Це може стати частиною контракту між учителем і школою.
П'яте — школа потребує більшої автономії, менше тиску з боку органів влади і більше можливості для директора та педагогічного колективу підбирати тих, з ким хочуть працювати. Також — витрачати кошти на першочергові потреби.
Це п'ять пунктів реформи системи середньої освіти.
Другу частину спілкування Яценюк починає з відповідей на запитання. Їх пишуть на сторінках прем'єра в соцмережах.
"Наша мама, яка живе в селі Дем'янівка Нижньосірогозького району Херсонської області, оформила обіцяну субсидію. Вона надана у сумі дві тисячі гривень на придбання твердого палива, бо село негазифіковане. Коли вона запитала, як скористатися субсидією, їй відповіли: ніяк. Мовляв, ви купуєте вугілля у приватних продавців. Інших навкруги немає і ніколи не було. Краще забути про субсидію?" — запитують Лариса та Віктор Желізняки.
— Доповідаю: вам збрехали, — говорить глава уряду. — Ваша мама має право отримати субсидію на придбання твердого палива грошима або через переказ на банківський рахунок. Ця субсидія видається раз на рік. Можна купувати вугілля у будь-кого. Ніякий чиновник не має права це заборонити. Говорив з головою Херсонської облдержадміністрації і передав прохання вашої мами. Щоб вона отримала субсидію і змогла купити вугілля.
"На Яворівщині, навпроти села Чолгині, розвернулися масштабні навчання МНС. Це відразу біля траси Львів — Краківець. Їм провели воду, світло, інтернет. Це все зробили за день. А в селі Чолгині, відразу через дорогу, за воду борються вже третій рік. Її немає ні краплі. Криниці повисихали. А голова сільради набив кишені і каже, що Львівводоканал не погоджує. Кошти здали, ніби все провели, а води — немає", — пише Соломія Шулько.
— Щойно завершив розмову з губернатором Львівщини Олегом Синютою, — розповідає Арсеній Яценюк. — Виявилося, що там є і проект, і загальна вартість — 570 тисяч гривень. Навіть куплені труби. Єдине питання — ніхто це не контролює. Синюта особисто відповідальний, щоб у вашому селі з'явилася вода. Якщо пообіцяв — зробить.
"Чому відмовляють мені, матері-одиначці, в субсидії, бо на моє ім'я не оформлений будинок? Моя сім'я — двоє дітей: 12 років і 8 місяців. Навіщо ви зробили рекламу на субсидії? Щоб подразнити незахищені верстви населення?" — запитує Майя Точенюк.
— Ця проблема існувала. Ваше запитання датоване 20 вересня. Вже через три дні уряд змінив постанову, і тепер ви маєте право на субсидію. Зверніться до органів соціального захисту. Постанова набула чинності і ваше питання, як і інших, уже вирішене.
"Звертаються працівники Державного архіву Рівненщини. Уважно слухаємо ваші виступи і не знаємо, хто нам бреше. Ви чи керівництво нашої установи та області. Нам кажуть, що грошей на підвищення зарплат немає і не буде. Відправляють увесь колектив у відпустку за власний рахунок. Бо до кінця року не буде грошей на зарплату. А вона в нас "величезна" — аж дві тисячі гривень".
— Ви написали правду, — відповідає глава уряду. — Вашим питанням ніхто не займався. Міністр юстиції щойно отримав доручення. Я мав розмову з керівником Рівненської обласної держадміністрації. З понеділка вони повинні зробити все, щоб почати погашати заборгованість із зарплат Держархіву в цій області.
"Мій чоловік — офіцер. Стаж — 15 років, учасник АТО. Я — держслужбовець у Пенсійному фонді. Маємо 7-річну доньку. Живемо в Кам'янці-Подільську Хмельницької області. Оформили та отримували компенсацію на винайм житла для військовослужбовців 1200 гривень. Отримуватимемо вдвічі менше. Як бути далі?" — запитує Марія Глобчак.
— Дійсно, наказом Міноборони суму компенсації зменшили до 600 гривень. Мали розмову з міністром. Це близько 11 тисяч людей. Прийняли рішення підняти цю компенсацію до 1200 гривень. Кошти в бюджеті знайдемо, — каже Арсеній Яценюк.
Таких запитань — сотні тисяч. Левова їх частка мала бути вирішена на місці — головою сільради, керівником району чи області. А не були вирішені — через безвідповідальність посадовців.
Коментарі