Центр Києва готували, наче до бойових дій. У п"ятницю з вечора з гуркотом розвантажили кілька машин із розкладними металевими щитами. Наступного дня зранку загони міліції особливого призначення у шоломах і бронежилетах перекрили вулиці, що ведуть до Хрещатика.
14 жовтня у столиці вже традиційно мітингують і б"ються. Одні святкують чергову річницю створення Української повстанської армії — цього року 64-ту. Інші — прогресивні соціалісти Наталії Вітренко, комуністи й радикальні молодіжні організації — виступають проти.
Спочатку київська влада помітингувати в центрі дозволила всім. Але потім передумала й звернулася до Печерського райсуду по заборону — той прохання задовольнив. Адже торік у бійках постраждали десятки людей.
Цього року найбільше уваги правоохоронці приділили прихильникам Наталії Вітренко, 54 роки. Частина прогресивних соціалістів з машиною і мітинговим обладнанням прибувають на Хрещатик раніше від міліції. Тому, коли о 8-й ранку вишиковується міліцейський кордон, купка вітренківців залишається відрізаною від основних сил, які зупинили біля Бессарабського ринку. Вони мітингують, розділені трьома рядами підрозділу "Барс".
Спочатку заступник Наталії Михайлівни Володимир Марченко, 52 роки, лагідно вмовляє міліціонерів пустити їх на Хрещатик. Згодом прохання стають агресивнішими.
— Они нам устроили день луценковской космонавтики!— переходить на крик один із промовців, маючи на увазі міністра внутрішніх справ і великі шоломи "барсів".
Вітренківці намагаються прорвати кордон. Командує Володимир Марченко:
— Все на левый фланг! Там нет ограждений!
На асфальті корчаться від болю кілька чоловік
Цю ділянку і справді охороняють міліціонери, у яких немає навіть кийків. Поряд із молоддю у бій кидаються і люди похилого віку. Особливо вражають сиві тендітні жінки: вони з розбігу врізаються у ряд кремезних "барсівців" у чорних бронежилетах. Міліцію трохи відтісняють. Але надходить підкріплення, й міліцейська стіна починає швидко рухатися на демонстрантів. Дехто не встигає відійти і падає. Міліція відступає назад. На асфальті корчаться від болю кілька чоловік. Це прогресивних соціалістів охолоджує.
— Подождите, у вас разбита бровь,— помічає якась жінка кров у чоловіка поряд.
Змочує хустину, щоб протерти йому обличчя.
Вітренківці переходять до образ на адресу воїнів Української повстанської армії і нинішньої влади. Перших вони прирівняли до фашистів. А в критиці влади Наталія Вітренко добалакалася до того, що назвала "бандерівцем" прем"єр-міністра Віктора Януковича. Через те, що він, мовляв, потурає "націоналістам".
Ветерани УПА зібралися біля Лядських воріт на майдані Незалежності. Самих вояків не більше десятка. Підтримати їх прийшли активісти УНА-УНСО, Конгресу українських націоналістів, партії "Свобода", козацьких організацій. Майорять чорно-червоні знамена, багато великих портретів Степана Бандери. Від козаків чути легкий запах перегару.
Основним промовцем стає лідер "Свободи" Олег Тягнибок, 37 років.
Вітає всіх зі святом Покрови. Потім швидко переходить на викриття комуністів. Каже, що справжнім українцям не потрібне примирення із "совєтськими партизанами" та "енкаведистами".
Тягнибок пропонує домогтися від Ющенка визнання статусу ветеранів УПА. Учасники акції одноголосно його підтримують.
Того ж дня президент Віктор Ющенко підписав указ, у якому доручив Кабміну разом з Національною академією наук поінформувати суспільство про роль УПА у Другій світовій війні.
Українську повстанську армію створили 14 жовтня 1942 року. Її активними членами було близько 500 тис. осіб. Загони УПА діяли у лісах заходу і центру України. Активна діяльність також велася у великих містах сходу — Донецьку, Харкові, Запоріжжі. За радянськими даними, повстанці чинили збройний опір до 1953 року. Незалежні дослідники кажуть, що УПА закінчила свою боротьбу 1961-го.
Коментарі
18