Пішов другий місяць нової влади. Виконувачем обов'язків президента і спікером є Олександр Турчинов. Він же — головнокомандувач Збройних сил. Прем'єр — Арсеній Яценюк. Обидва — з "Батьківщини" Юлії Тимошенко. Турчинов — її права рука з 1990-х. Яценюк до призначення главою уряду керував парламентською фракцією "Батьківщини". З викликами часу та ситуацією в країні вони не впоралися, вважає економіст і політолог 59-річний Олег Соскін.
— Турчинов і Яценюк поводяться як колаборанти, — говорить він. — За їх керівництва втратили дві територіальні одиниці — Севастополь і Крим. Через це населення України зменшилося на 5 відсотків. Ніяких економічних змін не відбулося. Працює та сама кланово-олігархічна модель, як і за часів Януковича. Прийшли жадібніші й цинічніші.
По чому це видно?
— Як можна було Сергія Пашинського ставити главою Адміністрації президента? Варто подивитися, з ким він був пов'язаний. А що витворяє голова Нацбанку Степан Кубів? Продовжує політику свого попередника Соркіна, ще й зробив його своїм радником. Як революціонеру може радити людина Януковича? А як може бути радником у міністра агропромисловості "свободівця" Швайки його попередник Мельник? Одних ляльок поміняли на інших.
Віддали Путіну Кримський півострів. Степовий Крим можна було вберегти — варто було ввести туди війська, чинити опір. У степовій частині живуть українці, які не підтримують Росію. Можна було врятувати Перекопськ, Армянськ. Верховна Рада відмовчалася. Можна вже було змінити позаблоковий статус, подати заявку в НАТО, просити зброю в Америки.
Чому не зробили так?
— Або через нефаховість нових керівників, або через зраду.
До чого влада виявилася не готова?
— Протистояти викликам і агресорам, окупантам у Криму. Нова влада — люди, яких винесло на революційній хвилі. Вони — не державотворці.
Як Майдан впливатиме на владу в подальшому?
— Майдан їх змете. Буде революція — імовірно, червнева. Все до цього йде. Економічне становище не покращується. Тягар попередників і свої проколи хочуть знову перекласти на народ. Нацвалюту можна було стабілізувати на рівні 7 гривень за долар.
У податковій, прокуратурі, міліції, судах залишилися ті самі побори на рівні 25–30 відсотків, як було за Януковича, посади продаються.
Що потрібно робити насамперед?
— Переходити на модель народного капіталізму — як було в посткомуністичних Словаччині, Угорщині, країнах Балтії. Світова криза нікуди не поділася. Але ці країни можуть їй протистояти, бо вибрали модель європейського народного капіталізму.
Чому США блокують майно й рахунки Віктора Медведчука, Європа — рахунки братів Клюєвих, а Україна нічого не робить?
— Бо стара й нова влада — пов'язані. Завжди "перетирали" між собою. У них одна мета — експлуатація народу й отримання максимального прибутку.
Чому владі не вдається стабілізувати ситуацію на півдні та сході?
— Тільки народ може захистити територію. Треба звільнити громади від пограбування, коли всі гроші забирають у центр. Ламати систему хабарництва. Коли народ зрозуміє, що є не тільки зовнішній ворог — московський режим Путіна, а й внутрішній — фінансово-кланові групи, тоді почне діяти самостійно. Очиститься від усіх.
На які точки нової влади може тиснути народ?
— Треба брати в свої руки формування грошових потоків на місцях. У міст коштів багато, але вони заблоковані на казначейських рахунках. Казначейство як структура уряду — це інструмент, який контролюють фінансово-корпоративні клани, вони крадуть гроші у громад. Тому громади стали банкрутами та заручниками політиканів. Нам потрібна народна революція громад. Це і буде розвиток середнього бізнесу, самоврядування.
Коментарі
8