




У суботу зранку з'явилось повідомлення, що Віктор Янукович залишив президентську резиденцію "Межигір'я", що в селі Нові Петрівці Вишгородського району на Київщині. Приватну та державну охорону зняли. Вхід вільний.
За 2 год. біля знаку "Вишгородський район" за 7 км від маєтку виникають затори. Люди кидають авто на узбіччі та добираються пішки.
— Тут треба зробити музей людської жадності, — говорять у натовпі. Біля воріт резиденції зібралося близько тисячі людей: активісти Майдану, молодь, пенсіонери, жінки з дітьми у візках, люди на милицях.
— Майдан перед воротами упиря. Ми знали, що цей день настане, — каже Олександр, один з учасників Автомайдану.
Ворота відчиняють, людей пускають досередини групками. Просять не ходити по газонах, нічого не ламати, не красти.
Обійти "Межигір'я" можна щонайменше за 3 год. Янукович їздив територією електромобілем та верхи на конях. Усі володіння обгороджені металевим парканом заввишки майже як четверо людей — 6,5 м.
— Його не перестрибнув би навіть Сергій Бубка. Його рекорд — тільки 6 метрів 14 сантиметрів, — жартують відвідувачі.
Дорога веде до "Хонки" — клубного будинку з подвір'ям на 7 га. Він дерев'яний, з боку Київського моря видно чотири поверхи. З фасаду — ще два внизу, з колонами.
На будинок дивиться 49-річний Тарас Чорновіл, колишній нардеп та однопартієць Януковича.
— У "Хонці" він жив останні два роки. До цього — у мисливському будинку. Там колишня резиденція Щербицького, але в ній Янукович не хотів. Надто бідна, — розказує Чорновіл.
"Самооборона" не пускає людей до приміщення. Кажуть, може бути заміноване. Люди заглядають у вікна "Хонки". Видно хол, натертий паркет. Стіни оздоблені цінними породами дерева, мозаїкою. Сходи з італійського мармуру, поручні з червоного дерева.
"Свободівець" 25-річний Олександр Аронець — один із тих, кому пізніше вдалося пройтися кімнатами "Хонки":
— Цей будинок схожий на музей. Усюди жлоб-арт. Інтер'єр має два стилі: середньовічний та помпезний царський. Є ліфт. Два поверхи освітлює кількатонна позолочена люстра, як у соборі. На кожному рівні туалети, кухня, пральня для обслуги, — каже.
На першому поверсі — кінотеатр, тир. У кінотеатрі на столі диски з фільмами "Товарищ Сталин", "Крапленый. Библия выживания в тюрьме".
— В одному з кабінетів — бивень мамонта, різьблений візерунками із зображенням китайських солдатів.
На другому поверсі — гостьові кімнати.
— Там є приміщення для хутра з клімат-контролем. У залі стоїть круглий стіл, посередині вмонтований гриль, зверху витяжка. Янукович смажив шашлики, не виходячи з будинку. В іншій кімнаті — білий рояль, — додає Аронець.
На третьому поверсі розташований і кабінет Януковича. На столі лежать дві газети від 21 лютого, окуляри та препарат для підвищення потенції "Езерекс".
На четвертому поверсі дві спальні, каплиця із золотим іконостасом.
— У кожній ванній кімнаті позолочені душові кабіни та крани. Там наші з вами мільярди, — точно, — розповідає Олександр Аронець.
Увесь двір — це парк із рідкісними видами дерев. Тут рослини з усіх куточків планети. Біля штучних ставків будиночки для качок, містки з червоного дерева.
— У мене мову відбирає. Ми три місяці стояли на Майдані в холоді й голоді, а воно тут жирувало, — каже 64-річна Галина Даниленкова з міста Вишгород під Києвом.
До Київського моря — кількасот метрів. Біля набережної пришвартований дебаркадер "Галеон" вартістю 75 млн грн. Тут стіни з червоного дерева, золоті підсвічники. Хтось із відвідувачів відкрутив муляжний штурвал, після цього людей перестали пускати на палубу.
Біля парку з фруктовими деревами — тенісний корт. Янукович грав тричі на тиждень по 1,5 год. Поряд — будка для охорони. Службовий журнал завершується записом, зробленим 22 лютого 2014 року о 3.15, з підписом вартового. Після цього персонал залишив маєток.
Останніми з території пішли охоронці. Перед тим на пристані палили документи.
— А коли зрозуміли, що не встигнуть спалити, — кинули у воду. Папери ми знайшли біля причалу. Занесли у приміщення для човнів, — розповідає Павло із загону самооборони.
В одному з документів у графі витрат написано "хабар за тендер" — 32 580 грн. Загальні витрати сягають 4 634 314 грн.
У будівлі зберігаються сім моторних човнів, яхти. Автопарк налічує 31 автомобіль: раритетні машини 1950–1960-х: "Шевроле", "Чайка", "Победа", військова техніка — ЗІЛи, ГАЗи та вісім мотоциклів.
У "Межигір'ї" є боксерський ринг, поля для футболу і гольфа з кількома видами штучної трави, вертолітний і оглядовий майданчики з краєвидом на Київське водосховище. Що 10 м на парканах, деревах або будівлях установлені відеокамери.
На пагорбі між деревами бігає на ланцюгу вівчарка. Не гавкає.
— Сходив у туалет у "Межигір'ї". Правда, не в золотий, а звичайний, дерев'яний, — вигукує хлопець. Біля вольєру з фазанами — вулична дерев'яна вбиральня. Доріжка до неї вимощена пеньками.
У господарському приміщенні біля заправки знайшли речі, запаковані у дерев'яні ящики. Це те, що Янукович не встиг забрати: картини і рами від них, позолочені підсвічники, нагороди, монети, пам'ятні знаки.
"Три години ходили по "Межигір'ю". Територія — як мамині два села", — напише згодом на сторінці у соцмережі поет Павло Коробчук.
Резиденцію закривають для відвідувань о 17.00.
На виїзді — кількасот автомобілів. Затор на Вишгородській трасі утворився в обидва боки.
23 лютого Верховна Рада проголосувала за повернення "Межигір'я" у державну власність.
Коментарі