Президент Віктор Янукович підписав закон про векселі. Тепер уряд зможе розраховуватися ними з бюджетниками, яким заборгували з 1 січня 2013-го. Термін дії — до п'яти років. Також із допомогою цих документів повертатимуть податок на додану вартість.
— Векселі треба було вводити ще 2010-го. Завдяки цьому економічна ситуація в країні була б краща, — запевняє 52-річний Олександр Пресман, нардеп-"регіонал", голова підкомітету з питань витрат бюджету.
— Підприємства заплатили ПДВ, поставили продукцію за кордон, і держава має повернути їм податок. Адже взяла ці гроші в борг, — пояснює 61-річний Володимир Лановий, екс-міністр економіки. — Вона ж затягує півроку, рік, півтора. А тепер каже: ми вам дамо боргові папери. Але з векселями ви вже нічого не зробите. Доведеться чекати завершення терміну їх дії: тоді або дадуть гроші, або ж — нові векселі. Підприємця перетворюють на банк, який кредитує державу.
Векселі — це спроба того, хто тоне, показати, що він іще на щось спроможний. Так вважає економіст 59-річний Олег Соскін:
— На початку незалежності була так звана бартеризація: підприємства розраховувалися між собою не грошима, а товарами. Це закріплювало відсталість у країні. В умовах ринку капітал повинен обов'язково набувати грошової форми. А векселі — це та сама бартеризація. Вони з'являються там, де покупець не може заплатити грошима. У нашому випадку це держава. Вона показує, що не здатна купувати товари за гроші.
Коментарі
14