21 лютого на роботу повернувся Геннадій Підберезний, голова Кіровського райсуду Дніпра. Його підозрюють у дачі хабара керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назарові Холодницькому.
Торік 21 вересня Підберезного із колегою Наталією Овчаренко затримали в кабінеті керівника САП. Вони принесли $50 тис. за закриття кримінальної справи стосовно судді Овчаренко. Загалом планували дати $300 тис. — 8,1 млн грн. 23 вересня голову райсуду арештували. Він вийшов під заставу в 5 млн грн. Вища рада правосуддя відсторонила його від роботи до 16 січня. 13 лютого в Генпрокуратурі завершили досудове слідство.
— Підозрюваний знайомиться зі справою. Коли її передадуть до суду, прокуратура матиме право знову звернутися про відсторонення підозрюваного від виконання обов'язків, — каже 49-річний Андрій Лисенко з Генеральної прокуратури.
За три роки Геннадій Підберезний із дружиною заробив трохи більше 1 млн грн, згідно з декларацією. Має четверту частину квартири площею 63 кв. м у спальному районі Дніпра. Там давно не живе, кажуть сусіди. Суддю часто бачать поблизу двоповерхового маєтку в іншому кінці міста.
— Парадокс, але суддям з оголошеною підозрою дозволяють далі працювати і виносити рішення, — говорить адвокат Роман Маселко, 38 років.
— Закон про Вищу раду правосуддя передбачає — суддю можна відсторонити лише на два місяці й ще раз повторно на такий самий термін. Громадські експерти пропонували виключити цю норму. Говорили про це Олексієві Філатову (заступник голови Адміністрації президента. — ГПУ), на профільному комітеті під головуванням Руслана Князевича (народний депутат від "Блоку Петра Порошенка". — ГПУ). Пропонували, якщо суддя під слідством, його треба відсторонити до вироку. Діюча норма не є недоглядом. Влада боїться, що суддів почнуть відсторонювати безконтрольно, тому встановила запобіжники. Це — кругова порука. Судді із кримінальною справою стають залежними — на них легко впливати, ними можна керувати. Такі потрібні системі. Це на руку президентові.
— Справа Підберезного — це морально-етичний крах судової системи, — додає політолог 62-річний Олександр Кочетков.
— Владна система нагадує симфонічний оркестр. Як грати, вирішує диригент. Таким є президент. Якщо перші особи не виконують моральних зобов'язань, обіцянки боротися з корупцією, то відповідно починають діяти судді та прокурори. У такій ситуації будь-яка людина із залишками совісті сама подала б у відставку. А якщо цього не робить, її відсторонюють на час слідства. Причому швидко, прозоро, до кінця процесу. На прикладі судді Підберезного решта зрозуміють — про все можна домовитися, вирішити, купити.
Коментарі