— У мене та моєї команди немає бажання бути ширмою для відвертої корупції. Чи підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче у стилі старої влади встановити контроль за державними грішми, — каже міністр економічного розвитку і торгівлі 40-річний Айварас Абромавичус.
Про відставку він сказав на прес-конференції 3 лютого. Пояснив: із посади йде через тиск Ігоря Кононенка — заступника керівника фракції "Блоку Петра Порошенка" у Верховній Раді. Після заяви Абромавичуса про відставку оголосили і його чотири заступники — Юлія Ковалів, Юлія Клименко, Максим Нефьодов і Наталія Микольська.
Абромавичус очолює міністерство з грудня 2014-го. До уряду потрапив за квотою "БПП". Президент надав йому українське громадянство.
— Це вже не просто відсутність підтримки чи політичної волі. Це дії, спрямовані на те, щоб паралізувати нашу реформаторську роботу, — каже Айварас Абромавичус. — Кононенко активно лобіював своїх людей на посаду гендиректора Укртрансаміаку. Депутат від БПП, безпосередньо підконтрольний Кононенкові, тиснув на призначення в Держзовнішінформі, підприємствах порошкової металургії, Національному агентстві з акредитації України. Кульмінацією цього кадрового свавілля стало бажання мати "власного" заступника в Міністерстві економіки, який відповідав би за Нафтогаз та інші державні підприємства. Кандидат приніс пакет документів для призначення і заявив: "Я хочу стати вашим замом. Я в команді Кононенка, і мою кандидатуру вже погоджено нагорі".
Експерти говорять, що почалися торги за посади в Кабінеті міністрів.
Напередодні лідери фракцій Верховної Ради зустрілися з президентом і прем'єр-міністром. Приводом для розмови стали суперечки довкола можливої відставки уряду. Але Арсеній Яценюк залишається главою Кабміну — це позиція двох найбільших фракцій: "Народного фронту" та "Блоку Петра Порошенка". Її підтримують західні партнери України. Відставка чинного складу Кабміну на чолі з прем'єром Арсенієм Яценюком стане великою помилкою для України. Про це посол США Джеффрі Пайєтт написав у "Твіттері". "Небезпечні голоси кажуть: "Досить міністрів-технократів і професійного управління — настав час політикам узяти кермо влади". Це буде величезною помилкою, підживлюватиме зусилля Кремля. Неправильно представить Україну як демократію, що занепадає, а не формується".
— Чому ми говоримо про прем'єр-міністра Арсенія Яценюка? Бо інакше це означає перевибори Верховної Ради і щонайменше чотири місяці безвідповідальних розмов, дев'ятого валу популізму, — каже голова фракції "Блок Петра Порошенка" 51-річний Юрій Луценко.
Щодо призначень нових членів уряду Арсеній Яценюк та "Народний фронт" заявили: не погодяться на заміну керівника МВС Арсена Авакова й міністра юстиції Павла Петренка. Вони очолюють відомства, де реформи просуваються найшвидше.
Інші посади в уряді обговорюються.
1 лютого президентська фракція ухвалила своїх кандидатів.
"Фракція "БПП" вивела на близькоурядову орбіту першу порцію кандидатів до оновленого Кабміну. Дивишся на них — і розумієш, яким був би уряд імені Порошенка, — пише політолог 41-річний Андрій Миселюк. — У списку претендентів на крісла є Євген Нищук як кандидат на пост міністра культури і Тарас Кутовий — на керівника Міністерства аграрної політики. Цими кадровими побажання "БПП" відправив на смітник історії чинну угоду про розподіл квот у коаліційному уряді. За нею, Мінкульт входить у сферу впливу "Народного фронту". А колишнього керівника МінАПК Павленка днями з помпою відкликала "Самопоміч". І приготувалася призначати нового міністра у "своє" міністерство.
Таке враження, що фракція Порошенка виходить із того, що уряд в умовах кризи — поле для повільного вивчення охочими нових сфер діяльності. Інакше важко трактувати пропозиції призначити впливового фармацевта Гліба Загорія керівником Мінекології. При тому, що Міністерство охорони здоров'я у "БПП" готові передати далекому від медицини політику Олексієві Гончаренку. А заступника комітету Верховної Ради з питань паливного енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ольгу Бєлькову фракція пропонує призначити віце-прем'єром з євроінтеграції. Нехай фахівець із ПЕКу на ходу вчиться євроінтегрувати Україну".
Кабінет міністрів виніс на розгляд парламенту звіт за 2015 рік. Депутати його слухатимуть 16 лютого.
— Уряд передав звіт до Верховної Ради згідно з регламентом, і депутати зможуть ознайомитися з ним. Пропонуємо запросити кожного міністра для звіту — чи в комітетах, чи парламентській залі, — каже голова фракції "Народний фронт" 40-річний Максим Бурбак. — Після звіту ми повинні дописати додаток до коаліційної угоди. У ньому буде чітко вказано послідовність кроків і графік виконання коаліційної угоди.
Пріоритетом у роботі 2016 року уряд визначив відновлення економічного зростання: "Україна знову буде змушена зіткнутися з новими викликами, сформованими незалежними від нас обставинами. Це — поглиблення падіння світових цін на основні експортні товари України. А також прийняття Російською Федерацією політично мотивованих рішень щодо обмеження імпорту товарів з України й українського транзиту територією Росії. Втрата зовнішніх ринків — це виклик нашим товаровиробникам. Уряд відповість активнішим реформуванням економіки, поглибленням співпраці з Євросоюзом, залученням інвестицій".
Торік Кабмін збільшив видатки на оборону в півтора разу. Закупили понад чотири тисячі одиниць військової техніки. Активно впроваджуються стандарти НАТО.
98 600 бронежилетів отримало українське військо торік. Про це йдеться у звіті Кабінету міністрів за 2015-й. Також військовим поставили 99,6 тис. кевларових шоломів, 336,4 тис. комплектів літніх польових костюмів, 310 тис. пар черевиків із високими берцями, 216,7 тис. утеплених курток, 122,7 тис. костюмів захисту від води, 100,7 тис. спальних мішків.
Коментарі
1