Наростання суспільного невдоволення відчувається вже давно, вважає політолог, керівник українського бюро Центру політичних технологій Георгій Чижов, 39 років. Сьогодні протестні думки й настрої тільки ширяться, як соціальна епідемія.
— Будь-яку владу не люблять, особливо в Україні. Та в українській нелюбові є одна особливість — незадоволені найактивніші: їм не вдається знайти себе в нових умовах, тому вони можуть менш активних повести за собою. Врешті все може вилитись у масові протести. Аж до виходу за рамки закону.
Постає інша проблема — наскільки керівництво держави здатне відчувати імпульси суспільства. У мене є побоювання, що вони більш схильні до силових дій. Але сила ефективна до певної межі. Такі дії влади можуть викликати ще масовіший опір. Країна швидко наближається до того стану, коли на кожен постріл влади суспільство відповідатиме гарматним зарядом.
Можна надіятися, що всередині влади, особливо серед олігархів, з'явиться дисидентське крило. Тоді частина правлячої еліти з почуття самозбереження може запропонувати дотримуватися правил гри. Якщо вдадуться до силових дій, то або владу скинуть, або вона встановить щось подібне до диктатури. Обидва сценарії великому бізнесу не треба.
Піком політичного загострення стане 2014 рік. Україна ввійде у період, коли не буде застрахована ні від чого, навіть від спалахів насильства. Якщо Янукович після виборів 2015 року залишиться президентом, це стане справжнім дивом.
Коментарі
10