Уряду треба знайти близько 130 млрд грн до кінця року. Скільки Україна щорічно витрачає на обслуговування зовнішнього боргу, не враховуючи погашення.
Шукати гроші, крім як у кишенях Міжнародного валютного фонду, ніде. Та й кредит МВФ — це вихід лише з точки зору миттєвої перспективи. У довгостроковій Україні потрібні фінансові вкладення. Але що ми можемо запропонувати інвестору?
Історія про дешеву й освічену робочу силу неактуальна. По-перше, та масово їде з України працювати за кордон. По-друге, в століття роботизації — вона не є перевагою.
Твердження, що Україна — великий споживчий ринок, теж викликає сумніви. Про науку і технології взагалі говорити не варто.
Лишається наш головний актив — земля і роль світової "житниці". Але навряд чи сільське господарство в класичному вигляді зробить Україну багатою і процвітаючою. Поки що історія таких прикладів не знає.
З другого боку, якщо сільське господарство — наш чи не єдиний потенціал, то давайте проявимо новаторський підхід до його використання. Наприклад, долучимося до виробництва марихуани (наркотична речовина, яку отримують з певного виду рослини коноплі. — ГПУ). 2020 року легальні продажі її у США досягнуть $20 млрд. Ціни на акції великих виробників марихуани зростають по кілька сотень відсотків на рік.
Її ринок набуває важливого значення для виробників алкоголю, пива та газованих напоїв. Як доказ — $5 млрд, які міжнародний алкогольний гігант "Констеллейшн брандс" інвестував у канадського виробника трави "Канопі гровтх". Міжнародна пивна корпорація "Гейнекен" почала виробляти газовану воду з марихуаною в Каліфорнії, де такий бізнес легальний. Певні спроби робить "Кока-Кола". Словом, потенціал величезний. Пов'язаний з марихуаною бізнес набирає обертів.
Чому б Україні не втрутитися в цю справу? Були "житницею", станемо "продавцями чарівних мрій". Відповідні земля і клімат є. Культура і певний досвід з вирощування — також. Інвестори знайдуться. Все сходиться.
Настав час робити нестандартний хід, бо стандартних не залишилося.
Коментарі