четвер, 11 січня 2007 18:59

"Кучма був худим і шустрим опозиціонером"

Автор: фото: Євген КОЛЕСНИК
  Народний депутат від БЮТу Дмитро Видрін переконує, що ”Наша Україна” не доживе до наступних парламентських виборів
Народний депутат від БЮТу Дмитро Видрін переконує, що ”Наша Україна” не доживе до наступних парламентських виборів

Під час президентських виборів 1991 року тоді політтехнолог Дмитро Видрін консультував Леоніда Кравчука. Пізніше допомагав Леоніду Кучмі. Коли Віктор Янукович уперше очолив уряд, Видрін був його радником. Тепер він народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко. Зустрічаємося в кафе столичного кінотеатру "Україна". Дмитро Видрін, 57 років, одягнений у чорний гольф і бежевий вельветовий костюм. Взутий у бежеві замшеві туфлі. Розмовляє російською.


Свого часу ви були радником Кравчука, Кучми, Тимошенко, Януковича та інших. Вони вміли вчитися?

— В українській політиці залишилося мало людей, які не вчаться. Такі вже або на пенсії, або на кладовищі, або в розшуку за кордоном. Нещодавно я купив майку із зображенням Леніна із зачіскою панка і написом англійською "Вчитися, вчитися і ще раз вчитися!". Можна сказати, що всі наші політики під своїми дорогими сорочками носять такі майки.

Як ви стали радником Кучми?

— Спочатку Кучма був чудовим опозиціонером, — задумливо усміхається Видрін, трохи примружуючи повіки. — Тепер мало хто пам"ятає, що він був лідером української опозиції. Тоді Леонід Кравчук уже став ситим, вдоволеним номенклатурним президентом. А Леонід Кучма ще був худим і шустрим опозиціонером. Уперше я опинився в нього вдома на кухні в стоптаних тапочках. Це було 1994 року. Нас познайомив Саша Волков. Пам"ятаю, ми тоді щось випили на кухні. Вирішували, як Кучму вивести у велику політику. У ті часи ще всі головні події відбувалися на кухнях. А вже потім потихеньку всі перекочували в дорогі ресторани. Кучму зіпсувало те ж, що і всіх політиків, — влада. Жоден педофіл так не розбещує свою жертву, як влада політиків.

Скільки Кучмі вистачило часу, щоб влада його зіпсувала?

— Два роки, — постукує пальцями по столу. — Тоді в Кучми з"явилися свої улюблені олігархи. Переважно ті, які могли підсісти до нього під час футбольного матчу або сподобатися протягом короткого футбольного застілля. Інколи це місце купувалося. Але головну роль відігравала спритність. Після матчу, вистрибуючи з ложі Кучми, олігарх міг кричати, що тепер він став "любимым олигархом".

Ви були радником прем"єра Євгена Марчука саме тоді, коли він розсварився з Кучмою. Як Марчук сприйняв свою відставку?

— Про відставку Марчука ми дізналися в аеропорту. Всі були до цього готові, але удар був усе одно сильним. Наступного дня він зібрав радників, нас було п"ятеро. Сказав, що, незважаючи на відставку, у нас залишилося головне завдання — боротьба з довгоносиками. І ми повинні дати наступникам кілька рецептів, як із ними боротися, — Видрін усміхається і додає: — Я досі не знаю, мав він на увазі Кучму чи якихось польових паразитів.

Як ви перейшли до Юлії Тимошенко?

— Вона тоді ще не була політиком. І лише приміряла костюми не від Лілії Пустовіт (особистий модельєр Юлії Тимошенко. — "ГПУ"), а від інших, — сміється. — Вона сама робить свій імідж, їй важко в цьому радити. Але дуже цінує хороші стосунки з людьми. Тому деякі за нею йдуть десятки років, — уникає прямої відповіді про лідерку.

Якось ви казали, що в майбутньому головними політичними супротивниками будуть Тимошенко і Ахметов. Досі так вважаєте?

— Так, будуть, — киває головою. Але пояснити детальніше відмовляється.

Після звільнення Бориса Тарасюка з посади міністра закордонних справ Ющенко взяв його з собою в Естонію як міністра. Як це розуміти?

— Тарасюк сьогодні не стільки міністр, скільки лакмусовий папірець. Ним перевіряють нашу Конституцію на міцність і зрілість. Прем"єр і президент намагаються створити більше аргументів для Конституційного суду. Питання Тарасюка швидше за все вирішуватиметься там. І щоб якимось чином вплинути, кожен пробує створити для суду прецеденти. Одні — звільнення з посади, інші — поновлення.

Партія регіонів узяла собі лозунг УНА-УНСО: "Усе і одразу"

Коли закінчиться конкуренція між президентом і прем"єром?

— Будь-яка конкуренція закінчується двома речами. Перша — коли один "з"їдає" іншого. А друга — коли конкуренція виховує конкурентів до такого рівня, що її починають використовувати не в шкоду суспільству, а йому на користь. І з її допомогою підбирають собі кращу команду. Починають пропонувати суспільству кращі рішення.

Який варіант найімовірніший?

— Велика ймовірність, що один з"їсть іншого або загинуть обоє. Зі своєї дитячої енциклопедії я часто згадую малюнок: одна риба намагається ковтнути іншу, таку ж за розмірами. Обидві давляться одна одною й гинуть. От такий варіант для України зараз найреальніший.

Дострокові вибори будуть?

— Не виключаю таких до місцевих органів влади. А це потягне за собою дострокові президентські й парламентські вибори. Але я не вірю, що можуть бути тільки одні дострокові вибори. Як правило, вони йдуть ланцюгом, одні за одними. Швидше за все, це буде середина весни або осені.

"Наша Україна" змінила керівництво. Чи підніметься її рейтинг із появою Віктора Балоги?

— Шансів немає. Вони обрали своє майбутнє, ставши  номенклатурною партією. Такі існують максимум 5–7 років. Думаю, до парламентських виборів вони вже не доживуть. Може, ще дотягнуть до президентських.

Партія регіонів втрачає рейтинг. Кому він дістанеться?

— У суспільстві зараз стрімко розвивається номінація "проти всіх". Людям політика вже набридла. Ще нещодавно таких було близько двох відсотків, а зараз — десь 20 відсотків. Кому дістанеться цей приз, ще незрозуміло.

Видрін задумується і дивиться перед собою.

— Партія регіонів одразу взяла собі гасло УНА-УНСО: "Усе і одразу". І де зараз УНА-УНСО? — сміється. — Цей принцип ще нікого і ніколи не доводив до добра. Можна перемогти з принципом "Одразу, але не все", а можна з "Усе, але не одразу". Вони прорахувалися.

Весною може бути переформатування коаліції?

— Є варіант: коаліція мінус Компартія, плюс "Наша Україна". Є й інші. Є варіант і з БЮТ, — потирає пальці нардеп.

БЮТ в одній коаліції з Партією регіонів?

— Швидше за все, з соціалістами і "Нашою Україною". Поки що за нас усе робить час і амбіції політичних лідерів. Але консультації теж ведуться.

Чи може народний депутат бути бідною людиною?

— У Верховній Раді неможливо залишитися бідним, — нардеп хитає головою і сміється. — Усі депутати потихеньку борються з корупцією, перетворюючи її у власний бізнес.

Як оцінюєте призначення Нестора Шуфрича міністром із надзвичайних ситуацій?

— Янукович хотів показати свою силу і впливовість. У нас політики діляться на такі ж номінації-породи, як і домашні улюбленці. Є політики болонки, з якими приємно гуляти Єлисейськими полями в Парижі й усім показувати. Є такі, що виконують функцію мудрих котів — начебто діють самі по собі, але в них на шиї є ланцюг. А є політики бультер"єри. Нестор якраз із цієї породи. З його гострим язиком і міцними політичними зубами часом виконуватиме функції сторожової вівчарки прем"єра.

1949 — народився у с. Назрань Назранського району Чеченської Республіки
1987 — завідувач кафедри політології Київського інституту політології та соціального управління
1991 — директор Міжнародного інституту глобальної та регіональної безпеки
1994 — радник президента Леоніда Кучми з питань внутрішньої політики
1996 — радник прем"єр-міністра Євгена Марчука
2006 — народний депутат від БЮТу

Зараз ви читаєте новину «"Кучма був худим і шустрим опозиціонером"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути