Прес-центр штабу Комуністичної партії на столичному Подолі забитий ущерть. У невелику залу в підвальному приміщенні не поміщаються всі охочі.
По периметру зали стоять банери із символікою КПУ та слоганами російською й українською "Повернемо країну народу". Попід стіною три столики з бутербродами, печивом, пиріжками. На одному окремо — кілька десятків чашок із написом "Комуністична партія. За Симоненка!". На екрані транслюється онлайн-відео зі штабу — близько сотні людей приймають дзвінки, підраховують голоси.
Результати перших екзит-полів показали не дуже високий результат КПУ — близько 12%. До приміщення похапцем заходить керівник штабу 52-річний Ігор Алексєєв.
— Ми проводимо паралельний підрахунок голосів, — Алексєєв нервує. — Можу сказати точно: комуністи щонайменше вдвічі збільшать свої результати, порівняно з попередніми виборами.
Говорить 5 хв. і швидко залишає залу. Наступний брифінг запланований на 23.00. Потім — на 3.00, на 6.00 та на 9.00.
Працівниці штабу підносять таці з бутербродами.
За годину у прес-центрі з'являється нардеп Петро Цибенко, 63 роки. Емоційно запевняє, що результати "Свободи" сфабриковані.
— Ни один человек в мире не может согласиться, что за 10 дней кардинально меняются цифры одной из политических сил, в данном случае — это "Свобода". От балансирования на грани прохождения в Верховную Раду до удвоения результатов. Такого быть не может! — зривається на крик, активно жестикулює. — Бесспорно, это — шок. Говорил, говорю и говорить буду: неофашизм стучит в двери Украины. И это страшно.
— Протягом години триває тиша. З екрана зникає трансляція зі штабу — він працює на верхніх поверхах, але прохід туди заборонено.
Близько 23.00 до журналістів підходить лідер КПУ 60-річний Петро Симоненко.
— Зараз у Луганській області по районах відключають електроенергію. Ви розумієте, що в таких умовах, у темряві підраховувати голоси неможливо? Це відбувається тому, що на тих дільницях підтримка Компартії сягає 40 відсотків.
Каже, що в новому парламенті його партія ні з ким не співпрацюватиме, бо там більше не буде лівих сил, окрім КПУ. Вважає, що просування "Свободи" профінансували донецькі й дніпропетровські олігархи.
На запитання:які саме олігархи, не відповідає.
Комуністи провели якісну виборчу кампанію
Віталій Кулик, 36 років, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства:
— В успіху комуністів три причини. Перша: виборці розчарувалися у Партії регіонів. Друга: в Україні великий запит на силу, яка захищала б соціальні потреби людей і права працівника. Третє: Компартія провела якісну виборчу кампанію із продуманою рекламою.
Комуністам нема потреби входити до якоїсь більшості в парламенті. Буде домовленість із "регіоналами" щодо голосувань із певних питань. Головне, аби ці питання не суперечили програмі чи ідеології. Щодо приватної власності, землі, мови, зовнішньополітичного вектора — КПУ голосуватиме по-своєму. Співпраця з "Регіонами" буде вибіркова.
Комуністи можуть зберегти позицію головного митника, яку має Ігор Калєтнік, обійняти посади керівників чи заступників деяких комітетів, Фонду держмайна.
7
українців померли 28 жовтня під час голосування на парламентських виборах. 76-річна жінка знепритомніла біля входу на одну з дільниць міста Ірпінь на Київщині. Члени дільничної комісії викликали "швидку". Врятувати її не вдалося. У 71-річного львів'янина на виборчій дільниці зупинилося серце. Лікарі назвали діагноз — закупорка легеневої судини. У 62-річного чоловіка у селі Бучач на Тернопільщині стався серцевий напад. Він помер на дільниці.
На Івано-Франківщині — дві смерті. Через інфаркт помер 61-річний виборець та член дільничої виборчої комісії. На одній із дільниць міста Хотин Чернівецької області через серцеву недостатність помер чоловік.
50-річна член ДВК у Черкасах померла ніби то після того, як її виключили з комісії. Ще через 10 хв. після закриття дільниці у селі Суємці Баранівського району Житомирщини від нападу епілепсії помер 26-річний член цієї комісії.
Коментарі
53