— У мене немає інформації про місце знаходження президента, — каже в суботу вранці його представник, "регіонал" 44-річний Юрій Мірошниченко. Напередодні з'явилося повідомлення, що Віктор Янукович зник.
Мірошниченко заходить до сесійної зали. Сектор Партії регіонів напівпорожній. Реєструються 248 депутатів. Засідання веде віце-спікер, "свободівець" Руслан Кошулинський. Місця голови Верховної Ради Володимира Рибака та його заступника Ігоря Калєтніка порожні. Кошулинський розповідає, що ці нардепи написали заяви про відставку. Опозиціонери аплодують. 326 голосами знімають їх з посад. Пропонує обговорити кандидатури 49-річного Олександра Турчинова та 48-річного Петра Порошенка у спікери.
— Не обговорюємо! Голосуємо! — кричать депутати з "Батьківщини".
— Я знімаю свою кандидатуру на користь Турчинова, — киває Порошенко.
Народні обранці аплодують, більшість — стоячи. Голосують. На табло — 288. Турчинов піднімається у президію. Усміхається.
— Зразу після відновлення Конституції ми повинні почати формувати коаліційний уряд, — насуплюється. — Якщо для цього буде необхідна подача заяви про відставку, я це зроблю.
— Учора лідери опозиції та президент підписали угоду щодо плану дій, — блідне "регіонал" Нестор Шуфрич, 47 років. — Партія регіонів голосує і виконує всі зобов'язання. Я просив би утриматися від прийняття нормативно-правового акта, що може зірвати цей процес.
— Немає часу обговорювати, — відповідає депутат із "Батьківщини" 48-річний Андрій Павловський. Розмахує руками.
Депутати повертають Конституцію 2004 року. Доручають Турчинову координувати роботу органів виконавчої влади до створення коаліції. Відставляють генпрокурора Віктора Пшонку.
— Близько чотирьох тисяч пікетувальників йдуть по Червонозоряному штурмувати казарми "Беркуту". Він із вогнепальною зброєю, — бере слово депутат із "Батьківщини" 52-річний Сергій Соболєв. — Зараз ми повинні проголосувати за міністра внутрішніх справ. Інакше через 20 хвилин в Києві буде бійня.
Турчинов пропонує обрати виконувачем обов'язків міністра внутрішніх справ нардепів із "Батьківщини" Арсена Авакова чи Віталія Ярему. Комендант Майдану Андрій Парубій просить приймати рішення якнайшвидше. Мовляв, наступного тижня його можна змінити.
— Аваков був одним із керівників Майдану, — каже Віталій Ярема, 50 років. — Він знає людей, які сьогодні працюють на блокпостах. Тих, які справді забезпечують порядок, замість міліції стоять біля Києва. Треба, щоб у державі діяли правоохоронні органи, а не цивільні люди. Прошу вас підтримати кандидатуру Авакова.
За нього віддають голоси 275 депутатів.
Турчинов говорить, треба проголосувати за звільнення екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Мовляв, її життю загрожує небезпека. Депутати з "Батьківщини" голосують стоячи. "За" — 309.
— Юлі — волю! — хвилину скандують опозиціонери.
На балконі в ложі запрошених донька екс-прем'єра Євгенія Тимошенко закриває обличчя руками. Захисник ув'язненої Сергій Власенко обіймає її.
Спікер пропонує лідерам фракцій зайти до його кабінету для обговорення подальшого плану дій. Оголошує перерву до 16.00. Парламентарі виходять у кулуари. Дехто визирає у вікно. Там зібралися кілька тисяч людей. Більшість — у шоломах. Деякі із прапорами України.
— А мені машину побили, — дивиться на мітингарів екс-"регіонал" 65-річний Олександр Волков. Зітхає, махає рукою.
До журналістів виходить нардеп із "Батьківщини" Микола Катеринчук, 46 років. Стає за трибуну:
— Яценюк мав телефонну розмову із президентом. Янукович сказав, що напише заяву. Чекаємо документального підтвердження.
По гучномовцю в кулуарах депутатів запрошують до зали, хоча до закінчення перерви більш як година.
Кошулинський оголошує про вихід із фракції Партії регіонів ще трьох депутатів. За день таких 30. Присутні сміються. Дає розпорядження апарату Верховної Ради поновити виплату зарплат та повернути картки для голосування Павлові Балозі та Олександрові Домбровському, яких рік тому суд позбавив депутатських повноважень.
За 1,5 год. до депутатів виходить спікер Олександр Турчинов. Повідомляє: Янукович у відеоролику заявив, що не збирається йти у відставку. Говорить, треба прийняти постанову про самоусунення президента. Призначити позачергові вибори глави держави на 25 травня цього року. 328 парламентарів натискають на кнопку "за".
— Ура! — кричать опозиціонери. Співають державний гімн. Доручають "свободівцю" Олегові Махніцькому наглядати за Генпрокуратурою, а "ударівцю" Валентинові Наливайченку — за СБУ.
— Ви молодці! — чоловік у чорній шкірянці тисне руку депутату від "Батьківщини" Максимові Бурбаку. У неділю вранці стоять біля паркану Верховної Ради. Тут "самооборонці" пропускають журналістів та нардепів за посвідченнями. Поруч — кілька сотень людей. Бурбак киває. Заходить до парламенту, де про стан справ звітує Арсен Аваков, 50 років:
— Прикордонна служба затримала неопізнаний літак. Там була охорона президента. Її затримали. З літака вийшов Янукович, сів у машину і поїхав у невідомому напрямку.
Нардепи обирають Турчинова виконувачем обов'язків президента. Повертають резиденцію "Межигір'я" у державну власність. Звільняють із посад міністра освіти Дмитра Табачника, міністра закордонних справ Леоніда Кожару та міністра охорони здоров'я Раїсу Богатирьову. Скасовують закон про засади мовної політики "регіоналів" Сергія Ківалова та Вадима Колесніченка. Два роки тому через його ухвалення Україною прокотилися протести, які отримали назву "мовний майдан". "Свободівці" обіймаються.
— Враховуючи, як зараз проходить засідання, Володимир Рибак був у нас супердемократом, — стає за трибуну "регіонал" Сергій Тігіпко, 54 роки. — Ми не маємо ніяких документів. Нас звинувачували, що голосуємо руками. Сьогодні ви робите те саме — тиснете.
Народні депутати не реагують. Розходяться до вечора понеділка, аби за цей час обговорити формування коаліції.
79 народних депутатів вийшли з Партії регіонів. Раніше фракція налічувала 210 осіб. Її головою залишається Олександр Єфремов, а першим заступником — Михайло Чечетов. У партії залишились, зокрема, Олег Царьов, Сергій Клюєв, Вадим Колесніченко, Ганна Герман, Нестор Шуфрич, Борис Колесніков, Володимир Олійник, Владислав Лук'янов, Сергій Тігіпко, Таїсія Повалій, Віктор Янукович.
Коментарі