Чи буде підписання Угоди про асоціацію 28–29 листопада на саміті у Вільнюсі, розповідають експерти.
Андрій Золотарьов, 48 років, керівник Центру політичного консалтингу:
— Тривають геополітичні торги між Європою і Росією. Путін намагається добитися непідписання асоціації України з ЄС. Бо руйнується його політичний проект. Він хоче ввійти в історію як збирач земель — відновлювач Радянського Союзу.
ЄС ми потрібні у ролі буфера між ним і Росією. Аби більше орієнтувалися на європейську модель.
Янукович веде досить небезпечну гру. Економічний стан країни вкрай важкий. Якщо ситуація призведе до соціального вибуху, Майдан 2004 року здаватиметься дитячим фестивалем. Якщо не буде фінансової підтримки з боку Росії чи МВФ, настане дефолт.
Стратегічна невизначеність набагато гірша за будь-який вибір країни.
Олександр Палій, 39 років, політолог:
— Для України шанси підписати Угоду про асоціацію — 50 на 50. Якщо підпишемо, буде можливість отримати кредит Міжнародного валютного фонду, стабілізуємо економічну ситуацію.
Якщо ж відмовимося від асоціації, на Заході ніхто коштів не дасть. Грошей у країні не буде, економічна криза поглибиться. Можливо, Росія кидатиме якісь подачки. Але по суті викручуватиме руки. Намагатиметься зробити Україну донором своєї економіки. Ми ризикуємо повторити шлях Білорусі й Казахстану.
Костянтин Бондаренко, 44 роки,
голова правління Інституту української політики:
— Позиція України зводиться до такого: ми не тільки задекларували європейський вибір, а й протягом року ухвалили ряд важливих законів. Упроваджуємо європейські стандарти й готові до серйозних збитків для нашої економіки. Хочете підписувати Угоду про асоціацію — підписуйте без додаткових умов. Ні — ми нікуди не поспішаємо. М'яч на вашому полі. Нас улаштовує пауза у відносинах із Європою. Це не розворот до Митного союзу. Це — пауза. Приблизно на рік.
Коментарі