Путін чекає, що Україна розвалиться зсередини
— Вертався по ключі додому, — каже політолог 49-річний Андрій Золотарьов. Встає з-за керма голубого джипа "Тойота". Веде на другий поверх офісу в житловому будинку на вул. Воровського в Києві.
— Протягом літа суспільство заколисали. Розказували, що наша армія навчилася воювати, що скоро виб'ємо бойовиків із Донбасу, — говорить Золотарьов. — А насправді військові стали заручниками хибної політики керівників, які використали термін АТО. Якщо розбираємося з "терористами", то хто надаватиме військову допомогу, зброю? Виходить, у країні йде громадянська війна. Частина західної преси пише, що на Донеччині й Луганщині — "повстанці".
З кінця травня було зрозуміло, що йдеться про фронтову військову операцію. Треба було оголошувати воєнний стан на Донбасі. З хибних політичних рішень виросли хибні військові. Півтора місяця міністр оборони Гелетей і начальник Генерального штабу Муженко гналися за терористами, встановлювали прапори над міськими і сільськими радами. Це призвело до того, що більшість найкращих бригад мають небоєздатний стан. Опинилися в "котлах". Втратили багато людей, військової техніки.
Тиждень тому в Мінську підписали перемир'я. Скільки воно протримається?
— Цим рішенням незадоволені обидві сторони. Найбільше — Путін. Він утримує третину Донбасу — густонаселені території. Але там нема порту, розтрощена інфраструктура, ще й залежна від іншої частини України. Йому треба за будь-яку ціну рубати сухопутний прохід до Криму. Зараз у Путіна дуже вразливе стратегічне положення.
Чому тоді російський президент пішов на перемир'я?
— Він врятував збройні угруповання "ДНР "та "ЛНР" від воєнної поразки. Наші Збройні сили наступали. З другої половини серпня було видно, що поразка бойовиків — питання короткого часу.
Хто більше виграє від перемир'я?
— Україна. Є час перегрупуватися, змінити командування. Після Іловайська становище було катастрофічне. Якби росіяни взяли Маріуполь, прохід до Криму був би відкритий — його можна було б затикати тільки людськими тілами. Там рівнина, несприятливе місце для оборони.
Що за час перемир'я може зробити Кремль?
— Нагадаю 1993 рік — підписання договору в Сочі. (27 липня 1993-го під час грузинсько-абхазької війни уклали угоду, де Москва виступила гарантом тимчасового припинення вогню. — "ГПУ"). Грузинський президент Шеварднадзе повівся на розводку. Його країна зазнала потужного удару — Росія з абхазами підтягла добровольців, техніку — і вдарила. В результаті отримали Сухумську катастрофу. Загинули близько 10 тисяч людей. Тому ми повинні розуміти: перемир'я — це ще не мир. Скоро почнуться дощі, а це не сприяє наступальним діям. Тому коридор до Криму через Маріуполь Путін намагатиметься прорубати якнайскоріше.
Як цьому завадити — хай думають Гелетей, Муженко. Потрібен був міністр оборони країни, а призначили міністра оборони президента. Гелетей раніше керував трьома тисячами охоронців глави держави. Про Муженка військові говорять, що він — хороший фахівець, але боїться політиків. Як ті кажуть, так і робить.
Перемир'я треба використати для того, щоб побудувати Міністерство оборони з нуля. Корупція дійшла й туди. А обороноздатність і корупція — несумісні. Як можна за відкати піднімати військову промисловість? Роздавати посади, звання.
На жаль, війна зняла з порядку денного системні зміни в країні.
Але ж Порошенко заявив, що антитерористична операція не є перешкодою для реформ.
— І що зроблено? Їхав трасою Київ — Чоп і попав на 100 гривень. Така ціна не складання протоколу рядовим даїшником. Міністр внутрішніх справ Аваков бреше: низові працівники знову передають гроші нагору. Це система, яку побудували ще з середини 1990-х за часів покійного міністра Юрія Кравченка.
Як кардинально зменшити корупцію?
— Для початку треба з самого верху не брати. Потрібна політична воля президента і його оточення. Проблема в тому, що влада хоче залишити все, як було. Торік я казав тодішнім керівникам, що суспільство — на межі вибуху. Ніхто не хотів слухати. Крутили пальцем біля скроні.
Зараз чого чекати?
— Рік-півтора буде дуже важко: війна, економічний крах. Років через три країна почне виповзати з прірви.
26 жовтня мають відбутися дострокові парламентські вибори. Чи якісною буде нова Верховна Рада?
— Вибори за старими правилами, з тими самими кандидатами дадуть таку саму якість.
Порошенко намагається отримати комфортну для себе Верховну Раду. Це вдасться — за рахунок мажоритарників. Звичайно, якщо не буде військової катастрофи, зокрема взяття Маріуполя. Тоді вибори можуть скасувати. Рейтинг президентської партії посиплеться.
Прем'єр-міністр Яценюк балотуватиметься?
— Тривають торги. Яценюк хоче сформувати третину списку "Блоку Петра Порошенка", очолити його замість Юрія Луценка і змінити назву на "Патріоти України". Можливо, наполягає на тому, щоб залишитися прем'єром.
Чого очікувати від Яценюка на посаді глави уряду?
— По життю він — пристосуванець, хоч і талановитий. Системних реформ немає. Зате продовжують процвітати корупція, хабарі, відкати. Ціни зростають, а курс гривні падає. Певний час була надія, люди готові потерпіти. Зараз починається невдоволення. Адже міліцейський генерал може замовити чартер, звечора полетіти побухати в Монте-Карло, а вранці бути на нараді в міністерстві. Досі маємо прокурорів зі статками у 300–400 мільйонів доларів.
Які кроки здатні перевести систему в іншу якість?
— У Міністерство внутрішніх справ, прокуратуру, суди повинні прийти нові люди. Як це свого часу в Грузії зробив Саакашвілі.
У суддів зарплата має бути 18–20 тисяч гривень. Але як тільки виникає найменша підозра в хабарництві, він повинен вилетіти без права повернення на державну службу. Інакше якщо в Україні вибухне бунт, то першими вішатимуть суддів і ментів.
Як вирішити проблему з розкраданням державного бюджету?
— Міністр юстиції Павло Петренко заявив, що влада Януковича за рік розкрадала 150 мільярдів гривень. Зараз на відкатах і держзакупівлях крадуть щонайменше третину бюджету (бюджет на 2014 рік — 377,8 млрд грн. — "ГПУ"). Все осідає в приватні кишені. Система не змінилася. Соціальним вибухом скористалися люди, зацікавлені в її збереженні. Але якщо політики не почнуть займатися тим, чого вимагає народ, їх зметуть. Майдан дуже швидко може пройти відстань між лютневою та жовтневою революціями. Вона буде під соціальними гаслами. Можливо, що президентство Порошенка буде короткотерміновим.
Скільки Україна має запасу міцності?
— Фактично його вже немає. Це показала війна на Донбасі. Виявилося, що обороноздатність країни тримається на добровольцях і ентузіазмі волонтерів. Путін чекає, що Україна розвалиться зсередини. І наша влада робить для цього багато що.
Консультував Тимошенко
Останні 20 років Андрій Золотарьов надає політичні консультації. Серед замовників були Вадим Литвин, Юлія Тимошенко. Обоє стали народними депутатами в 1990-х. На президентських виборах 2004-го працював у дніпропетровському штабі Віктора Ющенка. Золотарьов родом звідти. Здобув дві вищі освіти — історика та юриста.
З дружиною Інною мають синів 24-річного Кирила й 14-річного Клима. Старший закінчив Академію прокуратури. Молодший навчається в столичному ліцеї.
У серпні 10 днів із дружиною відпочив на термальному курорті Косіно, на кордоні з Угорщиною. Машиною проїхали Закарпаттям.
— Там і природа краща, ніж у Криму, і люди працелюбніші, — говорить Золотарьов.
25 виборчих кампаній провів Андрій Золотарьов. Виграв 21. На дострокових парламентських виборах цього року веде трьох мажоритарників та одну партію. Клієнтів не розголошує.
Коментарі
8