Інтерв"ю з Андрієм Шкілем відбувається в кабінеті, де він сидів ще у Верховній Раді минулого скликання. На стінах розвішені портрети українських гетьманів, мапа Європи.
За годину до розмови "Наша Україна" оприлюднила заяву про безперспективність подальших переговорів з БЮТом і соціалістами. Андрій Шкіль блідий і дещо втомлений. Говорити почав майже лежачи у своєму кріслі. Розповів, що настрій у нього особисто і в активу БЮТівців бойовий. І жодними заявами їх не злякаєш. Він вважає, що в останній момент помаранчева коаліція з Юлією Тимошенко на чолі все одно буде створена.
Ви особисто чим у цьому разі займатиметеся?
— Подивимося... У моїх планах залишитися в парламенті. Тут є досить великий шмат роботи. Треба реально зайнятися зовнішньою політикою. На превеликий жаль, вона у нас велася суто формальна. Треба весь час моніторити, вивчати й адаптувати українське законодавство до європейських стандартів. Я збираюся саме це робити. У кожної країни є невичерпний запас внутрішніх проблем. Зовнішніх набагато менше. Вирішивши основні, можна закріпити рух в європейському напрямі.
Якимись іноземними мовами володієте?
— Моя англійська, чесно кажучи, не дуже досконала. Тому якраз над нею працюю. Спілкуватися англійською хочу так само вільно, як і українською. Хоча все одно знання іноземної мови — тільки для кулуарів. Офіційні виступи — лише державною. Це вже практика європейського парламентаризму. Бо як би добре ти не знав іноземну, краще висловишся своєю рідною.
Я, наприклад, вважаю, що навіть російською вільно не володію. Часом не можу сказати того, що хочу. Доводиться говорити тільки те, що можу. Особливо на телебаченні так буває. І з польською у мене такі самі проблеми. Хоча я й володію нею краще, ніж російською.
Англійську самі вчите чи хтось викладає?
— Усе, що міг вивчити сам, вже вивчив. Зараз є люди, які зі мною займаються. Моя дружина добре знає англійську. Тож мені досить зручно вдосконалюватися. Планую підтягнути англійську до осені.
Андрій Шкіль, як завжди, у вишиваній сорочці. Піджак від костюма повісив на спинку крісла.
Якщо, наприклад, супроводжуватимете Юлію Тимошенко під час візиту до Росії — поїдете у вишиванці чи вдягнете щось нейтральне?
— До Росії тим паче поїду у вишиванці. До речі, навіть на дипломатичних раутах обмеження в одязі ніколи не розповсюджуються на елементи національного костюма. Одягти його повністю — це, звичайно, занадто. А от елементи — чому б і не використати? Якщо комусь хочеться, можна ходити і в шароварах. Взагалі, елементи нашого національного одягу органічно вписуються в європейські костюми. Вони ні з чим не дисонують і ні в кого не викликають якихось нездорових асоціацій.
До Росії я вже раз чи два у вишиванці їздив
До Росії я вже раз чи два у вишиванці їздив. Навіть поспілкувався з великим другом України Жириновським. Він сприйняв її як належне, і слова не сказав.
Вас дуже часто можна бачити поряд із Тимошенко — навіть з рацією серед її охоронців...
— Так склалося ще з часів, коли ми були в активній опозиції. Це моє особисте бажання — бути в гущі подій разом з лідером.
Тимошенко якось сказала, що взяла до фракції олігархів, щоб їх перевиховати. Як у неї виходить?
— Поки що рано говорити. Час покаже. У нас попереду ще багато випробувань. Найчастіше мене питають про Василя Хмельницького. Може, комусь відомо, які він злочини вчинив? Тоді повідомте. Більшість навіть не знають, як він виглядає — і все одно обурюються, що він в нашій фракції.
Він дуже рідко бував в парламенті минулого скликання.
— Деякі ходили ще рідше, але всі знають, хто вони такі. Наприклад, Григорій Суркіс. Звичайно, це не добре, що в нашій державі підприємець змушений займатися політикою. Але ці часи скоро минуть. Тоді бізнесменам буде комфортніше, ніж політикам. Думаю, якщо найближчі п"ять років не будуть змарновані, то вже в наступному парламенті будуть люди, які справді залишать бізнес заради політики.
Ваша фракція хоче скасувати пільги для депутатів. Ви особисто отримували квартиру від Верховної Ради?
— Не отримував. Мені дали грошову компенсацію. Не пам"ятаю точної суми... Але щоб купити квартиру, не вистачало ще 37 тисяч гривень. Тому брав кредит.
Я сумніваюся, що новообрані депутати йшли в парламент заради квартир. Навіть ті, у кого є корисливі мотиви. Квартира для них — це занадто мало. З іншого боку, проживання в готелі коштує стільки, що за рік можна купити дві хороші квартири.
Депутати, які зараз живуть у готелі "Київ", скаржаться, що їм не дають спокою проститутки. У вас свого часу подібні проблеми були?
— Я жив колись в готелі "Україна" з дружиною і нічого такого зі мною не траплялося. Найбільшою проблемою тоді були житлові умови: у готелі все старе. Гарячу їжу можна було дістати хіба що в кафе. Приготувати щось у готелі було неможливо.
Там тоді жив і Тарас Чорновіл, ви ходили один до одного в гості. Які між вами зараз стосунки?
— Хороші. Я не переношу політичне протистояння на приватне життя. Тепер ми живемо в одному будинку. На пиво разом не ходимо, але іноді спілкуємося.
Як після роботи відпочиваєте?
— Сьогодні от іду до британського посла на прийом з нагоди дня народження їхньої королеви. А взагалі вільного часу не дуже багато. Намагаюся проводити його серед друзів. Відпочивати з політичними соратниками значно важче. Хочеш чи ні, а переходиш на "виробничу тему".
Хто головний у вашій родині — ви чи дружина?
— У нас демократія.
Народився 26 листопада 1963 року у Львові
1988 — закінчив Львівський медичний інститут
1989 — заступник голови Спілки незалежної української молоді
1990 — голова Львівського осередку Української національної асамблеї
1999 — голова Центрального проводу УНА
2001 — заарештований за участь в акції "Україна без Кучми"
2002 — народний депутат України
2006 — народний депутат за списком Блоку Юлії Тимошенко
Коментарі