"Ми змогли створити генеральний план для країни — що і як робити в наступні п'ять років. Якщо коротко, він звучить так: з весни 2020-го починаємо Велике будівництво, — пише прем'єр-міністр 35-річний Олексій Гончарук у статті на сайті "Економічна правда".
Цього року уряд планує здати в експлуатацію по 100 садків, шкіл, стадіонів та 25 центрів термінової допомоги. Подолати рейдерство. Отримати до бюджету 12 млрд грн від приватизації державних підприємств. Надавати бізнесу кредити під 5%, 7% і 9% річних на відкриття справи. Підписати угоди з Євросоюзом про вільну торгівлю й започаткувати державну програму підтримки експорту. За п'ять років зробити, щоб усі державні послуги були доступні в інтернеті.
1 квітня запрацює другий етап медичної реформи. Охопить спеціалізовану допомогу, паліативну, реабілітацію та програму "Доступні ліки". 2020-й має стати роком термомодернізації будинків (комплекс заходів, що скорочують споживання енергії. — ГПУ). Монетизовані субсидії залишать.
Уряд Гончарука сформували у серпні 2019-го. Крім прем'єр-міністра, у ньому працюють два віцепрем'єри і 16 міністрів.
— Плани Кабміну непогані, — каже економіст Володимир Дубровський, 57 років. — Але для прориву багато чого бракує. Наприклад, справжньої податкової реформи. Адміністрування податків залишається найбільшою перешкодою для бізнесу.
Досі звітують: виконали план зі збору податків, врятували бюджет. Тобто не платники податків наповнюють бюджет, а податкова. Це азарівська (Микола Азаров очолював уряд у 2010–2014 роках за президентства Віктора Януковича, у 2006–2007 роках — перший віцепрем'єр і міністр фінансів. — ГПУ) ідеологія, долати її ніхто не збирається. Немає перезавантаження у цій сфері. Змінилася незначна частина працівників податкової. Решта — ті самі азарівські, клименківські (Олександр Клименко — ексміністр доходів і зборів у 2012–2014 роках. Представник олігархічного клану, відомого як "сім'я Януковича". — ГПУ) кадри, які кошмарили бізнес. Не чути про зменшення навантаження на фонд заробітної плати.
Усе, про що говорить Гончарук, не запрацює без правосуддя. Можна скільки завгодно будувати інфраструктуру, створювати електронні сервіси, боротися з рейдерством. Але його не подолають, якщо не буде справедливого чесного суду.
На Кабмін тисне Офіс президента. Зеленський продовжує погану традицію попередників. Разом із керівниками ОП втручається в роботу міністрів. На Банковій (вулиця в Києві, де розташований Офіс президента. — ГПУ) фактично є тіньовий уряд. Це порушує систему стримувань і противаг.
Є спільне з Нацбанком досягнення уряду: знизилася облікова ставка (один з інструментів грошово-кредитної політики. Впливає на вартість кредитів — що вища ставка, то дорожчі позики для населення. У грудні НБУ знизив її до 13,5%. — ГПУ). Але це більше пов'язано з макроекономічною стабільністю, яка зберігається тривалий час. Це заслуга попередніх урядів.
Коментарі