четвер, 28 вересня 2006 18:18

"Янукович має розуміти, що він робить"

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Тарас Стецьків виходить із кав’ярні ”Francais” на вулиці Шовковичній у Києві
Тарас Стецьків виходить із кав’ярні ”Francais” на вулиці Шовковичній у Києві

Один із польових командирів Майдану Тарас Стецьків, 42 роки, у березні не потрапив до Верховної Ради. Блок "Пора-ПРП" програв. Але цього тижня президент Віктор Ющенко призначив Стецьківа своїм радником. Він став першим ПРПістом, який офіційно увійшов до нової команди Ющенка.

Зустріч призначає на Банковій, поруч із Секретаріатом. На його "Тойоті Камрі" під"їжджаємо до кав"ярні. Сідаємо на плетені стільці з м"якими подушками, але нічого не замовляємо.

З яких питань ви радитимете президентові?

— Структура буде відома наступного вівторка. Усім розпишуть їхні ролі. Я думаю, що це буде політична складова.

У Секретаріаті президента влітку просили ваших консультацій?

— На громадських засадах консультував усе літо. Питання виникали щодня. В основному намагалися знайти для президента найкращий вихід із політичної кризи. Варіанти були. На жаль, жоден із них не реалізували. Вийшов найгірший — з прем"єрством Януковича.

Ви пропонували розпустити Верховну Раду?

— Так. Вважав, що це був єдиний спосіб не допустити донецьких до влади. Бо це було б ревізією результатів помаранчевої революції.

Зараз думка змінилася?

— Абсолютно ні!

А президента?

— Замість слів свідчать кардинальні зміни в його Секретаріаті.

Віктор Ющенко зрозумів, що помилився?

— Ні. Я би так запитання не ставив. Думаю, він переконався, що донецькі почали дуже швидкий наступ. От і все. У кадровому питанні — це очевидний факт. У питанні повернення податку на додану вартість — так само. У питанні нав"язування тези "хто в хаті господар" — так.

Починаючи з візитів у Брюссель та Москву і закінчуючи поверненням указів. Це ж показові речі! А тепер уряд і коаліція намагаються залізти у тему губернаторів і голів райдержадміністрацій.

Неодноразово ж попереджали, що вони прагнутимуть звести роль президента до нуля. Хотітимуть монополії влади. Зміни відбулися. І я думаю, що зараз буде зовсім інша політика, — Стецьків ліктями опирається на стіл, а руки схрещує перед собою.

Чим нова команда Секретаріату краща за попередню?

— Ця команда готова діяти, щоб повністю реалізовувати повноваження президента. Щоб він був вагомою, може навіть ведучою фігурою в українській політиці.

Починається війна за повноваження?

— Ні. Поки що іде боротьба за впливи. І пікіровка: хто козирніший, сильніший. На жаль, тут пальма першості належить Януковичу. Який нагло хоче довести, що став ключовою особою в державі. Значить, ідея реваншу була для них основною. І Універсал вони підписували, тримаючи дулю в кишені й камінь за пазухою.

Поки що Тимошенко розривається

От стаття Януковича в "Урядовому кур"єрі" —  мовляв, ми будемо нав"язувати суспільству дискусію про статус російської мови. Чи цим прем"єр має займатися? Чи про це домовлялися на Банковій, коли підписували Універсал? Замість того, щоб займатися соціально-економічною політикою, прем"єр сідлає свого улюбленого коня і провокує розкол України. Бо тема НАТО і мови — це провокація для розколу.

За Конституцією Кабінет Міністрів відповідальний за проведення соціально-економічної політики. Не зовнішньої, не мовної. Але ми розуміємо, що Януковичу, найімовірніше, не вдасться похвалитися серйозними здобутками. Тому він і нав"язує тему протистояння.

Ви є одним із лідерів Партії "Реформи і порядок". Який зараз стан справ у партії?

— Достатньо плачевний. Знову на роздоріжжі. Я вважав і вважаю: ПРП як самостійний проект майбутнього не має. Вона може приєднатися до блоку Тимошенко. Але може і стати співтворцем нової політичної сили, яка замінить існуючі партії, сформовані під лідера або під корпоративний інтерес. Така сила правдоподібно виникне там, де зараз сиплеться "Наша Україна". Я — прихильник другого шляху.

Здається, що Віктор Ющенко остаточно відсуває від влади бізнес-команду "Нашої України". Порошенка, Мартиненка, Жванію та інших?

— Це природно. Ці люди отримали невиправдано велику владу одразу після помаранчевої революції. У них було більше ніж півтора року, щоб себе проявити. Очевидно, дії президента — це оцінка їхньої роботи.

Узагалі для "Нашої України" зараз смертельна ситуація. Уже нікому не цікаво, що вона зробить. Однаково ні на що не впливатиме — чи увійде в коаліцію, чи ні, чи розколеться. Стратегічної ролі це вже не грає. Контрольного пакету голосів вона вже не матиме.

Як у нинішній ситуації об"єднувати країну?

— Прийшли донецькі. І ми бачимо, що 90 відсотків призначень протягом трьох тижнів серпня — не просто в їх бік, а на користь структур Ахметова, Колесникова, Клюєва, Джарти і так далі.

Але реально Україна об"єднається економічно, коли вибере своє місце в світі. Або в сторону Сходу, або — Заходу.

Зараз вектор змінюється?

— Янукович пробує повернути видозмінену багатовекторну політику Кучми. Але йому це не вдасться.

Кучму не пекло НАТО, бо воно ще не підходило до кордонів України. І його не пік Ташкентський пакт, якого тоді ще не було. А сьогодні в нашій країні на західних кордонах — НАТО, а на східних — Ташкентський пакт. Це два військові блоки. Ситуація в світі вимагає від нас визначеності. Якщо Україна займе неясну позицію, яку зараз нав"язує Янукович, нас просто розірве.

Чи надовго команда Януковича у владі?

— Залежить від їхньої політики. Вони можуть посипатися вже весною, а можуть бути кілька років. Але якщо діятимуть так, як зараз, їхній вік не буде довгим.

В економічній політиці — все в їхніх руках. У політиці все залежить від того, якого консенсусу дійдуть щодо продовження політреформи: від скасування до продовження реформи місцевого самоврядування. Тут буде інтрига.

Як вирішувати мовну проблему?

— Я думаю, що в "регіонів" нічого не вийде зі статусом російської мови як другої державної. Якщо вони хочуть отримати цивілізовані механізми на регіональному рівні для захисту мов меншостей — про це можна говорити. Але українська мова буде єдиною державною. Посягання на її статус може привести суспільство до дуже серйозного конфлікту. Це буде намагання поділити Україну на дві нації. І Янукович має розуміти, що він робить. А ділити Україну ніхто не дозволить. У руках президента достатньо важелів, зокрема силових.

Президент зможе застосувати силу?

— Якщо побачить, що національній безпеці щось загрожує, то вживе необхідних заходів. Я впевнений.

Як ви оцінюєте становище Юлії Тимошенко?

— Для Тимошенко це природній стан. Вона в опозиції себе проявляє. Якщо вона не піде шляхом мітингово-крикливої опозиції, а створить справді щось серйозне — то в неї великі перспективи.

Якщо в донецьких природна спокуса — захопити все, то природна спокуса Тимошенко — зразу воювати. Утім її радикалізм і швидкість досить часто грали з нею злий жарт.

І куди вона зараз схиляється?

— Рвана поведінка. Окремі факти показують, що в неї є бажання: "вже і сьогодні". Інші — наприклад ідея з тіньовим урядом і законодавчі ініціативи — показують, що ці люди готові до тривалої, але серйозної боротьби.

Поки що Тимошенко розривається. Вона не вибрала стратегічної поведінки — якою буде її опозиція.

Що ж заважає їй це зробити?

— Не знаю. Її характер.

1964, 7 червня — народився у Львові
1986 — закінчив історичний факультет Львівського університету
1986 — учитель школи-інтернату
1989 — член президії Львівської крайової ради Руху
1992 — радник прем"єр-міністра України
1996 — член політвиконкому Народно-демократичної партії
1994, 1998, 2002 — обирався народним депутатом
2005 — президент Національної телекомпанії України
2006 — балотувався до Верховної Ради за списком "Пори" — Партії "Реформи і порядок"
2006 — радник президента України

Зараз ви читаєте новину «"Янукович має розуміти, що він робить"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути