Ексклюзиви
вівторок, 09 квітня 2019 07:10

"Нога бовталася, гомілка була перебита"

Автор: www.facebook.com / Владислав Масленко
  Владислав Масленко займається спелеологією 20 років. Потрапив у завал у Нерубайських катакомбах біля Одеси, коли спустився досліджувати місця для зйомок
Владислав Масленко займається спелеологією 20 років. Потрапив у завал у Нерубайських катакомбах біля Одеси, коли спустився досліджувати місця для зйомок

— Ішов печерою і перевіряв карту. Раптом піді мною розверзлася земля. Провалився у нижній ярус, затоплений водою. Зверху впала стіна. Зламала ногу і затиснула, — розповідає одеський спелеолог 47-річний Владислав МАСЛЕНКО. Минулого місяця ходив у катакомби села Нерубайське поблизу Одеси. Під землею дістав травму. На допомогу чекав дев'ять годин.

Владислав Масленко 20 років займається спелеологією. У Нерубайських катакомбах бував не раз. Того дня пішов досліджувати місця для зйомки відео. Обвал стався о 13:00. За чотири години Владислав мав зробити контрольний дзвінок дружині, але на зв'язок не вийшов. Тоді вона викликала рятувальників і зв'язалася з друзями-спелеологами.

— Спускатися під землю мав із товаришем, — говорить Масленко. — Однак у нього виникли справи у місті. Вперше порушив правила і пішов один. Як тільки мене затиснула стіна, почав копати. Це завжди треба робити першим ділом, якщо попав у завал. Відрив з-під каменів ногу і витягнув її. Піднявся на камінь і дострибнув до верхнього ярусу. Почав повзти в бік центральних ходів, де мене мали б шукати насамперед. Небезпека була, бо міг стекти кров'ю. Нога бовталася, гомілка повністю перебита. Завдання було дожити, доки прийдуть рятувальники.

Масленко пройшов менше кілометра під землею.

— Нерубайські катакомби нескладні, — продовжує одесит. — Важко було просуватися лише останні 100 метрів. Деколи довелося повзти. Далі рухатися не міг. Стікав кров'ю, тому розумів, що мені залишається тільки чекати на допомогу. Знав, що треба заспокоїтися, бо страх заважає тверезо мислити. Щоб упоратися з панікою, можна рахувати камінці, переказувати оповідання, вірші, співати. Що простіша дія, то краще вона займає мозок.

Владислава Масленка знайшли близько 22:00 непритомним.

— Із печери витягали кілька чоловіків годину і 15 хвилин, — розповідає спелеолог 35-річний Олександр Романов. Він очолював рятувальну операцію. — Було складно. Травмованого несли на ношах, а там багато вузьких і низьких проходів. Витратили час на їхнє розширювання. Добре, що ракушняк піддатливий.

Нині Владислав Масленко перебуває у лікарні. На реабілітацію знадобиться два-три місяці.

— Це був перший випадок, коли людина зазнала серйозних травм у катакомбах, — додає Романов. — Ходіння ними можна порівняти з прогулянкою старою частиною Одеси, де можуть обвалитися давні будівлі. Катакомби — це історія міста. Є стоянки людей, які переховувалися під час війни. Багато з них там щось малювали, вели календарі, записували події, свої переживання. Це жива історія. Температура і клімат під землею добре зберегли те, що залишилося. Місцеві діти час від часу йдуть гуляти катакомбами, бо їм цікаво і хочеться адреналіну. Коли єдиний на трьох ліхтарик ламається, вже не можуть повернутися самостійно. Доводиться чекати на рятувальників. Буває, кілька років нічого не трапляється, а потім можемо три тижні працювати на виїздах.

Зараз ви читаєте новину «"Нога бовталася, гомілка була перебита"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути