Японець за походженням, 83-річний Ішуносуке Увано живе в Україні, на Житомирщині. Рідні не бачили його 63 роки. Востаннє вістка від нього надійшла на батьківщину 1958-го — із Сахаліну. На російський острів він потрапив як солдат імператорського війська під час Другої світової війни, а згодом опинився в полоні.
— Ви ж пам"ятаєте, що половина Сахаліну колись належала Японії? — пояснює "ГПУ" радник посольства Японії в Україні Хідеакі Ногучі.
Після війни майже 400 японських солдатів залишилися в Радянському Союзі. В Японії Увано шість років тому офіційно оголосили загиблим. Про те, що він живе в Україні, японська влада довідалася лише торік.
19 квітня Ішуносуке Увано вилетів до рідного міста в префектурі Івате. В Японії на його приїзд очікують кревні родичі.
— Івате розташована на Півночі Японії, на Тихоокеанському узбережжі. Місцеві жителі живуть переважно з рибного промислу. Ще вирощують фрукти і рис, — розповідає Хідеакі Ногучі.
Квитки на літак оплатив японський уряд. Разом з Увано до Японії поїхав його син, а от дружина залишилася в Україні. Як її звати і хто вона за національністю — поки що невідомо.
Він літня людина і не хоче здіймати навколо себе галасу
— Вони вже старі. Ішуносуке тримається, але йому потрібна допомога в дорозі, тому син і поїхав з ним, — пояснює радник. — Мабуть, він узяв подарунки. Знаєте, у нас теж є традиція дарувати щось, коли довго не бачив людини.
Як колишній японський вояк потрапив до України, Ногучі не знає. Увано попросив не розповідати про нього журналістам і категорично відмовився від інтерв"ю і в Україні, і в Японії.
— Він сказав, що бажає повернутися на батьківщину спокійно, — наголошує радник. — Увано — літня людина і не хоче здіймати навколо себе галасу.
Родичів Ішуносуке розшукав український приятель Увано. Він просто звернувся до японського посольства з проханням перевірити, чи не є його друг японцем.
— Після цього запиту ми зустрілися з самим Увано. Він підтвердив, що шукає рідних. Отримавши його згоду, ми розпочали дослідження, — розповідає радник. — Запит до уряду Японії відправили у грудні минулого року.
У віднайдених родичів Увано гостюватиме десять днів.
— Якщо він побажає залишитися на батьківщині, влада Японії готова надати йому громадянство, — каже Ногучі. — Гадаю, це не буде складно.
З часів відкриття в Україні японської амбасади це перший такий випадок.
Коментарі