Ексклюзиви
четвер, 31 серпня 2017 18:53

Затемнення

21 серпня о 21:26 спостерігали повне затемнення Сонця. Його назвали "Великим американським", бо це перше сонячне затемнення з часу утворення США. Повну фазу його було видно тільки на території Північної Америки. Попереднє подібне сталося 13 червня 1257 року, а наступне буде 2 вересня 2035-го

Затемнення – це астрономічне явище. Одне небесне тіло або його тінь заступає інше, пише Словник української мови в 11 томах (1970–1980). Має синонім – затьмарення.

Слово походить від праслов'янського tьmьnъ. Українською – те ' мний, російською – тёмный, болгарською – тъмен, англійською – black-out, польською – zaс ' mienie, словенською – mrk.

Сонячне затемнення відбувається, коли Місяць розташовується між спостерігачем і Сонцем, і закриває останнє. Діаметр Сонця в 400 разів перевищує діаметр Місяця. При цьому відстань до нього в 400 разів більша, ніж до Місяця. Цей ефект закриває світило від землян.

Протягом року відбувається два-три сонячні затемнення. Одне з них зазвичай повне або кільцеподібне. Іноді за рік є чотири, дуже рідко – п'ять. На території України часткове затемнення Сонця спостерігали 11 серпня 1999 року.

Автор: Володимир Казаневський
 

Австрійський учений Томас Оппольцер (1841–1886) у "Каноні затемнень" розрахував дані про всі затемнення з 1208 року до н. е. до 2163-го.

Місячне затемнення настає, коли Місяць входить до конусу тіні, яку відкидає Земля. Діаметр плями тіні Землі на відстані 360 000 км становить близько 2,5 діаметра супутника. Тому Місяць може бути затінено повністю. Коли він під час затемнення весь входить у тінь Землі, кажуть про повне місячне затемнення.

Його спостерігають на половині території Землі – там, де в цей час ніч. Вид затіненого Місяця з будь-якої точки спостереження однаковий. Повна фаза місячного затемнення може тривати понад півтори години.

"Солнце премінися, не бисть світло, но аки місяць бисть, его же невігласи глаголють снідаему сущю", – згадується в ''Повісті врем'яних літ'' 1065 року. Древні слов'яни вірили, що затемнення настає тому, що крилаті вовкулаки хочуть з'їсти Сонце.

Про тьму, як вісник нещастя, сказано у "Слові о полку Ігоревім''. Коли 1 травня князь Ігор угледів затьмарення Сонця, то запитав бояр і дружину: ''Ви бачите? Що се є за знамення?'' І сказали мужі: ''Княже! Се є не на добро знамення осе''.

У Стародавній Греції сонячне затемнення зупинило війну між лідійцями та мідянами. Правителі двох царств сприйняли це як знак, що їм потрібно припинити знищувати один одного. Уклали мир, скріплений шлюбом царських дітей, з фіксацією спільного кордону. Обидва царства почали війну проти сусідньої Асирії.

''Чорний день'', або затемнення неба сталося 19 травня 1780 року на території Північної ­Америки. Сонце незрозуміло від чого потьмяніло.

"Не було видно ні зірок, ні Місяця, хоча була повня. Лише після опівночі Місяць стало видно. Спочатку криваво-червоного кольору, потім почали проступати зірки. Наступний ранок був звичайним", – пише газета "Бостон індепендент кроникл" від 22 травня 1780 року.

Причиною "чорного дня" були сильні лісові пожежі в Канаді, за версією дослідників з американського університету Міссурі. У метеорології це явище називають локальним зниженням прозорості земної атмосфери.

''Затемнення'' – знятий Алехандро Аменабаром позаторік американсько-іспанський трилер. Він розповідає про детектива Брюса Кеннера, який розслідує справу Джона Грея. Того підозрюють у розбещенні своєї 17-річної доньки. Під час розслідування він дізнається, що Грея підставили.

1,5 години – найдовше в історії – тривало сонячне затемнення 21 серпня 2017 року

5 вірувань різних народів у затемнення

Індія: їжа, приготовлена під час затемнення, – отруйна.

Пакистан: якщо під час затемнення закопати по груди дитину з обмеженими можливостями у пісок, це принесе зцілення.

Китай: люди виходять із будинків і на відкритому місці щосили б'ють у барабани. Так відганяють злих духів від Сонця.

Майя за затемненнями створили свій календар.

Скандинави пояснювали затемнення тим, що величезний небесний вовк Фенрир ковтає Сонце і починається кінець світу.

Зараз ви читаєте новину «Затемнення». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути