Монолітними країнами арабського світу є тільки Єгипет і Марокко. Решта – сукупність племен, які між собою не мають нічого спільного, – каже експерт Марк Бабот
Саудівська Аравія розірвала дипломатичні стосунки з Іраном. Що означає загострення відносин між двома країнами на Близькому Сході для решти світу?
– Саудівська Аравія та Іран є протилежними полюсами ісламського світу. У першій знаходяться дві найбільші мечеті для мусульман сунітського напряму – Мекка і Медина. Ця країна грає найважливішу роль у сунітському світі. Іран же уособлює радикальний і войовничий полюс шиїтського ісламу. Але обидві країни підтримують терор. Саудівська Аравія – не на державному рівні, але це роблять її мільйонери (фінансує терористичні угруповання сунітів у світі, зокрема, "Аль-Каїду". – "Країна"). А Іран підтримує шиїтський терор у Лівані, організацію "Хезболла" і підрозділи ісламської революції. Зараз вони воюють із сунітськими повстанцями в Сирії та Іраку.

До сунітського блоку належать країни майже всього північного узбережжя Африки – від Мавританії, Марокко і до Єгипту. Також сунітськими вважають Туреччину, Судан і Сомалі. Шиїтське об'єднання – Іран, Ірак і невеликі організації на Аравійському півострові. Це частина Ємену та Лівану.
Іран і Саудівська Аравія вдруге за історію свого існування розірвали дипломатичні стосунки. Чому не втрималися?
– Посварилися через релігію, яка для цих країн є ідеологією. Саудівський опозиційний політик та шиїтський проповідник Німр аль-Німр свого часу почав закликати до військової боротьби проти провладної династії Саудівської Аравії. Його схопили й відрубали голову (це сталося 2 січня цього року – "Країна"). У Саудівській Аравії таке відбувається щоденно. Але оскільки цей проповідник захищав шиїтів, то в Тегерані у відповідь розгромили саудівське посольство. Тоді Саудівська Аравія й інші країни Арабської затоки розірвали дипломатичні відносини з Іраном.
Ісламський світ має чимало відтінків, окрім суто шиїтів і сунітів. От у Сирії влада належить Башару Асаду, який сповідує іслам алавітського типу. Це начебто секта, яку не визнають ні шиїти, ні суніти. Вважають їх віровідступниками. Але на політичному рівні Асада підтримує Іран разом зі своїми збройними силами.
ІДІЛ (терористичне угруповання "Ісламська держава Іраку та Леванту". – "Країна"), який зараз воює на території Сирії та Іраку, – це сунітське радикальне утворення. Але в ньому є 10–15 груп різного напряму.
Що може помирити Іран та Саудівську Аравію?
– Ненависть до євреїв та інших іноземців-іншовірів. Радикальний іслам говорить про те, що є два види землі – земля ісламу і земля війни. Все, що є поза владою ісламу, має через війну перетворитися на її землю. За цією ідеологією, вони не зможуть зупинитися, поки вся Земля не стане ісламською. Бачимо це зараз у війнах в еміграції. Маю на увазі теракти у Франції й навіть нещодавні масові зґвалтування в Кельні.
Ізраїль як єврейська держава на Близькому Сході теж підпадає під принцип "земля, яку треба завоювати назад". Тому проти нас із півночі ополчилися підрозділи "Хезболли", а з півдня – ХАМАСу.
Тепер, через тиск Росії, Туреччина намагається поліпшити стосунки з Ізраїлем. Колись вони розірвали з нами дипломатичні відносини на тлі подій у Газі (місто контролює терористична організація ХАМАС. Час від часу обстрілюється ізраїльськими ВПС, які знищують тут осередки хамаських бойовиків та зброю. Із неї ті ведуть вогонь по Ізраїлю. – "Країна"). Зараз президент Туреччини Реджеп Ердоган шукає дорогу назад в Ізраїль, щоб налагодити контакт зі Штатами. Думає, як і всі антисеміти світу, що дорога до Америки проходить через Ізраїль.

Хіба це не так?
– В Ізраїлю зараз ненайкращі відносини з Обамою. На цьому тлі наш голова уряду Біньямін Нетаньягу три чи чотири рази зустрічався з Путіним. Координували дії російських військ у Сирії, щоб не зачепили ізраїльські інтереси.
Тобто Путін хоче, щоб Ізраїль став союзником Росії?
– Не знаю чи це союзник, але в інтересах Ізраїлю не загострювати стосунки з Росією. Адже вона зараз витягує каштани з вогню і для Ізраїлю, коли знищує підрозділи ІДІЛ. Навіть, якщо бомблять не тільки їх, це досить нормально для нас. На жаль, договір про мир і ненапад Ізраїль із сусідів має тільки з Єгиптом та Йорданією. Сирія та Ліван на півночі – це така ж проблема, як Газа на заході.
Ізраїль – стратегічний союзник США. Чому між країнами зіпсувались стосунки?
– Вони – непогані. Між двома демократичними країнами практично не може бути поганих стосунків. Відносини не склались на особистому рівні між Обамою і Нетаньягу. Але це не заважає військовій співпраці. США часто фінансують ізраїльські розробки, бо вони дуже модерні. Це, наприклад, 5-ярусний повітряний захист Ізраїлю від мінометних обстрілів і балістичних ракет. Є ще активний захист танків, системи пошуку тунелів, новітні типи ракетних танків, безпілотників.
Що може бути у випадку скасування Заходом санкцій щодо Ірану?
– Тоді він усі додаткові кошти почне вливати у військовий бюджет. На Близькому Сході може початися ескалація. Іран – єдина країна, яка спокійним голосом говорить про знищення Ізраїлю як держави.
Далі вони перейдуть до створення ядерної зброї. І ситуація погіршиться не лише на Близькому Сході, а й у світі загалом. Саме через це не склалися стосунки поміж Обамою і Нетаньягу.
Думаю, з-під санкцій Іран почне помалу виходити вже 2016-го. Якщо не порушуватиме домовленостей, то через три-чотири роки з нього знімуть усі торговельні обмеження. Тоді Іран повноправно почне продавати свою нафту на світових ринках.
Близький Схід завжди був зоною інтересів США. Але з президентством Барака Обами роль американців у регіоні послабилась. Цю нішу тепер займає Росія?
– Через політику Обами на Близькому Сході справді виник вакуум, у який входить Росія. Вона підтримує президента Сирії Асада. Також має великі інтереси в Ірані, якому продає зброю.
Сирія як держава може існувати?
– Ні. Ця територія поділена на шість-сім анклавів, що підпорядковуються різним групам. На Асада поставили Іран і Росія. Але це, як штучно підтримувати тіло в комі. Якщо Москва й Тегеран відмовляться від Асада – він упаде.
Однак після цього країна не об'єднається під кимось іншим. Сирія, Ліван і Іран – штучні утворення періоду колоніалізму. Їх створили Британія і Франція у 1906–1910 роках. Об'єднали дуже різні племена. Ті країни не мають ніякої спільної бази: ні ідеології, ні традицій, ні мови. Згуртувати все це заново – неможливо.
Монолітними державами арабського світу є тільки Єгипет і Марокко. Решта – сукупність племен, які між собою не мають нічого спільного. От і в Ізраїлі є араби і євреї, які дуже складно контактують.
Війна в Сирії скільки триватиме?
– Буде як не війна, то розкол. Коли кілька князівств достатньо знекровляться, то лежатимуть у руїнах одне поряд з іншим.

Конфлікти на Близькому Сході тривають століття. Чи можливий мир?
– Треба йти на політичний процес створення Палестинської держави. А в Ізраїлі слід досягнути консенсусу, що територіально це – країна 1967 року (тоді, в результаті шестиденної війни з сусідніми арабськими країнами, Ізраїль захопив Західний берег ріки Йордан, Східний Єрусалим і Сектор Гази. – "Країна").
Далі світу слід подумати про виникнення нових держав. Для курдів – Курдистан. Ірак варто розділити на два – шиїтський та сунітський. Також треба думати про розділення Ірану й Сирії на етнічні держави.
Саудівська Аравія залишиться монархією, бо має більшість сунітів і досить малу кількість шиїтів. До того ж вона добре заробляє на нафті.
Є ще Туреччина, яка хоче стати членом Євросоюзу.
– Туреччина намагається грати на двох весіллях. З одного боку, бути Європою, а з другого – мусульманським анклавом у ній. Бути модерною державою і підтримувати ісламські партії.
Коментарі