Ексклюзиви
Середа, 25 січня 2012 18:39

"Сокиру я вже здійняв над вами, думайт, щоб я її не опустив"

 

18 січня президент Віктор Янукович прийняв "відставку за власним бажанням" міністра фінансів Федора Ярошенка, 62 роки.

- Сокиру я вже здійняв над вами, Федоре Олексійовичу, - пригрозив торік у травні президент, - думайте весь час, щоб я її не опустив.

У жовтні за дорученням глави держави відбулася перевірка діяльності Мінфіну.

Федір Ярошенко, видно, не став чекати, доки сокира впаде на його голову:

- Порадившись із прем'єром, я попросив президента звільнити мене з посади міністра фінансів.

Рубання й тесання - головне призначення сокири. Вона - не лише знаряддя праці - передусім лісоруба й теслі, а й холодна зброя.

Сокира - загострений з одного боку клин, зазвичай сталевий, з отвором, в який вставляють топорище. Протилежний від клину бік сокири називається обухом. Його можна використовувати як молоток. Топорище діє як важіль, що дозволяє збільшити зусилля, що докладають до клину. Найдавніші сокири виготовляли з каменю, а топорища до них прив'язували.

Частини сокири мали й народні назви:

жало - лезо, якщо воно було тупе, на сокиру казали "тупа?к"

борідка - задня частина леза

носок - передня, щоки - боки

голова - частина біля обуха

вухо - отвір, у який вкладають топорище (варіанти назви: ручка, держално)

Різновиди сокири:

Бердиш (польське berdysz - від латинського barducium - "сокирка") - бойова сокира з довгим держаком-ратовищем і лезом у вигляді півмісяця. Призначалась здебільшого для боротьби з ворожою кіннотою.

Келеп - бойова сокира з довгим держаком. Таку в козацькому та польському військах запозичили від татар ("келеф"). Келеп призначався пердовсім для пробивання панцирів. Згадується в одній із пісень:

А козак козачий звичай має,

Келепом по ребрах торкає.

Колун - важка, з тупим клиноподібним лезом сокира для розколювання колод. У такій кут між похилими площинами більший, ніж у звичайної сокири.

Тесак - сокира для тесання. Для цього можна використовувати і звичайну сокиру, але задіювати не повну довжину топорища. При цьому зменшується ефективність, але збільшується точність.

Топір - один із різновидів бойових сокир із довгим держаком, зброя.

Топірець - гуцульська сокирка з довгим топорищем, що слугувала знаряддям у господарстві та зброєю. Інша назва - бартка. Гуцульські топірці часто використовували під час бійок у корчмах, тому парубкам дозволяли носити лише дерев'яні бартки - щоб замолоду не калічили одне одного. Держак бартки оздоблювали різьбою, сталеві леза відливали з візерунками.

Бойовий топірець-бартку опришки - карпатські розбійники - застосовували не тільки як ударну зброю, а і як метальну. Лезом бартки завдавали передусім пробивних, а не рубаних травм.

У сучасних топірцях - переважно сувенірних - на верхньому кінці насаджена невелика, найчастіше мідна сокирка, прикрашена різьбленням.

Аксиномантія - ворожіння за допомогою сокири, ввігнаної в колоду. Практикували в античні часи, походить від давньогрецьких слів "аксині" - "сокира" та "мантія" - ворожіння. Сокиру вганяли в круглий брус, приказуючи замовляння. Відповідь на поставлене запитання трактували зі звуків і вібрацій, що виникали під час заганянні сокири, чи напрямку держака, якщо вона падала на землю. Щоб "вичислити" злочинця, брали сокиру за ручку й, називаючи одного за другим підозрюваних, чекали, при чиєму імені колода ворухнеться.

Фразеологізми

Знайти сокиру під (за) лавкою - іронічно - відкривати для себе те, що для більшості давно відоме або знаходити річ, яку ніхто не губив.

Класти під сокиру - вирубувати що-небудь: "Лежить ліс на межі трьох сіл, і жодне з них не милує його: кладе під сокиру" (Михайло СТЕЛЬМАХ).

Піднімати сокиру - воювати з ким-небудь, намірятися вбити когось.

Підставляти голову під сокиру - ставити себе під загрозу, ризикувати бути вбитим; наражатися на небезпеку.

Хоч сокиру вішай - про важке, задушливе повітря в приміщенні.

Як сокирою рубає - говорить різко, категорично, не добираючи слів.

Гострити сокиру - замишляти щось, готуватися до помсти:

А щоб збудить

Хиренну волю, треба миром,

Громадою обух сталить,

Та добре вигострить сокиру,

Та й заходиться вже будить.

(Тарас ШЕВЧЕНКО)

Не можна встромляти сокиру в сервант - сварки з дружиною не уникнути (анекдот).

Сокиркуватий - уїдливий, різкий.

Зараз ви читаєте новину «"Сокиру я вже здійняв над вами, думайт, щоб я її не опустив"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода